Občas se setkáváme s popisy soužití zvířat, o nichž bychom nikdy nepředpokládali, že by spolu mohla vycházet. A přesto se jim to daří. Většinou jde o případy, kdy příslušníci jednoho zvířecího druhu chrání nevědomky příslušníky druhu jiného, či si jaksi mimoděk pomáhají navzájem.
Mezi partnery těchto užitkových vztahů patří například kapr, který je velkým přítelem lysek, žijících jak známo blízko vod. Tito ptáci mají rádi mj. řasy, za nimiž se potápějí pod vodu, a protože při jejich sběru víří bahno, servírují kaprům laskominy, které mají podobu různých drobných organismů.
V tundře zase není prý ničím nevídaným, když vedle sebe hnízdí husa a sokol stěhovaný. Přitom se nejedná o husy se sebevražednými sklony, ale o důsledek toho, že sokol stěhovavý nikdy neloví v těsné blízkosti svého hnízda, a navíc loví ze vzduchu, takže odporuje jeho přirozenosti, aby si odskočit jen k sousedům pro oběd.
Oblíbenými sousedy husí jsou i některé druhy sov. Na Wrangelově ostrově v Čukotském moři si husy nikdy nezaloží kolonii, aniž mají jistotu, že se v jejím středu usadí sova. „Vědí“ totiž, že tato „strážkyně“ nikdy nedovolí polární lišce přijít ke svému (a tím pádem i k husímu) hnízdu na vzdálenost menší než dvě stě metrů. Liščího vetřelce, který by tuto hranici překročil, by soví otec vynesl do vzduchu, pustil na zem, a tím by samozřejmě rozhodl o jeho osudu.
V Africe je zase známá dvojice zebra kvaga či pakůň, kteří velmi dobře vycházejí s pštrosy, protože ti jsou díky svému vynikajícímu zraku schopni chránit zmíněné čtvernožce před lvy i před střelami domorodců. Američtí aligátoři zase přestavují záruku bezpečnosti pro čápy, volavky apod. Tito ptáci si totiž rádi staví hnízda v jejich blízkosti, protože vědí, že je nebudou ohrožovat takoví mlsalové jako divoké kočky. Často se dokonce stává, že do blízkosti aligátořích hnízd kladou vejce i někteří hadi.
Poněkud kurióznější je dvojice rak poustevník a živočich zvaný sasanka. Rak, který se usadí v prázdné ulitě měkkýše, vyhledá sasanku potřebného druhu, „přesadí“ si ji velmi opatrně (takže dotyčná se ani nebrání) ke vchodu do ulity – a má o ostrahu postaráno. Sasanka dá do společných bezpečnostních opatření svá jedovatá ramena, rak zase své umění zajišťovat potravu, a oba jsou spokojeni. Potravy je přitom dost pro oba, protože sasance stačí to, co jejímu račímu příteli spadne doslova od úst.
Autor: Stanislava Jarolímková
Od 1. ledna 2021 naleznete každý pátek na adrese Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové nový článek v rubrice této naší autorky, kterou pro ni zřídila průvodkyně a zakladatelka tohoto portálu paní Kristýna Maková.
Krátké tématicky různorodé texty doprovázejí fotografie a kresby, a propojuje je barevná postavička průvodkyně, kterou pro S. Jarolímkovou nakreslil jako dárek známý kreslíř a malíř Karel Benetka.
Možná vás zaujme, že naše autorka Zdeňka Ortová nám utekla ke svému vlastnímu blogu. Pro ty z vás, kteří se nechtějí o její humor připravit, uvádím na tento blog odkaz.
JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz Aktualizováno: 3. 11. 2024