joudaweb - časopis Čekanka

Adventní rozjímání

25. prosince 2014 12:22:00

K napsání článku mě inspirovalo čtení od Pepy a Jiřinky. A tak nabízím pár svých myšlenek a rozjímání.

Pepa se krásně rozepsal o lidském počínání v souvislosti se sněhovou nadílkou. Samozřejmě, ne všichni se zlobí, když vidí padat sníh, ale většina lidí použije rčení, která v článku Pepa uvedl.

 

Já mám zimní období určitě raději než letní. Vyšší teploty nesnáším, dříve jsem na sluníčku omdlévala, jak se mi tlak trochu zvyšuje, asi stárnutím, je to lepší. Ale nejraději se pohybuji ve stínu, v zeleni, mezi stromy nebo květinami.

 

Mám ráda zasněženou přírodu, hlavně poprášené větve stromů a keřů. A také ráda sleduji ptačí setkávání u našeho krmítka na zahradě, vždy je to lepší než kdejaký pořad v televizi. Ale vadí mi, že napadaný sníh během několika hodin, v lepším případě vydrží i den či dva, roztaje. A pak trochu přimrzne a máme tu klouzačku. A to pro mě znamená nebezpečí úrazu, který by mohl přivodit i ztrátu zaměstnání. Moc by se mi líbilo, kdyby sníh napadl a již zůstal po celé zimní období, krásně bílý, křupající při chůzi, ale nedá se nic dělat, u nás máme většinou čvachtající břečku nebo klouzandu.

 

V zimním období mi chybí více sluníčka. Jak Jiřinka psala, nejkratší den máme za sebou, nyní se již každý den o pár sekund prodlouží. Jak jsem zaslechla v neděli dopoledne v televizi, na Tři krále bude prodloužení činit již 6 minut. A to již brzy bude znát.

 

Jak Jiřinka připomenula, v tomto období chodíváme do kostelů poslechnout si koledy či některá díla spojená s adventem či svátky. U nás máme možnost každý rok vyslechnout Českou mši vánoční od Jakuba Jana Ryby. Před lety vystoupení připravil náš spoluobčan, který zpívá ve Státní opeře. Přidali se k němu přátelé z divadla i pěvecký sbor z Mladé Boleslavi a tak slýcháváme nejenom Rybovy krásné melodie, ale také nám vždy přidají několik koled, které si většinou zazpívají všichni. Krásně se vše v kostele nese, je vždy plno, opozdilci se již do kostela ani nevejdou. Ale i tak lze vyslechnout překrásné melodie, které se pak linou blízkým okolím.

 

A nyní z jiného soudku. V neděli se syn vrátil ze setkání s kamarády. Jezdívá několikrát ročně, někdy jen na víkend, jindy i na celý týden. Vždy hlásí, že si půjčí auto a vyráží na Moravu. Tentokrát jsem k tradičním plechům s piškotovými řezy s krémem nabalila i krabici cukroví. A protože přivezl i několik kousků jiného pečiva, hnedle jsem zkoumala, co pečou dobrého jinde. A tak jsme si povídali, co dělali a tak podobně, až mě napadlo se zeptat, kde se chata, kam jezdí, nachází. A tu jsem zjistila, že svět je opravdu malý. Chatku si pronajímají v Daňkovicích a dodal, že je to kousíček od Sněžné. Skalní čtenářky Tániných knížek již vědí, nedávno jsme se mohli všichni s tímto městysem seznámit.

 

Pro mě je toto období výjimečné hlavně tím, že po dlouhé době končím se svou prací. Jak jsem již psala, ošklivé počasí a úmrtí několik lidí z blízkého okolí způsobilo, že jsem uskutečnila rozhodnutí, o kterém jsem již přemýšlela. Ono to tak možná nevypadá, ale práce na prodejnách s sebou nese hodně starostí, stresů a odpovědnosti. Neustálý stereotyp se pro mě stal obtěžující. Každodenní vykonávání stejných činností, ať už příprava zboží, objednávání v daných termínech, čekání na dodavatele, který se někde toulá, uspěchaní lidé, někteří i nespokojení se svým životem či s dobou, ve které žijí. A prodavačka je tu od toho, aby vše vyslechla, popřípadě poradila, uklidnila. Ale až na pár výjimek jsem měla štěstí na dobré zákazníky, skoro všechny jsem znala, častokrát jsme při nakupování a prodávání uvařily či upekly nebo vyřešily problémy s dětmi nebo se školou. Říká se, že sdílená starost je poloviční, myslím, že to tak opravdu je. A když se párkrát stala nepříjemná situace, například při chycení zloděje, pomohl doma manžel, který mě vyslechl a utěšil. Nejhorší při této práci je, že umírají lidé, kteří k vám chodí nakupovat, znáte je desetiletí a najednou již nepřijdou. Nedávno umřel sedmdesátiletý pán, který chodíval třikrát týdně, vždy jsme probrali sportovní výsledky, chválili či kárali sportovce a najednou mi jeho sousedé řeknou, že již nepřijde. V pátek spolu probíráme účinkování Sparty a v pondělí se dovím, že v neděli ráno náhle umřel. Celé další dny jsem na něj myslela, byl to takový usměvavý človíček, moc mě mrzí, že odešel. A takových odchodů jsem ta za těch 28 let zažila mnoho. A byl to také jeden z důvodů, proč jsem se rozhodla ukončit mé podnikání. O některých lidech se mi pak i zdává...

