joudaweb - časopis Čekanka

Dítko vymazlené, hýčkané...

19. listopadu 2014 01:07:00

Joj, už se docela těším, že se pustím do psaní.

No jo, těším, těším, jenže klasika, zas nějak nevím jak do toho. Jak nás to učili ve škole?

Úvod

Hlavní stať

Závěr

(a mezi tím nějaká omáčka)

 

Ještě si ujasnit, jaký by to měl být literární útvar, co hodlám ze své hlavy vydolovat. Že by zkusmo fejeton? Jak se asi takový fejeton píše. Ještěže se na internetu dá najít skoro všechno - recepty na vaření, návody na psaní fejetonu...

Fajn, jména Neruda, Čapek a jiní velikáni, velkých jmen se nelekejme, na množství nehleďme. Pod záštitou tohoto hesla jsem se ponořila do studia jak na to. Být adolescentem, můj slovník by hýřil výrazy jako Tý vogo nebo To je hustý, určitě bych přišla na jiné další, které by ještě lépe vystihly moje pocity. Prý, prvním krokem k napsání kvalitního fejetonu je vymyslet vtipný název. Dobrá rada nad zlato. Tak to teda asi balím. Jak se zdá, zůstanu u svého oblíbeného (spíš jediného možného) útvaru - všehochuť, to celé servírováno v hop sem hop tam omáčce.

 

Snad bych měla podat vysvětlení k úvodnímu obrázku a jeho, ne nahodilé, podobnosti s knižními obaly Malomocné a Valdemara. Vůbec jsem nechtěla kopírovat Tániny grafické návrhy knížek, ale mašlička má symbolizovat časovou souvislost s dobou, kterou prožívají hrdinové výše zmíněných knih, a obsahem mého povídání.

 

Jak se to tak přihodí, že se člověku ocitne v rukou dárek a ten vám zaměstnává hlavu dalšího půl či tři čtvrtě roku? Například tak, že máte kolem sebe dobré duše, které ví, co vám udělá radost a neváhají zachránit z plamenů pekelných (kotelních) jeden výtisk učebnice Živnostenské písemnictví, vydaný r. 1909 Císařským královským školním knihoskladem.

Je to docela dobrodružství, takové pátrání po informacích. Pozor, trochu zpohodlnělé pátraní - v teple domova, ruce na klávesnici, dokud nám nevypnou proud. Tak např. tuto učebnici žákům průmyslových škol pokračovacích, řemeslnických, odborných a mistrovských, jakož i pomůcku živnostníkům samostatným, sepsal Karel Dolejš, c. k. školní rada, professor při české státní průmyslové škole v Brně. Při pátrání jsem došla k závěru, že by se mohlo jednat o tuto školu:Brno, Kudelova 8.

 

A pokud je to ona škola, o které se zmiňuji, pak je zajímavá náhoda, že letopočet 1885 je rokem jejího založení a zároveň datem narození Anny Kovalské, manželky Valdemara. První tenká pavučinka, spojující nejnovější Pohodku s Čekankou. Vím, hledáme náhody tam, kde je chceme nalézt. Toliko důkaz úmyslu s mašličkou na úvodní fotce.

 

Až se mi poštěstí a půjdu v Brně po Kudelové kolem čísla osm, nechám fantazii pracovat na plné obrátky a budu si představovat pana školního radu, jak trápí své žáky úkoly, které jako v každé učebnici vždy po každé teoretické kapitole následují.

Úkoly

Jako ukázku na fotografii jsem záměrně vybrala stránku (úkol 36. Matouš Vaňura v Třebíči, srdíčko mi radostí poskakuje, že už tenkrát o nás psali v učebnicích), kde se žákům ukládá sestaviti různá Vysvědčení, aby bylo jasno, jak danou látku zvládli. Dovolím si krátkou citaci z teorie kapitoly 12. Vysvědčení (Zeugnis, Attest): " Vysvědčení jest písemné stvrzení nějaké okolnosti nebo osobní vlastnosti. Každé vysvědčení budiž pravdivé. Kdo by vědomě vydal vysvědčení nepravdivé, odpovědným jest za škody, která by tím vzešla tomu, kdo vysvědčením v omyl uveden byl, a krom toho v některých případech podléhá trestu."

Krásný jazyk, není-liž pravda?

 

Vaše Blahorodí...

Bylo těžké vybrat ukázky do čtyřech obrázků, takže jsem skoro losovala. Jako jednu za všechny dávám k dobru z kapitoly 1. Listy nabízecí (Anerbietungsschreiben oder Offertschreiben) Strojník nabízí se postaviti nový železný plot - viz obrázek a další ukázku Klempíř obnovuje nabídku staviteli. Tuto ocituji:

 

 

"V Praze dne 30. dubna 1909.

