joudaweb - časopis Čekanka

Kdo je na obálce Valdemara

4. června 2015 16:23:00

Jiřině jsem kdysi slíbila, že když prozradí osudy své tety Fany, jejíž fotografie zdobí obálku Malomocné, na oplátku odtajním postavu muže na obálce Valdemara. Poodhaluji tedy závoj tajemství...

Narodil se v roce 1896 a jako starší ze dvou synů dostal jméno po otci, lékaři a majiteli lázní Jastrzebie Zdrój. Jmenoval se Mikolaj František Witczak. O jeho dětství nic nevím. O jeho mládí už se dá dohledat mnoho pramenů. Po první světové válce totiž vypukla ve Slezsku na protest proti ujednáním Versailleského míru rovnou tři povstání proti připojení Horního Slezska k Prusku a Mikolaj se stal jedním z jejich předních vůdců. Prameny jej popisují jako výbušného, prudkého, odvážného a nesmírně charizmatického muže.

Poté, co konečně nastal mír, začal se Mikolaj věnovat zvelebování svého majetku po otci, tedy lázním Jastrzebie Zdrój. Zdědil je spolu s mladším bratrem, ale bratr se věnoval studiu práv.

Pro další vyprávění je zajímavý přelom let 1930 – 1931. Někdy tou dobou se totiž Mikolaj, na tehdejší poměry už hodně starý mládenec, vydal lyžovat do Vysokých Tater. Nevím přesně kam, ale patrně na československou stranu, neboť tam natrefil na veselou sportovní dívčinu, která pocházela z malé vesnice Věstín, Jarmilu Totuškovou. Neexistují žádní pamětníci, kteří by věděli, jak to vše přesně proběhlo. Faktem ale bylo, že Jarmila, o celých dvanáct let mladší než on, Mikolaje očarovala. Vymámil z ní její adresu a jen co byli nuceni se rozloučit a rozjet do svých domovů, Jarmile napsal.

Rodiče ji důrazně varovali, ať na dopis neodpovídá. Kdoví, co je ten Polák vlastně zač a jaké hlouposti jí to nabulíkoval, že prý je majitel lázní. To, známe, takovéhle hochštaplery!

Poté, co Jarmila neodpověděla už na několikátý dopis, dostala z Polska balíček, v němž našla zlaté pero. K němu byl připojen dopis, ve kterém stálo něco v tomto smyslu: „Milá slečno Jarmilo, dospěl jsem k závěru, že mi zřejmě nemáte čím odepsat. Přijměte tedy ode mne tento dárek, abych nemusel na Vaši odpověď i nadále čekat marně.“

Protože bylo pero skutečně z pravého zlata, Jarmilini rodiče byli nuceni přece jen zvážit, zda ten Polák náhodou nemluvil pravdu, a jen co zjistili, jak se věci mají, Jarmile dovolili odepsat.

Jakou podobu pak na sebe vzalo následné namlouvání, je rovněž zahaleno tajemstvím. Nezpochybnitelným je až fakt, že se ti dva 4. února 1933 vzali. Svatba se konala v Jastrzebiem Zdróju a manželé se posléze usídlili v Mikolajově velkém domě nedaleko lázeňského areálu zvaném Mendowiec. Žilo se tam společensky. Mikolaj se stýkal s mnoha význačnými osobnostmi, ale Jarmila mu rozhodně ostudu nedělala. Byla na svou dobu vzdělaná (měla maturitu) a po ukončení školy pracovala v úřednické pozici v Brně. Kromě toho vydala sbírku básní a byla talentovanou malířkou. Kvůli jejímu evangelickému vyznání jí dali v Polsku přezdívku „Husytka“ (tvrdé y není překlep, nýbrž polský tvar).

Roky následující po svatbě byly idylické. Jarmila postupně vplouvala do své nové role a rychle se naučila polsky. Styl jejích dopisů rodičům i sourozencům (měla o dva roky staršího bratra Jaroslava a mladší sestru Libušku) stále patrněji prozrazoval vliv polštiny. Nepsala nijak často. Bylo zřejmé, že rodiny se pilně navštěvovaly (Jastrzebie Zdrój je jen kousek od našich hranic) a vše si pověděly ústně.

