joudaweb - časopis Čekanka

O všem možném. O něčem jiném...

16. března 2014 09:35:33

Nadpis dnešního článku předznamenává jeho obsah. Všehochuť - zajímavosti, zamyšlení, zavzpomínání...

 

A o té fotografii v něm bude také zmínka.

 

Zvu Vás, pojďte přečíst...

Máme za sebou téměř polovinu měsíce března, prvního jarního měsíce a zatím to vypadalo, jako kdyby nástup jara byl již definitivní. Celý den svítí sluníčko, na bezmračné obloze jsem včera večer pořídila fotografii prvního jarního úplňku.

 

Meteorologové sice na víkend předpovídají zhoršení počasí, snížení teplot až o 10 stupňů, ale s ohledem na teploty, které jsme zažili v uplynulých dnech, to snad nebude žádná hrůza. Koneckonců astronomické jaro začne až za týden...

 

Uvážíme-li, že právě v těchto dnech probíhá v Harrachově Mistrovství světa v letech na lyžích, tak vývoj počasí se snížením teploty by mohl nadělat pořadatelům, aby mohli připravit podmínky a navodit atmosféru závodů typicky zimního sportu. Jarní, až téměř více než jarní, počasí o víkendu vystřídá zima a nejspíš i déšť nebo sníh, a hlavně vítr, kvůli němuž se v Harrachově v uplynulých letech mnoho závodů zrušilo, takže i tentokrát není vyloučeno, že by k rušení mohlo dojít. Je to takový zákon schválnosti, uplynulé dny ideální počasí pro pořádání takových závodů a zrovna když přijdou dny D, tak hrozí, že bude vše jinak... Uvidíme. Možná třeba pomůže Krakonoš?

 

Na začátku tohoto týdne dokonce padl v Klementinu 95 let starý teplotní rekord, který měl hodnotu 21 stupňů. Zmínka o tom ve mně vyvolala pár vzpomínek na stejná období, kdy mrzlo, až praštělo. Vzpomněla jsem si na to v souvislosti s Mezinárodním dnem žen, který se letos také teplotně vydařil.

 

Nezapomenu snad nikdy na březen 1987, když jsme tenkrát s mým mužem 2. března přijeli na léčení do Karlových Varů. Denní teploty po dobu prvních dvou týdnů se pohybovaly v rozmezí ráno mínus 17 a odpoledne mínus 15 stupňů. Když jsme ráno šli na nějaké procedury a na Mlýnskou kolonádu popíjet Mlýnský pramen, tak jsme si na sebe navlékli to nejteplejší a ještě nám bylo zima. Stávalo se dokonce i odpoledne, že když jsem po vypití vody schovala pohárek do kabelky, tak kapka, která v něm zůstala, i v té kabelce, než jsme přešli kousek do lázeňského hotelu, zmrzla. Počasí se zlepšilo až v posledním týdnu našeho pobytu, jenže to zase začal rychle roztávat sníh a my jsme se ani potom nemohli nijak zvlášť procházet po okolí, protože zase pro změnu bylo všude plno vody. A navzdory takovému mrazu o tehdejším MDŽ v tamním květinářství hned po ránu na kytky stála fronta mužů, mezi nimi i ten můj...

 

Ještě jednu příhodu na tamní pobyt zmíním, i když to zase nebylo bůhvíco, ale pobavilo nás to. Tenkrát zrovna dávali v televizi film Vrchní, prchni. Možná si vzpomenete, kdo film viděl, jak ve finále všichni stíhají toho falešného vrchního. A když tak běží a běží, tak přebíhají mimo jiné i bílou Sadovou kolonádou, která je v těsném sousedství lázeňského hotelu, v němž jsme byli ubytováni - viděli jsme na ni rovnou z okna našeho pokoje. Od té doby jsme párkrát ten film znovu viděli, a pokaždé jsme si na náš mrazivý pobyt ve Varech zavzpomínali.

 

Když jsem se zastavila u toho Mezinárodního dne žen, tak za připomenutí také stojí ještě jedna událost, mající potažmo souvislost s ženami-matkami. Zatímco Mezinárodní den žen byl oficiálně ustanoven v roce 1911, tak dne 10. března 1884, tj. před 130 lety, byly v Praze založeny první jesle pro děti od jednoho do tří let. Zakladatelkou byla Marie Riegrová-Palacká, dcera našeho Otce národa, jejím manželem byl František Ladislav Rieger, nejvýznamnější český politik 19. století. Založení jeslí předcházelo o 15 let dříve založení mateřských škol, o které se také zasloužila Marie Riegrová.