 

Nevím, co mě čeká, nemám vyhlédnutou žádnou práci, chci si trochu odpočinout, přijít na jiné myšlenky, vyčistit si hlavu, protože cítím, že jsem hodně unavená. Jediné, co vím, že určitě nebudu prodávat v některém z marketů. Když vidím, jak manipulují se zákazníky, jejich nekalé praktiky, různé přebalování zboží, nečitelné datumy, nesprávné ceny...

 

Nejvíce chyb se stane při markování zboží, je třeba placení věnovat více pozornosti. Když například kupuji více kusů od jednoho druhu, vždy je dávám k sobě a vždy si za pokladnou zkontroluji účtenku. Často se stává, že nesouhlasí počet kusů, ale někdy i druh zboží, hlavně u váženého, obsluha zmáčkne číslo jiného druhu a je zajímavé, že nikdy se nestalo, abych platila méně, než bych měla. Oni za to nemohou, při pracovním vytížení jakého jsou tyto ženy vystaveny je s podivem, že těch chyb nebývá více. Celý svůj pracovní život, skoro 40 let, jsem se snažila, tak jak mi velí má přirozenost, o férové a slušné jednání a nebudu na stará kolena poslouchat příkazy k jednání, které se mi příčí.

 

Závěrem mého článku bych chtěla popřát všem krásné a poklidné vánoční svátky a v novém roce hodně štěstí, zdraví a plno spokojených dní.

 

Čekance bych popřála hodně zajímavých příspěvků, plno spokojených čtenářů a tím i radostný pocit pro naši šéfredaktorku, která nám svým nápadem umožnila se setkávat a povídat si.

 

Krásné a poklidné dny všem.

Autor: Alena Prchlíková


komentářů: 9

Komentáře

(Alena)    vloženo: 27. 12. 2014, 15:15:24

Jiřinko a Dášo,

děkuji za slova chvály i přání. Uvidím, kam mě život zanese.

Všechny vyšívané a šité věci, které jsem dala po vánocích na stránky, jsem nachystala průběžně během roku a našly je děti pod stromečkem. Alence se moc líbily krabičky a pak samozřejmě deka, hned se do ní zachumlala a nedala ji z rukou. I další dvě se líbily, jsem ráda, že se mi je podařilo ušít. A musím poděkovat Dáše a Čekance, bez nich bych se do šití asi nepustila. Díky Dášo za rady a inspiraci vašimi krásnými dílky.

(Leona)    vloženo: 27. 12. 2014, 13:34:13

Před pár lety, když můj muž pracoval v Elektru Spáčil, byl vyslán zaměstnavatelem na kurz "Psychologie prodeje" a má z něj i Osvědčení. Pěkný řádek do životopisu ;).

(Dáša)    vloženo: 26. 12. 2014, 22:56:10

Alenko zdravím, souhlasím s Jiřinkou a moc chválím patchworkové deky, které máte na svých stránkách. Předpokládám, že to byly vánoční dárky a ty tedy musely udělat velikánskou radost! Věřím, že Vaše rozhodnutí, ač jistě nebylo jednoduché, přinese začátek něčeho nového pěkného, co si pro Vás život přichystal.

(Jiřina - mail)    vloženo: 25. 12. 2014, 20:28:07

Milé zamyšlení je Váš článek, Alenko!

Nepochybuji o tom, že si brzy najdete nějakou aktivitu, která Vám nahradí Vaši dlouholetou činnost v obchodě. Při Vašich dovednostech, které předvádíte na Vašich webových stránkách, je to více než jisté.

Ale trochu odpočinku si dopřejte, sice jen lehce, protože ze zkušeností z mého okolí vím, že najednou taková změna životního stylu může zapůsobit spíš záporně.

Mějte se moc pěkně a těším se na další Vaši literární činnost na Čekance.

Již (Leona)    vloženo: 25. 12. 2014, 17:14:32

jsem někde zmínila, že poblíž Sněžného jsem v dětství jezdila na prázdniny (do Podlesí u Milov), Sněžné jsme občas navštívily a moje máma ráda chodila ke hrobu malíře Bohdana Laciny

https://www.google.cz/?gfe_rd=cr&ei=jyucVOKjFuGG8QfVg4D4Bw&gws_rd=ssl#q=Bohdan+Lacina

, měl na to, hrobě takový přírodní kámen a hrob volně porostlý (tak si to přibližně pamatuju).

