joudaweb - časopis Čekanka

Klaučata, perličky, třpytivé hvězdičky.

30. ledna 2017 08:38:00

U nás se tomu říká "Přijít s křížkem po funuse." Zároveň bych se však mohla opřít o tvrzení "Lepší pozdě než nikdy." Tudíž se opírám a pokračuji v psaní článku. Třeba vás lehce naladí a přivane vám vzpomínky na chvíle nedávno minulé a nebo právě ty, co máme zasuté v paměti hodně hluboko.

Ať tak či tak, bude mi potěšením, pokud vám tento článeček udělá radost.

Stále ještě nevíte, o čem můj dnešní příspěvek bude? Věřím, že úvodní fotka spolu s nápovědou z mrňavého článečku "Předskokan" už za mě dnešní téma prozradila.

V úvodním perexu jsem naznačila, že přijít měsíc po Vánocích s povídáním o vánočních ozdobách je opravdu trochu pasé, ale pokud by třeba dnešní článek někomu přinesl inspiraci, bude mít dost času ji do dalších svátků zrealizovat.

 

Proč vánoční ozdoby? Rozhodně ne proto, že bych byla nadšenec, který zdobí vánoční stromeček každý rok v jiném barevném tónu. Dokonce, přiznávám, u nás doma to ani nejsem já, kdo vánoční stromeček zdobí. No vidíte, a proč že tedy? To jsem šla zase jednou kolem televize a tam zrovna vysílali dokument v pořadu Folklorika s názvem Perličky z Poniklé (2). Líbil se mi, (neodolám, když vidím ruční řemeslnou výrobu čehokoli), koukla jsem na něj ještě jednou (a pak ještě aspoň 20x) v archivu ČT a postupně mi bylo jasné, že by to mohl být ten správný nápad pro článek.

Správný proto, že jak se mi začnou sbíhat jednotlivé nitky od spolu vůbec nesouvisejících věcí právě v tomto jednom bodě a pak následuje šimrání v mozkových závitech, tak to už vím, že by to šlo, že by bylo o čem psát.

 

Cesta do nebe

Přestože jsem na počátku vycházela z výše uvedeného dokumentu, postupně jsem se propracovávala spoustou dalších informací na internetu a bylo by škoda nechat je jen tak bez povšimnutí. Proto vám na konci článku uvádím jednotlivé odkazy, jejichž pořadové číslo můžete objevit v textu článku, uvedené v závorce, pro snazší orientaci. Pro ty, kteří nechtějí ztrácet čas sledováním dokumentu zkráceně nastíním, oč tu běží. Jen vězte že je to škoda, protože z vyprávění majitele firmy RAUTIS, a. s., pana Marka Kulhavého, na nás přímo dýchá zaujetí pro věc a radost z výsledků jejich práce. A když se něco dělá s láskou, je to prostě vidět.

 

Firma RAUTIS (7) se nachází v obci Poniklá nedaleko Jilemnice. Zabývá se výrobou foukaných perlí, které prodávají buď jednotlivě nebo z nich vyrábí vánoční ozdoby. Než se jedna malá či větší perlička vyloupne na svět, projde při své výrobě rukama foukače, který pomocí strojku z rozžhavené skleněné trubičky vyrobí takzvané klauče (řada perliček za sebou). To se dostane do dílny, kde projde stříbřením, následně barvením, případně některé ještě ručním malováním. To aby měli andílci krásný kukuč. Pak přijdou na řadu ruce řezačů, kteří z klaučat nařežou jednotlivé perličky, u těch větších na řezacím strojku, menší perličky se řežou ručně speciálními nožíky. A to, že se z jednotlivých perliček stane krásná vánoční ozdoba už je dílem montážníků - kdo by za tím suchým pojmenováním hledal paní, která svými šikovnými prsty vytváří třpytivou nádheru na stromeček?

