joudaweb - časopis Čekanka

Ostře sledované... a nejen vlaky!

31. března 2014 17:00:00

Jinou fotografii bych snad do úvodu dnešního článku ani nemohla dát...

Vzpomínky na Bohumila Hrabala - to byla v uplynulých dnech nejen na naší kulturní scéně, ale všeobecně vůbec, jedna z nejaktuálnějších událostí. Připomínali jsme si, že před sto lety dne 28. března 1914 se Bohumil Hrabal, prozaik, jeden z nejvýznamnějších a především nejosobitějších spisovatelů druhé poloviny minulého století, požehnaný prokletý básník, jak je také nazýván, narodil.

 

Ve všech druzích sdělovacích prostředků jsme si mohli o něm přečíst, poslechnout si vzpomínky lidí, kteří jej znali, spolupracovali s ním a podíleli se na filmovém či divadelním ztvárnění jeho děl, sousedů, přátel a podívat se na filmy natočené podle jeho literární předlohy. Vzpomínalo se na něj v rodném Brně, Nymburce, Kersku, Praze - a troufám si říci, že zkrátka všude v naší zemi.

 

Když všude, tak i na stránkách naší Čekanky vzpomínáme. Nemám v úmyslu zde znovu rozebírat, co je o něm všeobecně známo, přikládám ještě jednu fotografii, kde je v podstatě shrnuto to nejpodstatnější z jeho života, jen pro úplnost doplňuji datum jeho úmrtí - bylo to dne 3. února 1997, a za jakých okolností, to také víme nebo se domníváme.

 

Možná mi dáte za pravdu, když znovu zopakuji to, co jsem již v několika článcích u příležitosti výročí našich významných spisovatelů uváděla. Jde o to, že mnohá známá a významná literární díla byla zfilmována nebo zdramatizována, a právě především díky tomu je zná široká veřejnost. Je jednodušší a pro mnohé zajímavější podívat se a poslechnout si film, než přečíst knihu. Samozřejmě že to nemám v úmyslu nijak zevšeobecňovat, ale myslím si, že posluchačů a diváků je stále mnohem více, přestože osvěta a propagace čtení knih se snaží a dělá, co může. Nevím, možná to tak je, možná není, také v případě Hrabalova díla.

 

Vycházím tedy z toho, že když už nečetli knihy, tak jistě většina našich občanů viděla jeho filmy. Především ten nejznámější - oskarový, Ostře sledované vlaky, natočený v éře tzv. "nové vlny československého filmu", o níž jsem se zmiňovala v článku O všem možném. O něčem jiném..., kterému byla v roce 1967 udělena nejprestižnější filmová soška. A vezmeme-li do úvahy, že to byl první celovečerní film režiséra Jiřího Menzela... Ostatně Jiří Menzel pak - dalo by se říci - byl dvorním režisérem Hrabalových knih, a když film zrovna nerežíroval, tak si v některém z nich aspoň zahrál.

 

K filmům na motivy Hrabalových knih se ještě v závěru dnešního článku vrátím. Pokud jde o jeho literární tvorbu, hodně zajímavá byla. Většina textů je psána hovorovým jazykem, prolíná se zde popisování běžného života obyčejných lidí s nadhledem, ironií, humorem i lidovou moudrostí. Zajímavý je také styl jeho psaní - někdy je to jako kdyby dlouhý nekonečný tok jeho myšlenek, pocitů, vzpomínek, popis různých příhod, událostí, moudrých rad, filozofických úvah, připomínek historických událostí a zkrátka všeho, co jej momentálně napadne.

 

Příkladem toho všeho jsou především jeho Taneční hodiny pro starší a pokročilé. Je to experiment, který snad nemá obdoby - jednovětá novela, kterou tvoří 13 955 slov bez jediného odstavce a teprve v úplném závěru je ukončena třemi tečkami. Zajímavý počin, možná jste ji někdo četl. Já jsem ji teda nečetla a nejsem si jistá, jestli by to mé myšlenkové pochody zvládly. Ale napadla mě taková absurdní myšlenka, jak by asi vypadal její větný rozbor. Také při přerušení četby jestli vůbec lze navázat na předtím přečtené myšlenky.

