joudaweb - časopis Čekanka

Čas těhotenství

10. října 2011 19:51:00

Těhotenství jako jedno z nejdůležitějších období v životě (nejen) ženy.

Je krásné letní ráno a vy buďto zvracíte, protože jste v prvním trimestru, prožíváte bolest z oteklých nohou, protože jste v druhém trimestru anebo se stresujete z Vaší nové přicházející role maminky, protože se kvapem blíží porod. Obrázek dnů mnohých z Vás může však vypadat i úplně jinak. Probouzíte se s nadějí, že tentokrát jste ovulaci odhalila včas a dny, které si spousta z nás v kalendáři označujeme s velkým M nebo hvězdičkou, nepřijdou? Tak vězte, že takové probuzení se rozhodně netýká jen Vás. Možná patříte i do skupiny těch, kde zasáhla vyšší moc. Zamlklé a spontánní potraty jsou dnes již tak běžným tématem až z toho mrazí v zádech. Bolest, která z nich vychází, dokáže člověka poznamenat na celý život. Otázky typu proč se tohle všechno stalo zrovna mně, jsou zbytečné. Některé okolnosti jsou prostě jen někde mezi nebem a zemí a zřejmě nám mají být i nadále bez jakéhokoliv vysvětlení skryty.

Těhotenství je složitý proces, který po celá staletí staví ženu do důležité životní role. Středověké smýšlení však mnohdy postavení žen ztěžovalo a nebylo tomu jinak ani v době kdy žena otěhotněla. Omezené možnosti doby dávno minulé však mnohdy upřednostňovaly více důležitost existence lidského druhu než zdraví ženy a dítěte. V dnešní době jsou ve vyspělých zemích zdroje již tak bohaté, že o něčem takovém lze hovořit jen ve výjimečných případech. S tím na jaké úrovni je vyspělost rozložená v jednotlivých oblastech světa, by se dalo spekulovat celé hodiny. O čem však nemůže být pochyb je všudypřítomná víra v bytí, která naštěstí předčí i mnohé životní útrapy.

 

TĚHOTENSTVÍ VŠUDE KOLEM NÁS:

Zdá se Vám, že je najednou kolem Vás nějak moc těhotenských bříšek? Nabízíte snad svému okolí, v lepším případě pro kolemjdoucí pány, jen plochá bříška? Věřte, že se trend zvyšující se populace z minulých let zase tak moc neliší, jen jste si toho prostě dříve tolik nevšímaly. Kolik z nás si dokáže představit nevychovat žádného potomka, pokud nám tedy nezkříží cestu okolnosti, které se těžko dají ovlivnit nebo předpokládat. Potřebujeme-li zásadní konkrétní informace, lze je celkem snadno získat z různých pramenů. Na internetu, v knihovnách i od známých je možné najít mnoho takových, které jsou schopné zodpovědět nejčastější otázky z Vašeho důležitého období v životě. Ať už se nacházíte v jakékoliv situaci. Z různých diskusí a možná je to i měnícím se životním stylem se zdá, že otázky z  oblasti porodnictví a gynekologie jsou na toto téma nevyčerpatelné. Ucelenou zásobárnou informací v dnešní moderní době mohou být například odkazy psané literatury na těhotenství týden po týdnu. Řeknou Vám, že cítit se pod psa je v prvním trimestru normální, že budete zřejmě maličko citově labilnější, takže často nesnesitelná a v neposlední řadě popíší veškeré příznaky spojené s vitální graviditou. Mnohdy názorně zprostředkují vyvíjející se plod ve Vašem rostoucím bříšku s odkazem na pocity, které provází každou těhulku v různé míře. Proto asi každá žena tajně doufá, že na články týkající se těhotenských slastí i strastí zavítá i mužská část.

