joudaweb - časopis Čekanka

Europa Secura?

16. listopadu 2015 14:12:00

Je to celostátní soutěž pro studenty středních škol o bezpečnosti, Evropské unii a Severoatlantické alianci.

 

Podívat se do Bruselu a nahlédnout do prostor Evropského parlamentu a Evropské komise? Není problém! Stačí být ve finále této celostátní soutěže úspěšný!

Nejsem si jistá, jak podrobné informace o této soutěži máte, proto v úvodu pro úplnost a pořádek uvádím v kostce základní údaje o této soutěži.

 

Jak je již psáno v úvodu, je to celostátní soutěž znalostí z problematiky Evropské unie a Severoatlantické aliance včetně jejich role v systému světové bezpečnosti, a to především v Evropě a Asii. Tento projekt pořádá Institut pro evropskou politiku - Europeum a na celostátním finále se podílí také Ministerstvo obrany.

 

Soutěž je tříkolová. V prvním kole soutěžící absolvuji vědomostní test, který v případě úspěšného řešení znamená postup do krajského kola, jehož vítěz pak postupuje do kola celostátního. Pro tři nejlepší týmy je připravena poznávací návštěva Bruselu a významných evropských institucí.

 

Tolik všeobecně, teď již budu konkrétnější, neboť jsem se ocitla docela dost v centru veškerého dění okolo. Jeden ze soutěžních týmů tvořili totiž tři studenti jednoho osmiletého gymnázia v našem městě, z nichž jeden je můj vnuk.

 

Letos tedy v době od března do června probíhal osmý ročník soutěže. Přihlásilo se do ní 540 tříčlenných týmů z 82 středních škol. Jaká byla cesta toho mého konkrétního týmu v soutěži?

 

Po úspěšném vyřešení vědomostního testu postoupili do krajského kola. Zde musely zúčastněné týmy vypracovat bezpečnostní analýzu s různými zadáními, v jejich případě to byl Islámský stát. Tuto analýzu pak museli obhajovat před komisí a soupeřícími týmy, což se jim podařilo beze zbytku, zvítězili a postoupili do celostátního kola, které se v průběhu června konalo ve vojenském prostoru v Brdech. To však ještě nebylo všechno!

 

***************

 

Je to paradox, že článek píši zrovna dnes, když Islámský stát zase o sobě nechal slyšet takovým způsobem, nad kterým zůstává lidský rozum stát, děsíme se toho, co se děje a každého z nás napadají myšlenky, kam bude situace namířená proti lidstvu směřovat dále, a kdy a jak skončí, a pokud vůbec! Hrůza, hrůza, hrůza!

 

***************

 

Celostátní kolo v Brdech bylo pětidenní se zaměřením na praktickou zkoušku, jak si studenti dokážou poradit s fiktivním námětem, kdy se stávají diplomaty a hledají řešení nejrůznějších problémů souvisejících s vypjatou politickou situací na území nepokoji zmítaného vymyšleného státu Dormenistán.

 

Po úvodních seznamovacích aktivitách a besedách začala diplomatická vyjednávání, během nichž se zástupci jednotlivých zemí - při vyjednáváních měli na stolech vlaječky států, které zastupovali - snažili prosadit a dosáhnout co nejvíce z úkolů, kterými byli pověřeni. Kromě této teoretické části byli soutěžící vysláni do terénu (fiktivní země na Blízkém Východě), aby vyšetřili bezpečnostní situaci. Absolvovali přitom pětadvacetikilometrový a v průměru patnáctihodinový přesun v členitém a zalesněném terénu. V jeho průběhu čelili nástrahám v podobě min, překonávali vodní nádrž, zdolávali skalní masív, a přitom také vyjednávali s ozbrojenými rebely.

 

A výsledek celostátního klání? V celkovém součtu všech bodovaných disciplín se tým, v němž byl můj vnuk, umístil na třetím místě, takže cesta do Bruselu byla pro něj otevřená.

 

V posledním červnovém týdnu těsně před koncem školního roku tedy spolu se dvěma dalšími vítěznými týmy absolvovali letecký zájezd do - jak se mu všeobecné říká - hlavního města Evropy, podívali se do prostor Evropského parlamentu, Evropské komise, absolvovali několik besed a setkání, z nichž nejvýznamnější bylo s naší eurokomisařkou Věrou Jourovou, a potom také s asistenty některých našich europoslanců.