 

Zaujalo mě také, jak jej napadlo - ono se to sice v podstatě nabízelo, že svoji americkou přítelkyni April ve sbírce textů Dopisy Dubence oslovoval Dubenko. Možná, kdyby se jmenovala Autumn, říkal by jí Podzimko? Asi ano. Ty dopisy jsou také psány tak, jak mu myšlenky přicházely, takový proud vzpomínek spolu s filozofickými úvahami a komentáři k politickému dění u nás.

 

V některých jeho dílech jsou zase třeba pasáže textu zcela bez interpunkcí.

 

Nemohu nepřipomenout ta dvě pro něj nejtypičtější slova - pábitelé a pábení. Pouze připomínám, všichni přece vědí. A že jedním z pábitelů byl také Bohumil Hrabal sám...

 

*************************

 

Jak jsem uvedla v nadpisu, ostře sledované bylo v uplynulém týdnu ledacos - jak v naší zemi, tak i v mezinárodním měřítku.

 

Situace na Ukrajině a Krymu hýbá světovou politikou již několik týdnů, v tom uplynulém mě zaujala a připomněla dobu mých školních let zpráva o připojení k Rusku také kdysi u nás hodně známého mezinárodního pionýrského tábora Artěk, kam jezdili pionýři ze zemí tehdejšího socialistického tábora na výměnné pobyty.

 

Mimochodem - v tehdejším Československu také existovaly dva takové tábory, říkalo se jim mezinárodní tábory míru. Jeden z nich byl v Seči na Chrudimsku u Sečské přehrady a druhý na Slovensku pod hradem Sitno u Počúvadelského jezera poblíž Banské Štiavnice. Možná si ještě někdo při přečtení mého článku vzpomene na jejich tehdejší popularitu?

 

Ještě připomenu další zahraniční událost. Slovensko si zvolilo nového prezidenta a jsou rádi a těší se z výsledku volby. U průběhu volby mě zaujala souvislost mezi tamní aktuální situací a událostmi z prezidentské volby před rokem v naší zemi. S ovlivňováním politické situace to sice nemá souvislost, a když, tak jen velice okrajově, ale zajímavé to je. Posuďte sami...

 

V obou případech prezidentských voleb své otce podporovaly dcery obou kandidátů, u nás tehdy blonďatá Kateřina a na Slovensku pro změnu tmavovlasá Natália. Malý rozdíl je jen v jejich původu, zatímco Kateřina je dcera z druhého manželství, Natália z prvního...

 

*************************

 

Ještě jednu událost z uplynulého týdne připomínám - Den učitelů dne 28. března. Je to den, který stojí za trvalé připomínání. Učitelské povolání - po zásluze se mu říká poslání, a práce s dětmi vůbec se stále pohybuje, řekněme, na tenkém ledě. Neustále se hledají nové cesty, nové způsoby výuky a výchovy nastupujících generací. Je to nekonečný příběh v různých obměnách se stále opakující a řešící problémy, které se objeví hned tu, hned tam... Nebudu se opakovat, v článku před dvěma lety pod názvem Den učitelů jsem na toto téma již psala - chcete-li, nahlédněte.

 

Škola je opravdu základ života - není to jen otřepané klišé. I když kdokoli může mít pocit, že se něco učí zbytečně, ve velké většině si někdy později uvědomí, že "to přece vím, to jsem někde slyšel", apod. Dalo by se na to téma zase povídat a povídat... I s těmi zákony Archimeda nebo Pascala se přece dnes a denně setkáváme. A to je jen malý příklad...

 

Zaujala mě také informace v médiích o nedostatku míst v mateřských školách, které navrhuje Poslanecká sněmovna řešit zřízením jakýchsi dětských skupin. No, nevím. Do jisté míry by to částečné řešení mohlo být, jenže bychom měli mít na mysli otázku "qui bono". Možná pro všechny okolo, především samozřejmě pro rodiče, jen si nejsem jistá, jestli zrovna pro ty, jichž se to týká především - pro děti samotné. Možná, pokud k tomu dojde, situaci důkladně zastřeší příslušné zákony a prováděcí vyhlášky.