 

Pan Vojtěch Holeček v Mladé Boleslavi.

 

Již od dávné doby pohřešuji s politováním Vašich vzácných objednávek, jichž vyřizování věnoval jsem vždy všechnu péči.

Dovoluji si tedy připomenouti, že by mi velmi lichotilo, kdybyste mne opět poctil svou důvěrou. Vynasnažil bych se zasloužiti si ji pečlivým provedením každé zakázky i mírnými cenami.

Doporučuje svůj dobře míněný návrh Vaší blahosklonné úvaze, očekávám brzké Vaší odpovědi i podepisuji se

s dokonalou úctou

Josef Jeřábek."

 

Tak to byla malá ukázka, čím se tak chvílemi kochám. Stačí nakouknout, nalistovat náhodnou stránku a uctivost a ochota je cítit z každého odstavečku. Jako bych slyšela:

- Uctivý služebník

- Náš zákazník náš pán

To bylo nějakých titulů!

Jistě by bylo bláhové domnívat se, že přesně takto vypadala skutečnost, že byli lidé poctivější, slušnější. Vždyť co by potom vyšetřoval pan rada Vacátko. Netroufám si domnívat se, že i političtí představitelé tehdy mluvili slušněji než např. náš současný pan prezident. Alespoň ne teď, když jsem sledovala rozhovor Marka Ebena s panem profesorem Kvačkem (náš přední historik) Na Plovárně, prý bychom koukali, jaký měli tehdy politici slovník. Opravdu zajímavé povídání, stojí za to si poslechnout:Plovárna s panem profesorem.

 

Tak jsem se konečně dobrala k závěru, dítko avizované v nadpisu je na světě, ono to opravdu vychází téměř na měsíc stejně jako než dítě přijde na svět. Stejně tak i můj příspěvek zrál celou tu dobu a skládal se postupně z malých střípků. Je však pravda, že v poslední době přišlo více silných impulsů, které zdviženým ukazováčkem pohrozily, že už je nejvyšší čas to konečně hodit na papír.

Nejvíce pak Leony Rozhovor s babičkou "Jak to tenkrát bylo". Jestli se nepletu a správně počítám, podle nedožitých babiččiných sto pátých narozenin, se také nacházíme někde těsně kolem roku 1909, že? Před tím ten "mašličkový" podzim. Bránit se osudu nelze do nekonečna.

 

A jak tak hledám a lovím v internetových vodách, našla jsem v jednom antikvariátu k této učebnici ještě sestřičku, také od pana c. k. školního rady Dolejše, dokonce z r. 1903:

Živnostenské účetnictví


A těch přechodníků! Nepočítaně...

Autor: Dáša Zichová


komentářů: 7

Komentáře

(Leona)    vloženo: 22. 11. 2014, 11:16:23

Tak to je teda "podařené", Dášo. (Babiččin výraz. Dívala jsem se "naschvál" - ten je taky rodinný - do Pravidel, ani jedno ze slov v nich není.)

Totiž že týž den, kdy vyšel tento článek, ale později, jsem připojila komentář (jenže k Táninu článku) o hororovém výpadku proudu a reálné hrozbě likvidací počítače. Stalo se předchozí den.

- Důkaz, jak lajdácky a nepozorně čtu. Vy Dášo naopak pozorně (a ještě přitom umíte počítat) - ano, babička se narodila 1909, konkrétně 9.12. (takže to výročí teprve bude).

I já jsem při psaní měla na mysli Tániny knížky, v tomto případě tu příští se šitím hrdinky ;-).

Stačí jedna blbá rozdvojka, a o kultivovanosti našich technicky "nevyspělých" předcích před stopěti lety bysme se dočetli ho.no - (;-(O

(Dáša)    vloženo: 22. 11. 2014, 09:06:31

Aleno, nezklamala jste mě. Také jsem na tu informaci narazila a vzpomněla si při tom na Vás. Mám vždy při psaní článku nachystaný souhrn, chcete-li seznam, informací, které bych chtěla to textu zařadit. Většinou bývá problém, které věci použít, které vypustit, aby to mělo trošku hlavu a patu, aby to nebylo moc dlouhé, abych neskákala z tématu na téma jak vyděšený zajíc (na to jsem vyloženě specialista). Co ještě čtenáře zaujme, co už je pro něj zbytečně podrobné. Je mi pak líto, když některé části textu zase vypouštím a opravuji. Např. v souvislosti s panem profesorem Kvačkem jsem se ještě chtěla zmínit o jeho názoru na smrt Jana Masaryka, ale pak jsem to také vypustila. Řekla jsem si, že koho to zajímá, určitě to objeví v přiloženém odkazu s Plovárnou Marka Ebena.