 

To by bylo ode mě letem světem vysvětleno "Jak se narodí taková malá perlička", ale mnohem podrobněji a zajímavěji je postup výroby vysvětlen např. v článku zveřejněném v Časopis Krkonoše - Jizerské hory (10) nebo v krátkém videu na facebooku firmy RAUTIS (16). Také se zde dozvíte, že kdysi pobíhali po Krkonoších černoši.

 

Když jsem poprvé viděla dokument o Poniklé a všechny ty perličkové ozdoby, okamžitě se mi vybavil vánoční stromeček u mých prarodičů s lesklými ozdobami ze stříbrných perliček a oranžových tyčinek ve tvaru různých panáčků a hvězdiček. Kdeže je jim dnes konec. Naštěstí se noví majitelé nenechali odradit problémy, které se během doby při výrobě perlí objevovaly a zodpovědně se postavili ke skutečnosti, že "Když jsou jediní na světě, tak prostě firmu nemohou nechat padnout." (i to byla jedna z nitek, jedna z mých oblíbených hlášek z filmu Vesničko má středisková - "Když je někdo jediný, kdo může, tak prostě musí!").

A pokud si budu chtít připomenout hmatatelně ony babiččiny ozdoby, mám šanci si díky HOBBY SETům, které RAUTIS prodává, také některý z těch třpytivých kousků sama sestavit.

 

Jak už jsme se kolikrát shodli - díky Čekance se dozvídáme spoustu nových věcí. A to nejen při čtení článků ostatních autorů, ale i při vlastním psaní. Dokládá to výčet odkazů na konci článku. Internet je úžasná věc, když si dokážete říct dost. Ale běda, když vám ta stopka nefunguje. To se pak ve snaze dozvědět ještě tohle a ještě taky toto a to je taky dobrý, dostanete úplně někam jinam.

 

Tak např., co se vám vybaví, když uslyšíte:

"Horo, horo, otevři se pro člověka poctivýho a vydej mu málo z bohatství svýho." Já potom automaticky hned slyším "Anče! Kubo! Hajnej!" A je to. A jsme v Krkonošských pohádkách, Trautenberk, muštelka, Marie Kubátová, František Peterka a tak dále. (14)

 

Při povídání paní Vladimíry Jakouběové, ředitelky Muzea Českého ráje v Turnově (1,2,4 o snaze zařadit výrobu perliček v Poniklé na Seznam památek UNESCO, se mi vybaví, jak často se u nás v Třebíči hovořilo a probíralo v tisku, jak je důležité podat kvalitně zpracovaný návrh.

Tudíž jsem se ze zvědavosti doklikala na instrukce pro vyplnění formuláře ICH-02 pro zápis na REPREZENTATIVNÍ SEZNAM NEMATERIÁLNÍHO KULTURNÍHO DĚDICTVÍ LIDSTVA

pro představu ukázka jednoho z bodů, cituji:

(26. Každá fotografie musí být zřetelně a jednoznačně identifikována identifikujícím znakem (nejčastěji je to název souboru) a musí obsahovat stručnou informační popisku, která nepřesáhne 40 slov a která je vhodná pro další publikaci. Video záznam musí mít jasné a jednoznačné označení na základě identifikačního znaku, názvu a jazyka. Pro fotografie a video materiály je také nezbytné uvést datum jejich vzniku, jméno tvůrce a úplný copyright. Copyright musí být uveden v této podobě: « © [rok] [jméno majitele práv] ».)

 

No to asi nebylo moc záživné, že? Tak se radši zaměřím na jinou oblast a zmíním se aspoň krátce, na jaké informace jsem ještě narazila při svém třpytivém internetovém pátrání. Samozřejmě jsem nemohla vynechat webové stránky obce a na nich mě zaujala možnost poslechnout si úvodní představení v audio podobě (jen mi trošku neladilo do ucha, když byl název obce vyslovován s "y". (9)

Též je možnost získat další náměty a tipy na výlety (6,13) a shlédnout spoustu fotografií z návštěvy Poniklé a firmy RAUTIS na soukromých webech. (5,11)

 

Tak copak nám ještě chybí k dokončení dnešního povídání? Vlčnovská jízda králů, jejich kroje (15), při shlédnutí dokumentu jsem se snažila poctivě identifikovat perličky našité na krojích.

