Po prvním přihlášení
Právě jste se poprvé přihlásili pod přiděleným jménem a heslem. Před sebou máte pár jednoduchých nástrojů. Nejvíce vpravo je nástroj pro odhlášení. Pokaždé, jakmile skončíte svoji práci, se z bezpečnostních důvodů odhlaste.
Dále zprava následuje nástroj pro úpravu Vašeho uživatelského profilu. Zde se doporučuje po prvním přihlášení změnit přidělené heslo na nějaké svoje vlastní, ale ne příliš jednoduché.
Dále je nástroj pro zobrazení historie, tedy stručného přehledu toho, co jste kdy v redakčním systému dělali.
A posledním zleva, leč nejdůležitějším, je samozřejmě nástroj pro práci s články. Když chcete vidět seznam všech svých článků, kliknete na obrázek, chcete-li rovnou psát nový článek, kliknete na plus, které je součástí tlačítka.
Šedý svislý pruh vlevo má několik funkcí.
Předně je nahoře obří tlačítko s logem JOUDAwebu, které má rovnou tři funkce.
Stojíte-li na panelu nástrojů, tedy těsně po přihlášení, nedělá nic.
V případě, že právě píšete nebo opravujete článek, vám nabízí z celé akce vycouvat - přejedete-li po tlačítku myší, napoví vám "klikněte dvakrát pro návrat bez uložení vyplněných údajů" a pokud opravdu dvakrát kliknete, vrátíte se zpět tam, odkud jste přišli, aniž by se uložilo cokoli, co jste právě v článku změnili.
Další funkce obřího tlačítka je zobrazit panel nástrojů. Ostatně přejedete-li po tlačítku myší, text pod ním vám sám napoví.
Níže pod obřím tlačítkem najdete informace o uživatelích. Zobrazí se tam vaše jméno, pak klikací text "odhlásit", který má totožnou funkci jako nástroj "dveře", a dále informace o počtu přihlášených uživatelů. Jste-li právě přihlášeni sami, nic dalšího tam nenaleznete. Ale pokud je zároveň přihlášen někdo jiný, text "přihlášených uživatelů" je podtržený a když na něj kliknete, zobrazí se vám vpravo seznam přihlášených uživatelů včetně informace o čase přihlášení a čase poslední akce. Jestliže je čas poslední akce nedávný, dá se předpokládat, že kolega redaktor je skutečně přítomen. Pokud je to ale půl hodiny či více, je spíš pravděpodobné, že se zapomněl odhlásit a ve skutečnosti tam není.
Pod informací o uživatelích následuje zóna nápovědy. V této zóně a nikde jinde se objevují veškeré texty nápovědy, které se v systému vyskytují. Přejedete-li tedy myší přes tlačítka nebo jiné části systému, které jsou opatřeny nápovědou, text nápovědy se zobrazí právě zde.
Dále následuje obrázková zóna. V ní se objeví trochu větší náhled obrázku pokaždé, pokud ve svém článku přejedete myší přes miniaturu vloženého obrázku.
A jako poslední je zóna zpráv. Zde najdete nástroj "tužtička", který vám umožní napsat vzkaz některému z kolegů redaktorů. Nevadí, pokud nejsou právě přihlášeni. Jakmile se přihlásí, v tomtéž okénku váš vzkaz najdou. A pokud přihlášeni jsou, můžete s nimi touto formou vést dialog. Chcete-li odpovídat na něčí vzkaz, nemusíte pak už použít tužtičku, ale přímo kliknete na jeho jméno. Pod jeho textem (pozor, je-li dlouhý, musíte zarolovat dolů) najdete okénko pro psaní odpovědi. Odpověď pak pošlete tlačítkem "fajfka". Vzkazy, na které jste odpovídali takto přímo kliknutím na jméno, samy zmizí, ostatní se Vám budou vždy zobrazovat znovu, a to i při příštím přihlášení. Proto jsou opatřeny vpravo nahoře křížkem, abyste ty přečtené mohli sami mazat.