 

Jesle měly charitativní význam, navštěvovaly je zejména děti z nejchudších rodin. Zaměřeny byly především na výchovu k vlastenectví. Denní program začínal vykoupáním dětí, převléknutím do čistého oděvu a nakrmením, poté poslouchaly a postupně se učily české říkanky a české písničky. Až do roku 1918 péči o děti vykonávaly řádové sestry.

 

Tradice jeslí přetrvala do současné doby, ale víme, jaká je momentální situace. V uplynulých dvaceti letech jich bylo hodně zrušeno, hodně budov bývalých jeslí se používá k jiným účelům, zejména jako sídla různých firem a k jiným komerčním účelům. Postupem doby se znovu projevuje jejich nedostatek, který vede k různým náhradním řešením ve formě domácích vychovatelek, a také se znovu tato účelová zařízení zřizují. Ale to zmiňuji jen na okraj, situace ve výchově i umísťování nejmenších, předškolních i dětí školou povinných je dostatečně známa...

 

Jak jsem v úvodu zmínila, tak tu dnešní všehochuť doplňuji informací, že příští čtvrtek 20. 3. bude opět "velký knižní". O důvodech jeho vzniku, původu a účelu jsem se již na Čekance zmiňovala v článcích Velký knižní čtvrtekVelký knižní čtvrtek podruhé. Takže o tom prvním letošním velkém knižním čtvrtku znovu vyjde dvanáct knih, u nichž se předpokládá, že by se mohly stát čtenářskými hity. Mělo by to být to nejlepší, co bude zákazníkům v jarním období nabídnuto. Bude na čtenářích, jak je vydané knihy zaujmou a ohodnotí...

 

Předpokládám, že nejúspěšnější autor bude opět u nás hodně zpopularizovaný Jo Nesbó. Mě však zaujalo vydání knihy Případy soudce Ti, ne však od Roberta van Gulika, jehož knihy možná někteří čtenáři znají, ale francouzského spisovatele Frédérica Lenormanda, který nejdříve psal, jak jsem si o něm zjistila, zejména historické romány, ale posléze se rozhodl stát pokračovatelem van Gulik a vytvořil řadu čínských románů se souhrnným názvem Nové případy soudce Ti.

No nevím, van Gulika jsem kdysi četla, ale už vícekrát se ukázalo, že originál je zkrátka originál a jakési další pokračování, ať se snaží sebevíc, to původní nepředčí. Ale nechci být škaredá a předbíhat. Třebaže se to netýká zrovna knih, připomenu např. televizní seriály Sanitka a Nemocnice na kraji města po dvaceti letech. Možná je to však jen věc mého názoru... Čtenáři posoudí.

 

Takže připomínám - ve čtvrtek 20. 3.!

 

Končím dnešní všehochuť a řadou hvězdiček odděluji poslední část dnešního článku. A hodně nerada...

 

***************

 

Čas je neúprosný

 

Možná jste si někdo při přečtení druhé části názvu tohoto článku uvědomili, co znamená... Ze stejného důvodu jsem i v úvodu této části uvedla nadpis Čas je neúprosný.

 

Takže - O něčem jiném a Čas je neúprosný jsou názvy dvou z celé řady filmů první dámy českého filmu, významné filmové režisérky Věry Chytilové, která před pár dny krátce po dosažení životního jubilea 85 let odešla - jak se u umělců vždy říká - do uměleckého nebe.

 

Když jsem vzpomínala životní jubilea známých únorových Vodnářů, měla jsem ji také v hledáčku, jenže nakonec jsem tak neučinila. Je mi líto, že všechny příští vzpomínky na ni již budou mít vždy minulý čas.

 

Není zapotřebí podrobně rozebírat její životopis, je to tak všeobecně známá osobnost, že asi neexistuje, a když, tak pouze minimum toho, co o ní ještě nevíme. Jsem patriotka, a tak pouze připomínám, že se narodila v Ostravě. V souvislosti s tím mě znovu napadlo, kolik známých, a nejen u nás, ale i ve světě proslulých, osobností má kořeny v našem městě a potažmo v celém našem kraji.