 

A zbývající výrazy - rauta, svazkovina a jména - Horna, Holubec? O těch vám povypráví pan Kulhavý v dokumentu.

 

*********

Malé zpestření na závěr, pokud toho ještě nemáte dost:

 

1/ pro němčináře - zajímalo by mě, z kterého německého slova pochází výraz KLAUČE (nepodařilo se mi to zjistit)

 

2/ pro češtináře - PERLY nebo PERLE? Obojí je správně? Znamenají výrazy každý něco jiného nebo je to prašť jak uhoď?

 

3/ ví někdo, v kterém dílu Krkonošských pohádek posílá Trautenberk Anče k ponikelské bábě pro bylinky?

 

 

4/ pokud máte zájem a máte doma ozdoby z perliček, mohli bychom vytvořit fotogalerii (fotky můžete posílat na adresu: zisidara@seznam.cz ), případně se můžete pochlubit vlastními výrobky

 

 

___________

1* http://krkonossky.denik.cz/zpravy_region/ozdoby-z-ponikle-do-unesco-20161119.html

2* http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1102732990-folklorika/214562260800012-perlicky-z-ponikle

3* https://www.novinky.cz/vase-zpravy/liberecky-kraj/semily/1153-27142-sklenene-perlicky-se-v-ponikle-vyrabeji-pres-sto-let-vyzkouset-si-to-muzete-i-vy.html

4* http://www.rozhlas.cz/zpravy/regiony/_zprava/svetovy-unikat-vanocni-ozdoby-ze-sklenenych-foukanych-perlicek-z-ponikle-chteji-zapsat-na-seznam-unesco--1673175

5* http://skrytesvety.com/trpytiva-krasa-z-ponikle/

6* http://www.viafabrilis.eu/cz/places/ponikla_rautis

7* http://www.rautis.cz/

8* http://www.rautis.cz/cz/obchod/seznam-prodejen/

9* http://www.ponikla.cz/turista/o-ponikle/

10* http://krkonose.krnap.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=11160&Itemid=34

11* http://evafotoblog.blogspot.cz/2016/08/perlickove-ozdoby-z-ponikle.html

12* https://www.respekt.cz/tydenik/2008/52/perlicky-z-krkonos

13* http://vandruj.cz/tram/tram.html

14* https://cs.wikipedia.org/wiki/Krkono%C5%A1sk%C3%A9_poh%C3%A1dky

15* http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1102732990-folklorika/30329636053

16* https://www.facebook.com/perlickoveozdoby/videos/vb.118422904860363/603774676325181/?type=2&theater

 

 

 

A teď ještě něco málo pro Leonu. Prosím, nehledejte v tom nějakou hlubokomyslnou poezii, někdy ani souvislosti, to mi jen hlava při přípravě článku začne kmitat na nějaké jiné úrovni a takto to dopadá:

Rauty a klauče,

náš malý vnouček,

spoustu těch slovíček šeptám si potají,

myšlenky zběsile v hlavě se míhají.

*

Že někde v dálce je vesnička Poniklá?

Proč se mi do toho pleteš ty, - Aničko Posedlá?

*

Být tím jediným, posledním na světě,

někomu sílu dá, s jiným to zatřese.

*

Radost i trápení, chyba při stříbření,

hořák a pumpička, tyčinky, hadička.

Vyfouknout, uříznout, nezdá se - kumšt to je,

hvězdičku smontovat, ještě je naděje.

*

Celý svět bude znát vesničku Poniklou,

daří se zachránit nádheru perlovou!


Mějte se hezky.


