Dobarvování fotografií bylo i je zajímavou technikou.
Kolorování fotografií bylo oblíbenou technikou před nástupem barevných filmů. Pokud někdo chtěl mít barevnou fotografii, bylo kolorování nutností. Ruční kolorování označuje metodu přidávání barev do černobílé fotografie. Švýcarský malíř a grafik Johann Baptist Isenring používal směs arabské gumy a různých pigmentů pro zabarvení prvních daguerrotypií. Barevný prášek se aplikoval na jemný povrch za pomoci tepla. Varianta této techniky byla patentována již v polovině devatenáctého století. Později bylo ruční kolorování aplikováno na fotografické inovace, počínaje albuminovým nebo bromostříbrným procesem, nejprve přes laternu magicu (krabička - jednoduchý přístroj, kde se pomocí svíčky, vydutého zrcadla a objektivu promítaly obrázky na skleněných destičkách – zvětšené na stěnu) a později přímo přes diapozitivy klasické. Postupem času si různí fotografové patentovali odlišné techniky kolorace.
Některé fotografické žánry, zejména krajinářská a portrétní fotografie, byly ručně kolorovány častěji než ostatní druhy. Ručně kolorované fotografie byly natolik oblíbené, že se určité firmy specializovaly na jejich výrobu. Výsledky kolorovaných fotografií měli své kouzlo a dnes se snaží i někteří profesionální fotografové dosáhnout ruční prací podobných výsledků.
Kolorováním nebo ručním kolorováním označujeme některou z mnoha metod ručně přidávané barvy do černobílé fotografie nebo jiného obrázku pro zvýšení jeho realistické podoby. Typicky se používají vodové barvy, oleje a další druhy barev, které se aplikují na povrch pomocí štětce, prsty, tamponem či sprejem. Aplikace barvy vyžaduje značnou zručnost, díky čemuž neexistují dva stejné výsledky.
I amatérští fotografové mají dnes možnost kolorace digitálních fotografií. Existuje spousta programů, se kterými lze pracovat…
Autor: Blanka Tauerová
Děkuju Jiřinko, to potěší... :o)
Byla to teda, Blanko, velmi krásná žena!
Děkuju Jiřinko. Tak, tak - taky tyto fotky vnímám jako poklady. Například na téhle fotce je moje prababička... :-)
Zajímavý článek, Blanko!
Mám doma ve svých pokladech pár takto kolorovaných fotografií mých předků.
Od 1. ledna 2021 naleznete každý pátek na adrese Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové nový článek v rubrice této naší autorky, kterou pro ni zřídila průvodkyně a zakladatelka tohoto portálu paní Kristýna Maková.
Krátké tématicky různorodé texty doprovázejí fotografie a kresby, a propojuje je barevná postavička průvodkyně, kterou pro S. Jarolímkovou nakreslil jako dárek známý kreslíř a malíř Karel Benetka.
Možná vás zaujme, že naše autorka Zdeňka Ortová nám utekla ke svému vlastnímu blogu. Pro ty z vás, kteří se nechtějí o její humor připravit, uvádím na tento blog odkaz.
JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz Aktualizováno: 18. 4. 2021