Pak začalo přituhovat. 13. září 1938 Jarmila píše svému bratrovi (doslovný přepis):

 

„Milý Jarku, na neděli 18. t. m. ještě nebudu ve Žlebích, nejspíše až v pondělí 19., nebo v úterý 20. t.m. ovšem jest-li vojna nebude do toho času. Snad bys si mohl vzít dovolenou uprostřed týdne, my Ti napíšeme ještě hned jak přijedu do Žlebů. To ještě nevím, jest-li bych zůstala až do druhé neděle, to víte, Mítěnka není tak štědrý na dovolenou, a je mu smutno beze mne. I tak musím teď válčit, aby moci vůbec jet. Míťa se bojí, že bude vojna, no i co potom bude se mnou. Poslouchali jsme Hitlera včera, no to vypadá moc škaredě. Bylo mi hezky úzko, jak tak ryčel jak vůl, a poplakala jsem si. Nevím, či jste též poslouchali, ale to bylo neslýchané, jakým tónem mluvil o ČSR i o presidentě.“

 

Poslední předválečný krátký lístek napsala Jarmila bratrovi v květnu roku 39 a pak už dlouhé mlčení.

 

Mikolaj, coby slezský povstalec proti Němcům, byl na čelním místě německé černé listiny...

 

Začátkem listopadu 39 dostala rodina dopis beze jmen a podpisů, z nějž vyplývalo, že se Witczakovým podařilo z Polska uniknout a usadili se v Rumunsku. Následoval dopis z Bělehradu. Krátký vzkaz z Milána, že míří do „F“.

A pak téměř šest let dlouhé mlčení...

Toto vyprávění je jen malou ochutnávkou. V současné době se přehrabuji v dopisech a fotografiích a v hlavě si spřádám plány jak historii této dvojice, která se milovala až do samé smrti a z tohoto světa odešla téměř současně, co nejlépe přiblížit čtenářům. Jestliže usoudím, že detaily by nebyly pro širší obecenstvo zajímavé, mám v úmyslu celé téma alespoň zpracovat formou dalších článků. Termín ale prozatím žádný neslibuji.


Ptáte se, jak jsem se k historii těch dvou dostala? Jarmila byla totiž sestra mého dědečka.

Autor: Táňa Kubátová


přečteno: 5570x   komentářů: 11

Komentáře

(Jiřina P.)    vloženo: 06. 07. 2015, 20:11:12

Táni, povedené!

(Táňa)    vloženo: 05. 06. 2015, 16:54:46

Omlouvám se za chybný údaj, který jsem v článku uvedla a na který mne upozornil pan Darek Mazur, jemuž patří mé poděkování za zaslání mnoha fotografií z Jastrzebského archivu, bezpočtu pohlednic i dvou velmi zajímavých knih o Mikolaji i o lázních. Mikolajův otec dr. Witczak nebyl zakladatel, nýbrž majitel lázní. Založil je v roce 1861 hrabě Felix von Königsdorff. Chybu jsem v článku opravila.

(Jiřina)    vloženo: 05. 06. 2015, 00:52:58

Když jsem si ještě jednou článek pročítala a prohlížela, zaujal mě na fotografii poděkování za přání ke sňatku podpis manželů Witzakowých - místo Jarmila a Mikolaj Witzak nebo možná Witzakowie je napsáno pouze Mikolajstwo Witzakowie, čili jméno ženy se neuvádí, pouze rozšířené jméno manžela - Mikolaj-Mikolajstwo.

S něčím podobným jsem se setkala také v Maďarsku, kde např. nějaká Helen, když se provdala za Sándora Balasze, se poté jmenovala Balasz Sándorné. Jak by se ale jmenovali oba manželé Balaszovi společně, to nevím.

Nevím také, jak to teď mají v Polsku, ale v Maďarsku má vdaná žena více možností, jak se po sňatku podepisovat, např. k tomu Sándorné přidat ještě i to své původní Helen.

I ve Spojených státech to tak vlastně mají, setkávám se s tím při nadepisování dopisních obálek. Nesmí se v tom případě zapomenout před jméno napsat to Mrs., protože pak z toho může vzniknout i pěkný zmatek. Také tam však mají těch možností více.

No, i u nás to začíná být s těmi příjmeními žen po sňatku různé...

(Alena)    vloženo: 04. 06. 2015, 22:17:27

Opravuji a omlouvám se, ačkoli vše, co napíši po sobě čtu, chyby u sebe většinou přehlédnu. Správně má být - já jsem moc...

(Alena)    vloženo: 04. 06. 2015, 19:06:39

Já se moc zvědavá, co jste vymyslela, podzim se blíží...

(Táňa)    vloženo: 04. 06. 2015, 19:01:48

Milá Aleno, nerada bych vás zklamala. Ale mohu říct jen tolik, že při psaní Valdemara jsem se z jejich osudu poučila a nenechala jsem Valdemarovu rodinu, aby se po válce vrátila do Polska.