Podívejte se do galerie

Autor: Dáša Zichová


přečteno: 6317x   komentářů: 7

Komentáře

(Dáša)    vloženo: 22. 05. 2017, 20:14:16

V podstatě už vše bylo jednou řečeno, ale mi to nedalo, když jsem narazila na známé téma.

https://www.novinky.cz/domaci/438527-vyroba-perlickovych-ozdob-v-ponikle-v-podkrkonosi-se-stala-svetovou-raritou.html

(Jiřina)    vloženo: 20. 02. 2017, 20:13:15

Milá Dášo,

jsem ráda, že jste z mých fotografií vytvořila galerii. Mně se ty ozdůbky hodně líbí, dostala jsem je od kamarádky a použila jsem je k vánoční výzdobě jak na stromeček, tak některé jsem zavěsila i na záclony.

A pokud se mi povede získat ještě další fotografie, určitě Vám je znovu pošlu a možná galerii ještě společnými silami rozšíříme.

A pokud také někdo z vás, milé Čekanky i Čekánkové, něco takového doma máte, neváhejte a učiňte to stejně, jako já. A pak budeme mít všichni společnou radost.

(Dáša)    vloženo: 18. 02. 2017, 14:06:22

Chtěla bych upozornit na galerii, kde si můžete prohlédnout pár fotek ozdob, které mi zaslala Jiřinka.

Jiřinko, moc děkuji!

(Alena)    vloženo: 02. 02. 2017, 19:34:56

Dášo, moc zajímavý článek. Také jsem neznala vesnici Poniklá, ale Jiřinka šla najisto. Po mém návratu jsme si krásně zaluštily, dokonce jsme tam objevily i několik hudebních nástrojů. Sice ne s písmenky za sebou, ale hledaná slova mohla být ukryta i mezi písmenky v řádkách.

Těším se na další příspěvek a doufám, že přijde brzy...

Děkuji(eme) (Leona)    vloženo: 02. 02. 2017, 14:43:43

Dášo, že jste se svěřila se slovíčky, co Vám hlavou jdou..

zjistila jsem, že se opravdu vracejí "babičkovské" ozdoby - konkrétně jsem potkala navlíkané do tvarů zejména hvězdiček, a to nejen ve starožitnictví, ale např. v nabídce hospicu sv. Alžběty při adventním prodeji. Váš pořad v odkazu se mi otevřít nepodařilo; ale umím si v Podkrkonoší představit.. můj dědeček odtud pocházel a já od maminky znám drobty z nářečí - kupříkladu výslovnost "ou" (ďouče, oukrop..) a další. Myslím, že výraz "perle" asi nářečím je daný a "terminus technikus" pro výrobek by mohl být pro tento případ spisovný.

Pozn.: já jsem hospici sv. Alžběty s radostí dala utržit za 4 keramické ptáčky, sedící na větvičce (tou větvičkou je "zašprajcovaný" otvor pro zavěšení na silonu (na 2 se můžete podívat v článku "Hluboce zmrazená"). Třetího jsem pojmenovala "Kanár zahradní" (žlutý s bílohnědými křidélky) a 4. je bílý s malými červenými puntíky a jmenuje se Pipi Noemin a dostala ho k Mikuláši ;).

Toho měla prodávající jediného, těch předchozích tří bylo víc. Tak mi ho speciálně vytáhla a já zajásala - hned jsem věděla: toho vezmu vnučce!;-))

A tak Vašemu vnoučkovi přeju, Dášo, krásné blýskavé příští Vánoce! (mrňouci blyskotavé a světýlkové (nejen) stromečky opravdu milují)..

(Dáša)    vloženo: 01. 02. 2017, 20:45:12

Jiřinko, díky za spolupráci. Na rozdíl od Vás jsem neznala ani vesnici Poniklou. Pro mne to byla všechno novinka. S chutí jsem se koukla na Trautenberka a jeho vylomeniny.

Co se týká jazykového koutku - u klaučat jsem se nemohla dopátrat žádného odpovídajícího výrazu v němčině a u perlí jsem byla na vážkách protože v dokumentu ten výraz perle používal i pracovník Muzea skla a bižuterie v Jablonci. Říkala jsem si, jestli se třeba nejedná o rozdíl v materiálu nebo způsobu zpracování.