(Alena)    vloženo: 25. 12. 2014, 15:04:59

Pepo, máte pravdu, já bych řekla, že psychologie a slušnost je nutnost pro úspěšné vykonávání tohoto zaměstnání. Vcítit se do druhého, snažit se mu pomoci, poradit, ale vše tak, aby to bylo dobré pro něj, protože to, co je dobré pro mě, nemusí být dobré pro zákazníka. Ale s tím se asi musí člověk narodit, to v sobě lidé musí mít. A také to předpokládá, že budete své zákazníky znát a vědět, jak žijí, co je pro ně důležité a co potřebují. V tom jsou malé prodejny nenahraditelné, budu se je snažit v najít v mém okolí, abych se co nejvíce vyhnula marketům.

A ještě ke Sněžné, syn tam byl poslední víkend před vánocemi a dočkali se i sněhu. Ze soboty na neděli napadlo pár centimetrů, došlo i na koulování.

Moc (pepa m)    vloženo: 25. 12. 2014, 14:44:16

hezké počtení, prodavač musí být tak trochu psycholog, umět naslouchat, pak se lidé rádi vracejí. A svět je opravdu malý, Sněžné je od nás kousek a na chatu jsem tam ještě do nedávna jezdil také. Říkával jsem:Jaká je ta chata Sněžná něžná;)

Hezké vánoce.

(Alena)    vloženo: 25. 12. 2014, 12:34:48

Táňo, moc děkuji za přání, nechám se překvapit, co mi život přinese. Já to mám přesně jako váš kolega, moc hezky o tom mluvil nějaký odborník v neděli na ČT 24. Chvilku jsem poslouchala u balení dárků...

(Táňa)    vloženo: 25. 12. 2014, 12:26:21

Milá Aleno, moc Vám držím palce, ať najdete nový a po všech stránkách uspokojivý směr svého profesního života.

Vaše připomínka nejkratšího dne v roce mi připomněla jednoho mého svérázného kolegu z posledního zaměstnání. Na dotaz, který den v roce má nejraději, odpověděl, že právě jedenadvacátý prosinec. Když jsem se ho zeptala, proč, řekl mi: "Protože to je nejkratší den, a tak mám jistotu, že horší už to nebude."


Přidání komentáře:

Vaše jméno:

Váš e-mail: (pokud jej uvedete, zobrazí se)

Nadpis:

Text:

vyplňte kontrolní číslo
čtyřista sedmdesát šest:
(nechte prázdné)
ODESLAT

Nejnovější

Nejnověji komentované

komentářů: 1, nejnovější: 15. 05. 2024, 21:03:19
komentářů: 1, nejnovější: 11. 01. 2024, 18:39:17
komentářů: 1, nejnovější: 05. 01. 2024, 17:32:32
komentářů: 5, nejnovější: 29. 12. 2023, 17:44:54
komentářů: 1, nejnovější: 01. 12. 2023, 21:35:52
komentářů: 6, nejnovější: 05. 11. 2023, 12:43:46
komentářů: 1, nejnovější: 09. 10. 2023, 19:45:39
komentářů: 1, nejnovější: 09. 10. 2023, 19:41:06

Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové

Od 1. ledna 2021 naleznete každý pátek na adrese Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové nový článek v rubrice této naší autorky, kterou pro ni zřídila průvodkyně a zakladatelka tohoto portálu paní Kristýna Maková.

Krátké tématicky různorodé texty doprovázejí fotografie a kresby, a propojuje je barevná postavička průvodkyně, kterou pro S. Jarolímkovou nakreslil jako dárek známý kreslíř a malíř Karel Benetka.

Galerie, které se nevešly do článků

Pozvání na blog

Možná vás zaujme, že naše autorka Zdeňka Ortová nám utekla ke svému vlastnímu blogu. Pro ty z vás, kteří se nechtějí o její humor připravit, uvádím na tento blog odkaz.

Napište nám

Vaše jméno:

Váš e-mail:

(na stránkách se nezobrazí)

Váš vzkaz:

Kontrolní údaje

Sem prosím napište číslo
čtyřista sedmdesát šest:

Toto pole nechte prázdné:

ODESLAT

Použití cookiesUžití cookies

Na těchto stránkách jsou použity tzv. cookies.

Do cookies se poznamenává údaj o kliknutí na článek pro účely statistiky čtenosti článku.

Použití cookies můžete kdykoliv zakázat v nastavení svého internetového prohlížeče. Stránky pak budou fungovat stejně, pouze bude zkreslena statistika.
 

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 23. 5. 2024