 

V průběhu doby jsem viděla několik jejích filmů, film O něčem jiném, jehož byla také scénáristkou a který byl její první dlouhometrážní, jsem měla možnost vidět brzy po jeho natočení a byl prvním z řady dalších. Zajímala jsem se, ač nesportovec, hodně o sport, a příběh v hlavní roli s Evou Bosákovou se mi moc líbil.

 

Jak jsem zjistila, tento film je označován za jedno z klíčových děl tzv. České nové vlny, jejíž začátek spadá do šedesátých let minulého století, považovaných na nejslavnější desetiletí v dosavadní historii českého filmu. Kolik známých režisérů v té době vytvořilo filmy věčně zelené. Připomínám mimo jiné ještě především Miloše Formana, Jiřího Menzela, Vojtěcha Jasného, Juraje Herze, Jána Kádára a další.

 

V mnoha jejích filmech, stejně jako ve filmech většiny režisérů České nové vlny se prolíná tzv. cinéma-vérité - termín převzatý z francouzštiny, v doslovném překladu "kino pravda", kdy se filmaři nesnaží zasahovat do děje a ponechávají volný bezprostřední průběh natáčení skutečnosti.

 

Bylo by zbytečné vyjmenovávat filmy, které Věra Chytilová natočila - jsou všeobecně známé. Našla jsem někde ve svých pokladech dobovou fotografii z roku 1987, kdy byl natočen film Šašek a královna.

 

Takže závěrem připomínám, co se říkává, když nás někdo opustí navždy - "Budiž mu země lehká."

 

Já bych si to dovolila trochu pozměnit a řekla bych "Budiž jí v tom pomyslném uměleckém nebi dobře." A s ohledem na plejádu známých vynikajících osobností ze všech možných uměleckých oborů, kteří tam jsou, věřím, že tomu tak skutečně bude!

 

***************

 

Tak vidíte, sotva jsem vzpomněla jednu významnou osobnost, dovídám se další smutnou zprávu, že ve věku nedožitých devadesáti let odešel další z plejády našich nejvýraznějších a nejlepších umělců, herec, vynikající recitátor, dabér a moderátor Otakar Brousek.

 

Co dodat. Odcházejí, je to moc smutné, ale budiž útěchou, že takového vysokého věku se dožít hned tak každému se nepovede.

 

A jak kdysi řekl Publius Vergilius Maro - každému je určen jeho den. Bohužel...

Autor: Jiřina Tabášková


přečteno: 4118x   komentářů: 10

Komentáře

(Alena)    vloženo: 21. 03. 2015, 23:03:09

Dášo, díky, komentáře pomohly, už mám i koně a židle, i když to nebylo vůbec jednoduché. Počkám co se objeví v zakrytých okénkách, už jich máme 55, tak snad ještě další nás napadnou.

(Dáša)    vloženo: 21. 03. 2015, 19:56:22

Úžasný nápad.

Přidávám odkaz na komentáře k této hře, na které jsem náhodou narazila.

http://alienor.pise.cz/79-komentare.html#529834

(Alena)    vloženo: 21. 03. 2015, 19:49:55

Já hádám hlavně se synem, tak nějak se doplňujeme. Dneska jsem náhodou přišla na další, někdy stačí jen maličký nápad a pak už správný název dohledám na netu. Ale docela dost názvů vychází z vtipné kresby, je třeba správně kouknout na obrázek a říci, co vlastně vidím. Ale třeba židle a koně, to je oříšek. Čekám na nějakou inspiraci...

(Táňa)    vloženo: 21. 03. 2015, 17:36:31

Milá Aleno, máte můj obdiv! Mrkli jsme se s manželem sice jen krátce, ale dohromady jsme nedali určitě víc než deset názvů. A to si některými ještě nejsme jistí. Nejvíc pobavila Hlava 22 :-)

(Alena)    vloženo: 21. 03. 2015, 13:37:51

Všechny vášnivé čtenářky či čtenáře chci upozornit na akci, která probíhá na stránkách http://www.martinus.cz/kniznisifra/. Na těchto stránkách je obraz, skládající se z různých věcí, které mají spojitost s knihami. Je zde 64 indicií, a úkolem je přiřadit k nim správný název knihy. Je to spojené se soutěží, ale to není vůbec podstatné, té se rozhodně nemíníme zúčastnit. Důležitější je, že si lze pocvičit paměť a hledat názvy, většinou hezky vtipně zašifrované. Syn nás na tuto akci upozornil ve čtvrtek a tak všichni hledáme a docela se u toho bavíme. Mimochodem našli jsme zatím 46 názvů, ještě nám jich 18 chybí...