Ještě jednou moc děkuji za Váš zájem a jsem ráda, že jméno pana c. k. školního rady nezapadlo zpět do historie s přečtením článku. Už jen to, že působil v Brně, je pro nás určitě dostatečně silnou motivací, abychom hledali jemné předivo souvislostí mezi realitou a našemi Pohodkovými fantaziemi.

(Alena)    vloženo: 22. 11. 2014, 07:37:37

Dášo, moc hezký a zajímavý článek. Nedalo mi to a pátrala jsem, co tento pán, který je mi blízký svým vztahem k živnostníkům, ještě napsal nebo co se o něm dá ještě zajímavého zjistit.

Byl nejen profesorem, jak jste psala, ale také honorovaný docent účetnictví na ČVŠT v Brně a také inspektor obchodního vyučování. Ale co mě velice zaujalo, byl také v letech 1882 -1884 učitelem na řemeslnické škole ve Volyni. A jsme zpátky u Valdemara, blízko jeho pobytu se náš pan profesor zdržoval. Umřel v roce 1918, události popisované v knize neprožil, ale třeba se s Valdemarem někde setkali...

(Blanka)    vloženo: 20. 11. 2014, 21:47:24

S chutí jsem se do vašich řádku ponořila Dášo a nelituju. Kvalitně napsané, velice zajímavé - prostě jedním slovem super. :-)

(Dáša)    vloženo: 19. 11. 2014, 21:58:16

Díky za Vaše reakce, velice mě potěšily.

(Jiřina)    vloženo: 19. 11. 2014, 08:37:24

Milá Dášo, potěšila jsem se při čtení Vašeho "fejetono-pelmelu".

Moc zajímavý a pěkný článek.

Kolik takových "pokladů", svědčících nejen o tom, jak se lidé k sobě chovali, ale také o tom, že kromě úcty, ochoty a poctivosti ani přechodníky a podmiňovací způsob pro ně nebyly žádná "španělská vesnice", stejně jako dodržování tehdejších pravidel jak pravopisu, tak i zásad úřední korespondence, ještě můžeme najít jak v těch "internetových vodách", tak i doma v různých "truhlicích" po našich předcích.

Vaše Vysokorodí... (pepa matulka)    vloženo: 19. 11. 2014, 07:06:53

Krásný článek!


Přidání komentáře:

Vaše jméno:

Váš e-mail: (pokud jej uvedete, zobrazí se)

Nadpis:

Text:

vyplňte kontrolní číslo
dvěstě osmdesát:
(nechte prázdné)
ODESLAT

Nejnovější

Nejnověji komentované

komentářů: 1, nejnovější: 15. 05. 2024, 21:03:19
komentářů: 1, nejnovější: 11. 01. 2024, 18:39:17
komentářů: 1, nejnovější: 05. 01. 2024, 17:32:32
komentářů: 5, nejnovější: 29. 12. 2023, 17:44:54
komentářů: 1, nejnovější: 01. 12. 2023, 21:35:52
komentářů: 6, nejnovější: 05. 11. 2023, 12:43:46
komentářů: 1, nejnovější: 09. 10. 2023, 19:45:39
komentářů: 1, nejnovější: 09. 10. 2023, 19:41:06

Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové

Od 1. ledna 2021 naleznete každý pátek na adrese Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové nový článek v rubrice této naší autorky, kterou pro ni zřídila průvodkyně a zakladatelka tohoto portálu paní Kristýna Maková.

Krátké tématicky různorodé texty doprovázejí fotografie a kresby, a propojuje je barevná postavička průvodkyně, kterou pro S. Jarolímkovou nakreslil jako dárek známý kreslíř a malíř Karel Benetka.

Galerie, které se nevešly do článků

Pozvání na blog

Možná vás zaujme, že naše autorka Zdeňka Ortová nám utekla ke svému vlastnímu blogu. Pro ty z vás, kteří se nechtějí o její humor připravit, uvádím na tento blog odkaz.

Napište nám

Vaše jméno:

Váš e-mail:

(na stránkách se nezobrazí)

Váš vzkaz:

Kontrolní údaje

Sem prosím napište číslo
dvěstě osmdesát:

Toto pole nechte prázdné:

ODESLAT

Použití cookiesUžití cookies

Na těchto stránkách jsou použity tzv. cookies.

Do cookies se poznamenává údaj o kliknutí na článek pro účely statistiky čtenosti článku.

Použití cookies můžete kdykoliv zakázat v nastavení svého internetového prohlížeče. Stránky pak budou fungovat stejně, pouze bude zkreslena statistika.
 

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 23. 5. 2024