 

Jen si říkám - na jedné straně mateřská škola a příslušně vzdělané učitelky, na druhé straně dětské skupiny, a kdo je povede? Také bude muset být vyřešena otázka stravování, výchovy k hygienickým návykům, chování všeobecně a příprava na zahájení povinné školní docházky. Plno otázek, dosti se nad tím zamýšlím, protože se celý život pohybuji mezi učiteli a učitelkami a tato problematika mě hodně zajímá.

 

Snad se situace vyřeší, je škoda, že se hodně jeslí a mateřských škol pozavíralo, zrušilo. Jistě, je obtížné předpokládat, jaká bude v určitých letech natalita. Kdysi byl jakýmsi aspoň trochu ukazatelem počet uzavíraných manželství, ale v současné době ani to již dávno neplatí. Pokud by už ty dětské skupiny byly zřizovány, tak aspoň by měl být realizován návrh ministra školství, který jsem někde přečetla, že by měla být povinná mateřská škola pro všechny děti v posledním roce před zahájením povinné školní docházky.

 

No, uvidíme. V každém případě to asi nebude jednoduché, ale snad to nějak dopadne. Možná by bylo zajímavé znát i názor psychologů na zamýšlený způsob tohoto řešení.

 

*************************

 

V první části článku jsem zmínila, že se ještě k filmům Bohumila Hrabala v závěru vrátím. Napadla mi totiž myšlenka, jak by asi vypadala mnemotechnická pomůcka k jejich zapamatování - podobně jako jsem uvedla v článku o operách Bedřicha Smetany.

 

Mohlo by to vypadat třeba takto: "Obsluhoval jsem anglického krále při Slavnostech sněženek a Tanečních hodinách pro starší a pokročilé na Příliš hlučné samotě, rušené Ostře sledovanými vlaky a zpěvem Skřivánků na niti, zatímco Něžný barbar s Andělskýma očima sledoval Mořskou pannu při hledání Perliček na dně a třídil různé Postřižiny pro Sběrné surovosti.".

 

Snad jsem na některý nezapomněla. Berte to, prosím, jen jako pokus, spíš hokuspokus, a když, tak mě klidně opravte, budu tomu jen ráda. Více hlav přece více ví.

 

Tak zase příště...

 

A pozor! Končí nám první jarní měsíc, zítra je 1. dubna, takže kdyby vás chtěl někdo náhodou "vyvést aprílem", nenechte se napálit.

Autor: Jiřina Tabášková


přečteno: 4028x   komentářů: 5

Nejnověji komentované

přečteno: 163x   komentářů: 2, nejnovější: 10. 09. 2020, 10:23:35
přečteno: 308x   komentářů: 1, nejnovější: 09. 08. 2020, 23:04:26
přečteno: 924x   komentářů: 2, nejnovější: 01. 07. 2020, 21:10:47
přečteno: 1571x   komentářů: 8, nejnovější: 30. 06. 2020, 19:40:23
přečteno: 1099x   komentářů: 2, nejnovější: 21. 06. 2020, 07:17:02
přečteno: 1278x   komentářů: 2, nejnovější: 14. 05. 2020, 13:15:09
přečteno: 1063x   komentářů: 4, nejnovější: 12. 05. 2020, 19:41:06
přečteno: 1785x   komentářů: 14, nejnovější: 12. 05. 2020, 16:12:24

Nejčtenější

přečteno: 12757x   
přečteno: 11234x   
přečteno: 10331x   
přečteno: 10247x   
přečteno: 9479x   

Galerie, které se nevešly do článků

Pozvání na blog

Možná vás zaujme, že naše autorka Zdeňka Ortová nám utekla ke svému vlastnímu blogu. Pro ty z vás, kteří se nechtějí o její humor připravit, uvádím na tento blog odkaz.

Napište nám

Vaše jméno:

Váš e-mail:

(na stránkách se nezobrazí)

Váš vzkaz:

Kontrolní údaje

Sem prosím napište číslo
osmdesát sedm:

Toto pole nechte prázdné:

ODESLAT

Použití cookiesUžití cookies

Na těchto stránkách jsou použity tzv. cookies.

Do cookies se poznamenává údaj o kliknutí na článek pro účely statistiky čtenosti článku.

Použití cookies můžete kdykoliv zakázat v nastavení svého internetového prohlížeče. Stránky pak budou fungovat stejně, pouze bude zkreslena statistika.
 

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 15. 9. 2020