Jestliže se nacházíte v Mozille, prázdné vzkazové okénko nevidíte a objeví se až tehdy, když je nějaký vzkaz. V Internet Exploreru je okénko pořád, i když prázdné. V Mozille se vám navíc ozve pípnutí, když vám někdo napíše, IE tuhle funkci neumí.
Psaní článků
Pro článek postačí, když vyplníte nadpis a hlavní text. Ovšem doporučuje se vyplnit také perex. Protože už zde byl dotaz, co to je, raději vysvětlím. V každém internetovém časopise je to právě ten text, který vidíte pod nadpisem spolu s obrázkem a který stručně charakterizuje, o čem článek je. Vlastní článek se pak zobrazí teprve po kliknutí na nadpis či obrázek. Ale jako perex klidně poslouží i první odstaveček vašeho článku.
Dobře také vypadá, když se článek opatří alespoň jednou fotografií. Její vložení není složité. V perexu nebo v hlavním textu si stoupnete na začátek textu (kurzor bliká úplně před textem). Pak si nad ním vyberete některý z nástrojů pro vložení obrázku (u perexu je jen jeden, u textu tři). Při kliknutí na něj se do textu vloží znaky "(obrx)", kde ono x bude číslo. Tyhle znaky v textu nechte. Ukazují místo, kam bude vložen obrázek číslo x. Zároveň se vám otevře okno, které se zeptá, jestli chcete vložit obrázek nový, či vybrat některý, který už byl do systému vložen dříve. V drtivé většině případů budete vkládat nový. Dříve nahraný použijte jen tehdy, jesliže je váš. Cizí obrázky prosím nepoužívejte.
Zvolíte-li nahrání nového obrázku, objeví se vám okno pro výběr obrázku z vašeho počítače. !!! Důrazně upozorňuji !!! Obrázky, které chcete nahrávat, musí být předem zmenšeny tak, aby jejich větší rozměr měl 800 px, jinak systém spadne a neohlásí chybu, protože mu natolik přeplníte paměť, že mu tam nezbude místo už ani na volání o pomoc.
Případné další obrázky vkládejte na libovolné pozice uprostřed vašeho textu. Jejich pozici opět určuje umístění oněch značek (obrx). Dokonce v rámci hlavního textu můžete obrázek jednoduše přestěhovat tak, že přestěhujete onu značku.
Prosím vás, nevkládejte obrázky, které nejsou prokatazatelně vaše nebo nejsou staženy z webu, který obrázky zdarma výslovně poskytuje. Výjimku připouštím u Wikipedie, ale zde prosím uvést tento zdroj do popisku u obrázku.
Pro uložení hotového článku máte vlevo nahoře vedle hlavního obřího tlačítka tlačítko "disketa". To ukončí vaši práci, text uloží a vrátí vás na seznam vašich článků. Ale máte-li obavu, že o text přijdete, klidně průběžně ukládejte vedlejším tlačítkem "fajfka", které text uloží a zůstane v rozepsaném článku. Nebojte se, nehotový článek nebude zveřejněn. Článek se zveřejní až tehdy, jakmile před posledním uložením zaškrtnete políčko "Článek je hotov a připraven k publikování".
Průběžné ukládání se doporučuje i v případě, že na článku pracujete hodně dlouho. Systém má totiž bezpečnostní opatření, které způsobí, že vás po půlhodině nečinnosti sám odhlásí.
Jakmile článek publikuji, autor k jeho psaní už nemá přístup. Ale pokud v něm přesto chce něco doplnit, může se na mě obrátit a já přístup povolím.
Od 1. ledna 2021 naleznete každý pátek na adrese Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové nový článek v rubrice této naší autorky, kterou pro ni zřídila průvodkyně a zakladatelka tohoto portálu paní Kristýna Maková.
Krátké tématicky různorodé texty doprovázejí fotografie a kresby, a propojuje je barevná postavička průvodkyně, kterou pro S. Jarolímkovou nakreslil jako dárek známý kreslíř a malíř Karel Benetka.
Možná vás zaujme, že naše autorka Zdeňka Ortová nám utekla ke svému vlastnímu blogu. Pro ty z vás, kteří se nechtějí o její humor připravit, uvádím na tento blog odkaz.
JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz Aktualizováno: 6. 12. 2024