(Jiřina)    vloženo: 18. 03. 2015, 22:53:21

Rok se s rokem sešel a já navazuji na informaci, kterou jsem v tomto článku uvedla a o níž jsem do Čekanky v průběhu jejího trvání vložila dva články.

Velký knižní čtvrtek - svátek pro všechny knihomoly - proběhne zítra - ve čtvrtek 19. března.

Jako lákadlo vychází 15 knih různých vydavatelství, tak nezapomeňte a snad si nějakou vyberete.

Já přemýšlím, ale z těch letos nabízených si asi nevyberu, těším se na září a skalní čtenářky jistě se mnou... Už jsem na Štěpánku moc zvědavá.

Milá Jiřino (Edith)    vloženo: 18. 03. 2014, 12:37:38

chodím, chodím, ale nejsem moc ukecaná, tak píšu, jen když se neudržím :-D. Díky za vaše úvahy, často jsou i moje :-).

Milá Edith, (Jiřina - mail)    vloženo: 17. 03. 2014, 22:43:30

potvrdilo se to, o čem jsem psala v mém článku o náhodě-nenáhodě.

Před pár dny mi náhodou přišla myšlenka, jestli se ještě chodíte dívat na stránky Čekanky, že už jsem dlouho nezahlédla nějakou Vaši reakci.

A vida, chodíte, už ji tady máme!

Díky. Mějte se pěkně.

naopak (Edith)    vloženo: 17. 03. 2014, 21:04:32

článek byl prorocký, Krakonoš se na Harrachov vykašlal ;-)

(JIřina - mail)    vloženo: 16. 03. 2014, 10:51:34

Milé čtenářky, musím můj článek doplnit.

Některé jeho části již nejsou nejaktuálnější - např. ty úvahy o Harrachově, dnes už víme, jak to tam dopadlo, že meteorologové měli pravdu...

Psala jsem jej před pár dny, takže při jeho čtení se trochu vraťte, prosím, zpět proti času.


Přidání komentáře:

Vaše jméno:

Váš e-mail: (pokud jej uvedete, zobrazí se)

Nadpis:

Text:

vyplňte kontrolní číslo
sto šedesát devět:
(nechte prázdné)
ODESLAT

Nejnověji komentované

přečteno: 17x   komentářů: 1, nejnovější: 23. 09. 2020, 18:23:10
přečteno: 186x   komentářů: 2, nejnovější: 10. 09. 2020, 10:23:35
přečteno: 342x   komentářů: 1, nejnovější: 09. 08. 2020, 23:04:26
přečteno: 950x   komentářů: 2, nejnovější: 01. 07. 2020, 21:10:47
přečteno: 1611x   komentářů: 8, nejnovější: 30. 06. 2020, 19:40:23
přečteno: 1136x   komentářů: 2, nejnovější: 21. 06. 2020, 07:17:02
přečteno: 1301x   komentářů: 2, nejnovější: 14. 05. 2020, 13:15:09
přečteno: 1083x   komentářů: 4, nejnovější: 12. 05. 2020, 19:41:06

Nejčtenější

přečteno: 12780x   
přečteno: 11246x   
přečteno: 10345x   
přečteno: 10257x   
přečteno: 9496x   

Galerie, které se nevešly do článků

Pozvání na blog

Možná vás zaujme, že naše autorka Zdeňka Ortová nám utekla ke svému vlastnímu blogu. Pro ty z vás, kteří se nechtějí o její humor připravit, uvádím na tento blog odkaz.

Napište nám

Vaše jméno:

Váš e-mail:

(na stránkách se nezobrazí)

Váš vzkaz:

Kontrolní údaje

Sem prosím napište číslo
sto šedesát devět:

Toto pole nechte prázdné:

ODESLAT

Použití cookiesUžití cookies

Na těchto stránkách jsou použity tzv. cookies.

Do cookies se poznamenává údaj o kliknutí na článek pro účely statistiky čtenosti článku.

Použití cookies můžete kdykoliv zakázat v nastavení svého internetového prohlížeče. Stránky pak budou fungovat stejně, pouze bude zkreslena statistika.
 

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 23. 9. 2020