Ač nejsem zrovna psavec, přesto sedím s okousanou tužkou nad dalším příspěvkem a dumám, o čem psát. Je mi moc líto, že se Čekanka nemůže dočkat dalších příspěvků a tak potím krev a doufám, že mě někdo bude následovat.
Jelikož i název časopisu je mírumilovný, botanicky směrovaný a modrý jako letošní krásné podzimní nebe, přímo se nabízí téma mého krátkého příspěvku.
"Jak jsem navštívila výstavu BARVY PODZIMU v arboretu v Brně"...
Někdy to tak prostě je, že se vám vše daří, aniž byste pohnuli prstem. Taková byla i naše neděle 25.9.2011 v arboretu, kam jsme se vypravily s dcerou. Pěkně jsme si zaplatily i průvodkyni, abychom to měly se vším všudy, a dobře jsme učinily. Ta znala! A když náhodou neznala, klidně to řekla. Nepřečíst si na vizitce, že je studentka, myslela bych, že na Mendelově univerzitě přednáší.
Postupně jsme proplouvali jednotlivými tematickými expozicemi a zahradami a přestože latina mému uchu lahodí a poctivě se vždy snažím u rostlin přelouskat i latinský název, tentokrát se mi z ní stal dravý proud a vždy o deset kroků dál už jsem si poctivě nic nepamatovala. O to krásnější vždy bylo, když se objevila nějaká obyčejná kytička nebo bylinka, kterou jsem identifikovala jako známou.
Tak jsme si v ukázkové zahradě pro nevidomé vyzkoušeli "prohlédnout" si se zavřenýma očima rostliny s ujištěním, že neobsahují ani jedovaté ani trnité exponáty. To sice ne, ale mně se podařilo hned u druhé plechové cedulky píchnout se o pěkně ostrou hranu, když jsem se snažila osahat si část s Brailovým písmem.
Myslím, že jsme byli docela ukázněná skupinka, jen nás musela slečna popohánět, všechno jsme si chtěli osahat, ochutnat, co jsme měli povoleno (s poznámkou, že až budeme volat, že jsme se přiotrávili, je třeba co nejlépe popsat pozřené plody, aby se lépe identifikovaly).
Samozřejmě se nemohu nezmínit o expozici orchidejí ve sklenících, kterou jsme procházeli hned na začátku. Krásné, barevné, pro mě snad až příliš složité a načančané květy. Tuším, že bude některý víkend v listopadu přímo výstava orchidejí ...http://arboretum.mendelu.cz/cz.
K vidění a poznávání toho bylo spousta. Pro mě jako milovníka přírody spíše té skutečně přírodní než organizovaně uspořádánané (jako aktivní zahradník jsem pro zahradu nebezpečnější než nálety molic, svilušek a kdoví čeho všeho) to mělo své kouzlo, brala jsem to jako krásnou procházku v nádherném teplém podzimním počasí. Ale je pravda, že mi v hlavě uvízlo i něco z nově slyšeného, např. výraz tranšeje - zapuštěné záhony kvůli přezimování choulostivých rostlin v našich mrazech, plody/semena keře klokoče zpeřeného - klokočí (a prý se z nich vyrábí růžence). Ještě bych možná vydolovala z paměti kanadský národní strom "šugr" javor - javorový sirup, strom (Sapindus mukorrosi), na kterém rostou mýdlové ořechy - pro ty, kdo je používá na praní.
Doufám, že jsem toho moc nezkomolila, třeba někoho i potěšila, někoho nalákala na výlet, ale hlavně udělala radost sama sobě a vzpomínáním jsem si prodloužila pěkné zážitky i do dnešních deštivých dnů.
Symbolickou tečkou za celým dnem byly okamžiky, kdy jsem seděla ve vlaku a kousíček za Brnem mě zdravily kolem kolejí krásně žlutě kvetoucí slunečnice - topinambury, roustoucí na těch nejobyčejnějších rumištích po celém Brně, a říkaly: "Vidíš, to z nás měli naaranžovánu tu krásnou žlutou kytici v hale v arboretu..." Vždyť vlastně příroda je jedno velké arboretum.
Autor: Dáša Zichová
Od 1. ledna 2021 naleznete každý pátek na adrese Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové nový článek v rubrice této naší autorky, kterou pro ni zřídila průvodkyně a zakladatelka tohoto portálu paní Kristýna Maková.
Krátké tématicky různorodé texty doprovázejí fotografie a kresby, a propojuje je barevná postavička průvodkyně, kterou pro S. Jarolímkovou nakreslil jako dárek známý kreslíř a malíř Karel Benetka.
Možná vás zaujme, že naše autorka Zdeňka Ortová nám utekla ke svému vlastnímu blogu. Pro ty z vás, kteří se nechtějí o její humor připravit, uvádím na tento blog odkaz.
JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz Aktualizováno: 16. 2. 2021