Existuje nespočet knih, které se tímto tématem zabývají, stejně tak jako těch souvisejících s ne příliš šťastnými těhotenskými náměty. Nemáte, ale i přesto občas pocit, že zrovna ten Váš problém nikde nemůžete najít? Nebo se o něm píše nezvykle málo? Jak je to možné, jste snad výjimka, která potvrzuje pravidlo, nebo máte naopak vážný nedostatek? Dnes a denně se gynekologové - porodníci setkávají s budoucími maminkami, které jim stále dokola pokládají podobné otázky s vyplašenými výrazy v očích a co oni na to? „Beru to jako své poslání, každý den poslouchám desítky příběhů. Ke každému je potřeba přistupovat individuálně, i když se ve své podstatě shodují. Lepší je třikrát se zeptat na to samé než se jednou s ostychem nezeptat.“ Řekl mi uznávaný lékař z oboru gynekologie. Mnohdy i sebemenší banalita nás může v těhotenství oprávněně vykolejit. Neměly to nakonec ty naše prababičky jednodušší? To že jsou těhotné, se vlastně dozvěděly, až když jim začalo růst bříško, a to že došlo k samovolnému potratu pro změnu ani nezaregistrovaly.

 

MÝTY A LEGENDY:

Budoucí maminky zažívají stresové okolnosti vlastně po celou dobu těhotenství. Na začátku se modlí, aby malé embryo přežilo nejnáročnější etapu svého vývoje, v druhém trimestru se na mateřství připravují psychicky i fyzicky a nakonec v posledních měsících těhotenství se chystají na porod. Je zajímavé sledovat změny v porodním odvětví za posledních pár let oproti době před 19. stoletím, kdy o tomto požehnaném stavu existovalo velké množství mýtů a legend. Zajímavým názorem bylo například to, že dítě mění za těhotenství náhle svoji polohu a převrací se hlavou dolů. Tím také odůvodňovali tehdy všeobecně platné přesvědčení, že osmiměsíční plod není schopen života, kdežto sedmiměsíční ano. V sedmém měsíci se totiž dítě převrací, může se narodit a přežít. Zůstane-li potom dále v mateřském těle, nemůže se za jeden měsíc zotavit z otřesu natolik, aby přežilo námahu porodu.

Dalším úžasným mýtem, který by dnešní ženy jistě uvítaly, bylo nedovolení muže, aby si po dobu manželčina těhotenství našel jinou ženu. Jestli to tehdejší muži opravdu dodržovali je věc jiná, ale ženu to v té době stavělo do pozice, kdy svému muži musela být kdykoliv po vůli tedy i v těhotenství, těžko jinak chápat mužovu tak dlouhou abstinenci. Jak je to vlastně dnes. Je bezpečné a etické milovat se v těhotenství? Ženy právě v tomto období popisují svou velkou chuť k sexu, ale zároveň neskrývají obavy. Odborníci z oboru gynekologie a porodnictví jsou přesvědčeni, že není důvod sexuální radovánky nijak omezovat. Je však velmi důležité brát ohledy na momentální stav. Možná bezpečnostní rizika, na která nás lékař může upozornit, jsou pak nutná brát jako dogma. Taková opatření jsou nutná dodržovat například při hrozícím potratu.

 

STOJÍ TO ZA TO…OBĚTOVAT SE:

Péče o těhotné ženy se v dnešní době rovná velkému tématu. Trend poslední doby i přes politickou nepřízeň v naší zemi je v oblasti porodnosti na vzestupu. Dříve se vycházelo z pramenů starověkých lékařů, na vesnicích porodních babiček a dnes již máme rozmanitou škálu prenatálních zařízení, která nám zajistí ověřenou stimulační edukaci v tak široké oblasti, jakou oblast těhotenství rozhodně je.

Mnoho žen bere roli maminky jako běžným jevem přirozeně plynoucího života, který je ovšem vykoupen jistým vlastním obětováním. Z odborných lékařských názorů vyplývá, že žen, které by prožilo těhotenství bez jediného nepříjemného zážitku je skutečně minimum. To rozhodně není míněno jako zastrašování, ale jako poukázání na důležitou sounáležitost mezi mužem a ženou. Výjimkou totiž není fakt, kdy si muži po porodu potomka, svých žen váží daleko více než před ním.