 

Do fotogalerie jsem připravila velkou část ze spousty fotografií, které přivezl, a věřím, že vás zaujmou. Kromě fotografií z centra evropského politického dění se mu podařilo zaznamenat také další zajímavá místa, budovy a pamětihodnosti města, např. bruselskou radnici, královský palác a nádherný park před ním, největší bruselské náměstí Grand Place, sochu Roberta Schumana, který je považován za zakladatele Evropské unie, vyhlídkovou věž Atomium, která byla postavena pro mezinárodní výstavu Expo v roce 1958 a z níž pořídil jak fotografie uvnitř budovy, tak také pohled na Brusel ze shora.

 

Vyzkoušel si také, jaké je to stát za řečnickým pultem v centru Evropské unie. Jsou tam fotografie hotelu Plaza, kde byli ubytováni - zvenčí i zevnitř. Pořídil fotografii policejní eskorty na koních a také tam objevil dům, na jehož zdi je nakreslen Tintin - hlavní postava belgického komiksu Tintinova dobrodružství a nějaký záběr z něj. Při návratu zpět do Prahy je na několika fotografiích také pohled z letadla.

 

Dále je tam fotografie bruselského parku miniatur Mini Europe, kde jsou zastoupeny dominanty nebo významná místa všech evropských států. Vedle Eiffelovky, Big Benu, šikmé věže v Pise je tam také zmenšenina naší Staroměstské radnice a orloje. A nesmím zapomenout na - možná - nejzajímavější, vyjma evropských institucí, bruselský atribut a atrakci - Manneken Pis.

 

Takže - zvu vás k nahlédnutí!

 

***************

 

Europa Secura není jedinou studentskou vzdělávací akcí, v níž se můj vnuk angažuje. Další z nich je Český model amerického kongresu, jediný projekt svého druhu ve střední a východní Evropě. Jeho účelem je vzdělat účastníky v základních principech demokracie, naučit je základům diplomacie, jak vyjednávat, vytvářet kompromisy a naučit se navzájem si naslouchat.

 

V prvém letošním zářijovém týdnu se zúčastnil na týdenním setkání v Plzni. Studenti středních a vysokých škol zde společně simulují činnost obou komor Kongresu Spojených států amerických, čímž získávají lepší povědomí o americké politice, parlamentarismu a fungování legislativy v demokratických systémech.

 

Zúčastněným studentům jsou přiděleny role, které si z pestré nabídky při registraci zvolí - od poslanců a senátorů Demokratické i Republikánské strany, přes lobbisty významných zájmových skupin, ministry a vyjednavače. Účastníci se také učí vyjednávací strategii. Mimochodem - pro zajímavost - můj vnuk tam měl roli ministra obchodu. Kromě této fotografie ještě jednu jsem umístila také do fotogalerie.

 

***************

 

Ještě na jednom projektu se v současné době angažuje, jenže je to teprve v začátku, tak snad, když budu vědět, jak se situace dále vyvíjí nebo jak skončila, a bude to zajímavé, možná se někdy ještě zmíním.

 

To je závěr mého dnešního článku. Ještě pro vaši informaci, oba zmiňované projekty mají webové stránky i facebook, takže bude-li někdo mít zájem získat širší informace, zkuste do nich nahlédnout.

 

A do příště zase na napsanou a přečtenou!

Poznámka šéfredaktorky: do galerie se nevešly všechny dodané fotografie, proto jsem vytvořila ještě jednu galerii, která se zobrazí, když kliknete do menu v pravém sloupci dole.Podívejte se do galerie

Autor: Jiřina Tabášková


přečteno: 5336x   komentářů: 5

Komentáře

(Jiřina)    vloženo: 20. 11. 2015, 13:07:00

Děkuji, Moniko, za Vaši reakci na mé povídání. Jsem ráda, že jste si článek přečetla a líbil se Vám.

Víte, já bych spíš řekla, že více než pyšná, bráním se tomu slovu, protože ne nadarmo se říká, že "pýcha předchází pád", mám takový jakýsi pocit vnitřní hrdosti a také radosti a spokojenosti, jací oba mí vnuci jsou. Vždy však dodávám slůvko "zatím", abych to nezakřikla.

Také jsem ráda tomu, že i mé a mého muže geny na tom, jací jsou, mají jistý - a možná nemalý - podíl.

A využívám každé příležitosti, abych jejich znalosti a vědomosti přiživovala svými zkušenostmi a zážitky, které jsem nasbírala, jak šel život.

Děkuji, Alenko, také Vám za příspěvek.

Je dobře, že dnešní mladí lidé mají možnosti získávat zkušenosti do života takovými různými způsoby.

Také mě pokaždé udiví, když se nějakou zajímavost o různých takových aktivitách dozvím.