A co ozdobičky, líbí, nelíbí? Je tam příliš mnoho lesku?

(JIřina)    vloženo: 01. 02. 2017, 00:40:27

Sice nevím, Dášo, jestli vyřešení odpovědí na otázky ze závěru Vašeho článku bude správné, ale aspoň to zkusím.

Pátrala jsem po původu slova klauče, našla jsem v němčině i angličtině slovo clutch, což znamená v němčině slovo spojka, nejsem si však jistá, v jakém slova smyslu, ale v anglickém překladu je více možností, z nichž bych usuzovala na sevření či sevřít, což by mohlo odpovídat, když je to řada perliček za sebou. I ta němčina nabízí další možnost slovo spojkový, možná by to mohlo být. A podkrkonošští lidé si slovo upravili podle svého.

Ty perly nebo perle – správně je pouze výraz perly, perle možná někde v nářečí. Třeba právě v nářečí podkrkonošském.

A pokud jde o tu poslední otázku, mohla by to být pohádka Jak Trautenberk otrávil strakatou kozu, díl č. 17? Nejsem si ale zcela jistá, možná mi uniklo ještě něco dalšího.

Na závěr mého komentáře jedno mé přiznání. Je zajímavé, jak si člověk někdy dodatečně a náhodou uvědomí souvislosti, nad kterými se při poslechu nebo i čtení někdy vůbec nezamýšlí nebo mu uniknou. Mám na mysli název Poniklá a ponikelská bába. O tom, že existuje vesnice Poniklá, jsem věděla, a také jsem ji, Dášo, v tajence ve Vašem předcházejícím článku Předskokan ihned odhalila. A teprve teď, jak jsem stará, jsem si dala dohromady Poniklou s tou ponikelskou bábou.


Přidání komentáře:

Vaše jméno:

Váš e-mail: (pokud jej uvedete, zobrazí se)

Nadpis:

Text:

vyplňte kontrolní číslo
osmset padesát tři:
(nechte prázdné)
ODESLAT

Nejnověji komentované

přečteno: 155x   komentářů: 2, nejnovější: 10. 09. 2020, 10:23:35
přečteno: 305x   komentářů: 1, nejnovější: 09. 08. 2020, 23:04:26
přečteno: 917x   komentářů: 2, nejnovější: 01. 07. 2020, 21:10:47
přečteno: 1565x   komentářů: 8, nejnovější: 30. 06. 2020, 19:40:23
přečteno: 1095x   komentářů: 2, nejnovější: 21. 06. 2020, 07:17:02
přečteno: 1266x   komentářů: 2, nejnovější: 14. 05. 2020, 13:15:09
přečteno: 1057x   komentářů: 4, nejnovější: 12. 05. 2020, 19:41:06
přečteno: 1779x   komentářů: 14, nejnovější: 12. 05. 2020, 16:12:24

Nejčtenější

přečteno: 12755x   
přečteno: 11229x   
přečteno: 10323x   
přečteno: 10244x   
přečteno: 9478x   

Galerie, které se nevešly do článků

Pozvání na blog

Možná vás zaujme, že naše autorka Zdeňka Ortová nám utekla ke svému vlastnímu blogu. Pro ty z vás, kteří se nechtějí o její humor připravit, uvádím na tento blog odkaz.

Napište nám

Vaše jméno:

Váš e-mail:

(na stránkách se nezobrazí)

Váš vzkaz:

Kontrolní údaje

Sem prosím napište číslo
osmset padesát tři:

Toto pole nechte prázdné:

ODESLAT

Použití cookiesUžití cookies

Na těchto stránkách jsou použity tzv. cookies.

Do cookies se poznamenává údaj o kliknutí na článek pro účely statistiky čtenosti článku.

Použití cookies můžete kdykoliv zakázat v nastavení svého internetového prohlížeče. Stránky pak budou fungovat stejně, pouze bude zkreslena statistika.
 

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 15. 9. 2020