A jak to vlastně všechno začíná? Jistě, že početím. Je vůbec možné odhalit těhotenství dříve, než to dokáže těhotenský test? Při bádání za touto odpovědí můžeme nalézt rozsáhlé diskuse se zkušenostmi a názory těch co již těhotenství prožívají či prožily. Všeobecně však platí názor, že v domácím prostředí je těhotenský test skutečně tím jediným prokazatelným příznakem v té nejranější fázi těhotenství. Na smysluplné testování si však musíme obecně počkat až do prvního dne očekávané menstruace, což je pro některé z nás nepředstavitelně dlouhá doba. Některé ženy se shodují i na časnějších příznacích, i třeba po dvou třech dnech po početí, ale to v žádném případě nelze považovat za prokazatelný příznak těhotenství. Může se vlastně jednat o cokoliv, chřipku, únavu, stres, vyčerpání nebo i jiné zdravotní hledisko. Budeme-li tedy uvažovat v jisté míře absolutna, můžeme zde zmínit některé oblasti, které u mnohých žen mohly diagnostikovat těhotenství ještě před tím, než bylo možné použít těhotenské testy. Jedná se o bolest hlavy, mdloby (točení hlavy jedním směrem), hustý výtok, výrazná únava, silnější bolest v podbřišku, nevolnost, citlivější prsa, bolest svalů, plačtivost. To však může nasvědčovat i blížící se menstruace. V lepším případě nepocítíte nic, jen silné emoce až uvidíte dvě čárky na těhotenském testu. Mnohé studie dokazují, že ženě začne být špatně, až když zjistí, že je skutečně těhotná. Čím to je? Psychika. Mocná to čarodějka. Proto je nutné udržet si pozitivní myšlení a v těhotenství to jistě platí dvojnásob.

Autor: Nancy Quinn


přečteno: 7119x   komentářů: 5

Komentáře

(Nancy)    vloženo: 17. 10. 2011, 11:21:49

Děkuji Vám všem za příjemné recenze a vlastní příspěvky. K otázce paní Jiříny: Je opravdu možné, že zvyšující se hladina těhotenského hormonu způsobila i v tak ranné fázy Vámi popisované příznaky. Jen jste měla štěstí, že odezněly tak rychle a vy jste si mohla užívat v těhotenství jen to příjemnější. Pominu-li tedy strach z toho, že jste do poslední chvíle nevěděla zda je miminko v pořádku. I Vám děkuji za příspěvek v podobě zajímavého srovnání.

Dokončení přecházejícího mailu (Jiřina - mail)    vloženo: 16. 10. 2011, 11:51:40

Myslím, že stačí ten pocit, že někde blízko - třeba na chodbě - je. Já jsem to nezažila a bylo mi to hodně líto - připadala jsem si na sále hrozně sama a dodnes si tyto pocity přesně vybavuji. Stačilo by mi tenkrát jen to vědomí, že je někde nablízku. Jenže byla taková doba, dokonce ani návštěvy nebyly tenkrát povoleny, takže jsem mohla pouze koukat z druhého poschodí budovy na chodník, kde přešlapoval můj muž a popovídat jsme si mohli pouze přes telefon, který byl umístěn kdesi v přízemí.

Tak taková byla doba a je dobře, že dnes je vše jinak.

Zajímavé... Něco z mých zkušeností (Jiřina - mail)    vloženo: 16. 10. 2011, 11:49:13

Velice zajímavý článek - mě zejména evokovala mimo vše ostatní myšlenka, zda lze už po několika dnech po početí pozorovat příznaky počínajícího těhotenství. Jistě, že vše prokáže až případný test nebo odborné vyšetření, ale...

Mé těhotenství bylo plánované. Po několika dnech po prvních pokusech otěhotnět mě postihla zcela znenadání silná bolest hlavy a žaludeční nevolnost - něco takového jsem do té doby nikdy nezažila. Považovala jsem to za prudký atak migrény, kterou jsem ale do té doby také netrpěla. Ze zaměstnání jsem nebyla schopná odejít sama, domů mě odvezla kolegyně. Po několikerém vyprázdění žaludku se mi podařilo z toho vyspat a vše bylo v pořádku. Po několika týdnech se pak u mě těhotenství potvrdilo a během celého jeho průběhu jsem pak už byla zcela bez jakýchkoli nevolností nebo problémů. Potud by se dalo uvažovat, že náhoda - jenže...

Moje maminka otěhotněla dvakrát a v obou případech se jí přihodilo totéž. Po několika dnech zřejmě otěhotnění - jak se později prokázalo - silná žaludeční nevolnost a pak až do porodu žádné další nevolnosti, potíže či problémy.

Tak si myslím, jestli to v našem případě nebylo opravdu geneticky dané, nebo to byla snad opravdu náhoda?

Další, co je mi doposud líto a tíží mě...