A když vidím, jaký má můj vnuk již v současné době přehled a rozhled o všem možném, tak si říkám, jak je to dobře.

(Alena)    vloženo: 19. 11. 2015, 06:45:21

Jiřinko, zajímavý článek a opět jsem se dověděla něco nového. Neslyšela jsem doposud, že by studenti soutěžili v podobné soutěži. Osmileté gymnázium navštěvoval i můj syn, ale podobné soutěže se tam tehdy nekonaly. Ale moc se mu tam líbilo a dodnes se většina z nich schází několikrát do roka a mají moc hezký vztah. Chodí na různé akce, někteří i s dětmi, sjíždějí se z celého světa, tak jak je život rozfoukal.

Já bych spíše věřila těmto mladým lidem, těm, které o současnosti rozhodují nyní, příliš nedůvěřuji a nemyslím si, že se situace obrátí k lepšímu. Politici se bojí rázně vystoupit a nastolit opatření, která by zajistila bezpečnost pro nás a jasné a všem srozumitelné jednání s lidmi, kteří hledají nové bydliště.

(Monika)    vloženo: 18. 11. 2015, 20:10:47

Jirinko, moc pekny clanek a hlavne urcite musite byt na vnuka pysna! Gratuluju!

(Jiřina)    vloženo: 17. 11. 2015, 11:49:03

Milá Dášo, sešlo se to zrovna tak, že jsem článek napsala v době tak těžké pro celou Evropu, a nejen pro ni.

Zbývá, než doufat, že v těch výstavných budovách se politickým špičkám Evropské unie povede najít nějaké řešení a způsob, které nás všechny ochrání.

A možná někde v těch různých studentských aktivitách a snahách a pokusech o diplomatická řešení politických problémů se rýsuje, i když to zřejmě bude znít poněkud nadneseně a snad i velice bláhově, budoucnost lidstva. Ale proč ne, všechno je možné!

(Dáša)    vloženo: 17. 11. 2015, 11:29:46

Jiřinko, díky za další zajímavý článek a obrazový materiál. Z vnuka máte určitě velkou radost. Těžko se píší odlehčené a pozitivní komentáře v dnešní situaci. Jak je vidět na fotkách z Bruselu, máme krásné budovy pro všechny ty unijní instituce. Nám nezbývá než doufat, že se v nich zrodí myšlenky, které převedené do reálu přinesou co možná nejúčinnější řešení dnešní složité situace.


Přidání komentáře:

Vaše jméno:

Váš e-mail: (pokud jej uvedete, zobrazí se)

Nadpis:

Text:

vyplňte kontrolní číslo
osmset čtrnáct:
(nechte prázdné)
ODESLAT

Nejnověji komentované

přečteno: 164x   komentářů: 2, nejnovější: 10. 09. 2020, 10:23:35
přečteno: 310x   komentářů: 1, nejnovější: 09. 08. 2020, 23:04:26
přečteno: 924x   komentářů: 2, nejnovější: 01. 07. 2020, 21:10:47
přečteno: 1572x   komentářů: 8, nejnovější: 30. 06. 2020, 19:40:23
přečteno: 1099x   komentářů: 2, nejnovější: 21. 06. 2020, 07:17:02
přečteno: 1280x   komentářů: 2, nejnovější: 14. 05. 2020, 13:15:09
přečteno: 1063x   komentářů: 4, nejnovější: 12. 05. 2020, 19:41:06
přečteno: 1785x   komentářů: 14, nejnovější: 12. 05. 2020, 16:12:24

Nejčtenější

přečteno: 12757x   
přečteno: 11234x   
přečteno: 10331x   
přečteno: 10247x   
přečteno: 9480x   

Galerie, které se nevešly do článků

Pozvání na blog

Možná vás zaujme, že naše autorka Zdeňka Ortová nám utekla ke svému vlastnímu blogu. Pro ty z vás, kteří se nechtějí o její humor připravit, uvádím na tento blog odkaz.

Napište nám

Vaše jméno:

Váš e-mail:

(na stránkách se nezobrazí)

Váš vzkaz:

Kontrolní údaje

Sem prosím napište číslo
osmset čtrnáct:

Toto pole nechte prázdné:

ODESLAT

Použití cookiesUžití cookies

Na těchto stránkách jsou použity tzv. cookies.

Do cookies se poznamenává údaj o kliknutí na článek pro účely statistiky čtenosti článku.

Použití cookies můžete kdykoliv zakázat v nastavení svého internetového prohlížeče. Stránky pak budou fungovat stejně, pouze bude zkreslena statistika.
 

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 15. 9. 2020