(Alena)    vloženo: 04. 06. 2015, 18:53:31

Táňo, to že je někdo pruďas, ještě neznamená, že nemůže být svatoušek. Já mám muže tak trochu cholerika, ale nikdy jsem s tím neměla problém, rychle reaguje, zvyšuje hlas, ale nikdy ne na slušné lidi kolem sebe. Věřím, že Mikolaj a Jarmila měli rádi a tím se vyřešilo vše podstatné v jejich životě. Doufám, že se dočkám jejich příběhu.

(Jiřina)    vloženo: 04. 06. 2015, 18:38:05

Moc zajímavý článek, milá Táňo. Těšila jsem se na něj a byla jsem zvědavá.

Oba byli pěkní lidé, slušelo jim to spolu...

Zjistila jsem, že ty lázně jsou dost blízko hranic s naším regionem, proto mi připadá vyprávění o nich ještě zajímavější.

Mám ráda lidi, kteří jsou vtipní, pohotoví a když je něco zaujme, jdou si za svým cílem, a takový Mikolaj určitě byl...

A Jarmila určitě splňovala jeho představy o partnerství a učarovala mu, když se pro ni rozhodl docela rychle, zatímco předtím dost dlouho čekal, než tu pravou najde.

Těším se na případné další pokračování.

(Táňa)    vloženo: 04. 06. 2015, 18:31:59

Mně taky, Aleno, ale to jsem zjistila až přednedávnem. Předtím jsem jen tak zpovzdálí věděla, že takováhle rodinná historka existuje. Čím víc toho o Mikolaji vím, tím víc mě fascinuje. A Jarmila zrovna tak. I když neidealizujme si ho, nebyl to žádný svatoušek, nýbrž zřejmě pěkný pruďas. Ale Jarmila to s ním zjevně uměla.

(Alena)    vloženo: 04. 06. 2015, 18:14:05

Táňo, moc hezké, já bych se přimlouvala za knížku, jestli by to nevadilo potomkům Vašich předků. Mám ráda příběhy obyčejných lidí, ale neobyčejné svými vlastnostmi, které jim pomohly přežít nástrahy života a předpokládám, že ho Vaši příbuzní i spokojeně prožili. Nějak mi Mikolaj připomíná Valdemara...-:)

(Leona)    vloženo: 04. 06. 2015, 17:17:52

Bravo Táni! Už se těším! ;)


Přidání komentáře:

Vaše jméno:

Váš e-mail: (pokud jej uvedete, zobrazí se)

Nadpis:

Text:

vyplňte kontrolní číslo
devětset sedmdesát tři:
(nechte prázdné)
ODESLAT

Nejnověji komentované

přečteno: 17x   komentářů: 1, nejnovější: 23. 09. 2020, 18:23:10
přečteno: 186x   komentářů: 2, nejnovější: 10. 09. 2020, 10:23:35
přečteno: 342x   komentářů: 1, nejnovější: 09. 08. 2020, 23:04:26
přečteno: 950x   komentářů: 2, nejnovější: 01. 07. 2020, 21:10:47
přečteno: 1611x   komentářů: 8, nejnovější: 30. 06. 2020, 19:40:23
přečteno: 1136x   komentářů: 2, nejnovější: 21. 06. 2020, 07:17:02
přečteno: 1301x   komentářů: 2, nejnovější: 14. 05. 2020, 13:15:09
přečteno: 1083x   komentářů: 4, nejnovější: 12. 05. 2020, 19:41:06

Nejčtenější

přečteno: 12780x   
přečteno: 11246x   
přečteno: 10345x   
přečteno: 10257x   
přečteno: 9496x   

Galerie, které se nevešly do článků

Pozvání na blog

Možná vás zaujme, že naše autorka Zdeňka Ortová nám utekla ke svému vlastnímu blogu. Pro ty z vás, kteří se nechtějí o její humor připravit, uvádím na tento blog odkaz.

Napište nám

Vaše jméno:

Váš e-mail:

(na stránkách se nezobrazí)

Váš vzkaz:

Kontrolní údaje

Sem prosím napište číslo
devětset sedmdesát tři:

Toto pole nechte prázdné:

ODESLAT

Použití cookiesUžití cookies

Na těchto stránkách jsou použity tzv. cookies.

Do cookies se poznamenává údaj o kliknutí na článek pro účely statistiky čtenosti článku.

Použití cookies můžete kdykoliv zakázat v nastavení svého internetového prohlížeče. Stránky pak budou fungovat stejně, pouze bude zkreslena statistika.
 

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 23. 9. 2020