Jednak možnosti dnešní medicíny, kdy za pomoci ultrazvuku je možno sledovat prenatální vývoj dítěte, jeho velikost, hmotnost, jak roste a pomocí trojrozměrného ultrazvuku dokonce i podobu dítěte, nemluvě o zjištění případných genetických vad. Určení pohlaví nepovažuji za až tak důležité - myslím, že ten moment překvapení, co se mi narodilo, je moc fajn.

Dnešní maminky mají toto vše a mohou být zcela klidné a prožívat těhotenství s naprostým klidem. V době, kdy jsem já očekávala narození dítěte, takováto vyšetření se běžně neprováděla a mě často přepadávala myšlenka, zda vše bude v pořádku. Bylo... naštěstí.

Věřím, že přítomnost otce dítěte u porodu může být pro ženy velkou podporou, ale toto bych zcela absolutně nevyžadovala. Myslím,

Musím se přidat (Blanka Tauerová)    vloženo: 14. 10. 2011, 10:48:39

Musím se k vám přidat Nancy, nedá mi to. Těhotenství je opravdu dar a zaslouží si, aby nebylo pomíjeno. Sama jsem si prošla potraty, nakonec se poštěstilo, přestože těhotenství bylo rizikové a i porod byl komplikovaný. V každém případě jsem vděčná a všechno to stálo za to. :-)

Zmiňujete snad všechny obavy a problémy těhotných žen. Opravdu je důležité snažit se být v klidu i přes tyto potíže, aby i miminko bylo v pohodě...

Díky za krásné počtení! (Dáša)    vloženo: 11. 10. 2011, 08:24:02

Se zkušenostmi prožitého jsem vděčná, že mi dar mateřství nebyl odepřen, ale zároveň s prožíváním současnosti nemohu nepřiznat velkou úlevu, že odpovědnost za své životy už si děti nesou na svých bedrech samy.


Přidání komentáře:

Vaše jméno:

Váš e-mail: (pokud jej uvedete, zobrazí se)

Nadpis:

Text:

vyplňte kontrolní číslo
šestset dvacet sedm:
(nechte prázdné)
ODESLAT

Nejnověji komentované

přečteno: 429x   komentářů: 4, nejnovější: 02. 01. 2021, 08:07:18
přečteno: 6480x   komentářů: 6, nejnovější: 31. 12. 2020, 18:45:26
přečteno: 603x   komentářů: 3, nejnovější: 17. 12. 2020, 10:58:08
přečteno: 1276x   komentářů: 1, nejnovější: 24. 11. 2020, 22:33:50
přečteno: 1112x   komentářů: 5, nejnovější: 07. 10. 2020, 23:06:08
přečteno: 947x   komentářů: 1, nejnovější: 23. 09. 2020, 18:23:10
přečteno: 1187x   komentářů: 1, nejnovější: 09. 08. 2020, 23:04:26
přečteno: 1876x   komentářů: 2, nejnovější: 01. 07. 2020, 21:10:47

Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové

Od 1. ledna 2021 naleznete každý pátek na adrese Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové nový článek v rubrice této naší autorky, kterou pro ni zřídila průvodkyně a zakladatelka tohoto portálu paní Kristýna Maková.

Krátké tématicky různorodé texty doprovázejí fotografie a kresby, a propojuje je barevná postavička průvodkyně, kterou pro S. Jarolímkovou nakreslil jako dárek známý kreslíř a malíř Karel Benetka.

Nejčtenější

přečteno: 13429x   
přečteno: 11830x   
přečteno: 10900x   
přečteno: 10822x   
přečteno: 10140x   

Galerie, které se nevešly do článků

Pozvání na blog

Možná vás zaujme, že naše autorka Zdeňka Ortová nám utekla ke svému vlastnímu blogu. Pro ty z vás, kteří se nechtějí o její humor připravit, uvádím na tento blog odkaz.

Napište nám

Vaše jméno:

Váš e-mail:

(na stránkách se nezobrazí)

Váš vzkaz:

Kontrolní údaje

Sem prosím napište číslo
šestset dvacet sedm:

Toto pole nechte prázdné:

ODESLAT

Použití cookiesUžití cookies

Na těchto stránkách jsou použity tzv. cookies.

Do cookies se poznamenává údaj o kliknutí na článek pro účely statistiky čtenosti článku.

Použití cookies můžete kdykoliv zakázat v nastavení svého internetového prohlížeče. Stránky pak budou fungovat stejně, pouze bude zkreslena statistika.
 

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 16. 2. 2021