STANISLAVA JAROLÍMKOVÁ
Tato kniha navazuje na titul „Slavné Češky a jejich blízcí“, a představí šest slavný českých mužů i lidi, kteří jim byli blízcí a ovlivňovali jejich život. Opět nabízí pokud možno méně známé informace, na které v oficiálních životopisech nezbývá místo.
Dozvíte se například, že
--- KAREL HRABĚ CHOTEK byl šlechtic, který dal mimo jiné vybudovat slavnou pražskou serpentinu, zavedl péefky, založil pro drobné střadatele spořitelnu a podílel se na zřízení Klarova ústavu. Jako starostlivý otec sledoval mj. život syna BOHUSLAVA a uvítal na svět jeho dcerku ŽOFII, která po něm zdědila krásné tmavé oči. Naštěstí se nedožil její tragické předčasné smrti v Sarajevu, která ji zastihla po boku milovaného FRANTIŠKA FERDINANDA D`ESTE, jenž na balkánské tragédii nesl svůj díl viny.
---O FRANTIŠKU PALACKÉM si připomeneme, že při psaní stěžejního díla „živil se hojně prachem archivův a bibliothek ještě nedotknutých“, že jeho manželka TEREZIE byla nevyléčitelně nemocná a čím do jejich manželství i do výchovy dcery MARIE a syna JANA léta zasahoval despotický tchán JOHANN MIECHURA. Připomeneme také to, že „otec národa“ měl štěstí na zetě F. L. RIEGRA, ale byl bohužel terčem mnoha nepřátelských ataků.
---ANTONÍN DVOŘÁK patří neodmyslitelně do české a světové hudby, a i když byl okouzlen (jako řada dalších mužů) JOSEFÍNOU ČERMÁKOVOU, prožil šťastný život s její sestrou ANNOU. Díky ní se mohl věnovat své práci, neboť Anna „byla z žen, které jsou pokladem pro tvůrčího pracovníka a nejsou bez zásluhy na zdaru jeho práce.“ Měl také štěstí na zetě JOSEFA SUKA, manžela milované dcery OTYLKY. I když se rovněž dožil nenávistných kritik, naštěstí převážily uznání a úcta, které mu projevil mj. císař František Josef I.
---První český elektrotechnik FRANTIŠEK KŘIŽÍK byl úspěšný selfmademan, který nedokončil studia záměrně (a nikoliv kvůli školnému či poplatku za maturitu), zbavil naše předky obav z elektřiny – tehdy podezřelé síly, putující „jen tak po drátech“ – , a navíc mimo jiné přispěl k elektrifikaci celé země. V soukromém životě mu byly oporou dvě ženy: obětavá maminka MARIE, která si na jeho narození musela počkat celé čtvrtstoletí, a manželka PAVLÍNA, kterou poznal v tanečních a s níž prožil láskyplných dvaapadesát let.
---Při zmínce o EMILU HOLUBOVI se nám samozřejmě ihned vybaví Afrika, v níž mohl zčásti díky obětavému otci FRANTIŠKOVI navštívit dosud neznámé vnitrozemí včetně území obávaného kmene Mašukulumbů. Kvůli černému kontinentu opustil českou dívku BERTU, a oženil se s Vídeňačkou ROSOU, která jako malá lezla po stromech, učila se střílet a zúčastnila se jeho druhé výpravy. I když v Africe Holub pracoval v nepředstavitelně těžkých podmínkách, dočkal se i on v rodných Čechách hlavně nevděku.
---Rozesmátá tvář JULIA FUČÍKA provázela příslušníky starších generací málem od narození, a jeho manželka GUSTA líčila při besedách v růžových barvách jeho statečný boj proti nacistům i jejich láskyplné soužití. Ve skutečnosti se Fučík stal komunistickou modlou jen proto, že byl pohledný a že „včas“ zemřel, a jeho životem prošla řada žen, z nichž si připomeneme alespoň herečku ELENU HÁLKOVOU, a novinářku MILENU JESENSKOU. O té se kvůli Gustě Fučíkové nesmělo málem půlstoletí hovořit jinak, než jako o zrádkyni, přesto, že do svého zatčení v říjnu 1939 pomáhala obětavě pronásledovaným lidem, při výsleších nikdy nikoho neudala a zemřela v koncentračním táboře.
OBSAH
„Nevhodně“ progresivní lidumil KAREL HRABĚ CHOTEK, a syn Bohuslav i vnučka Žofie
--- Chtěl pomáhat říši i lidem
---Bohumil Chotek, který oženil následníka trůnu
---Vnučka zůstala pouze „paní následníkovou“
FRANTIŠEK PALACKÝ a jeho milovaná Terezie
---„Objevená“ čeština a útěk od kazatelny
---Ráj měl podobu archivů a starých rukopisů
---Dostal košem a vzal si Terezii
---Od barometru přes politiku k pokloně
ANTONÍN DVOŘÁK a ta jediná pravá Anna
---Z Nelahozevsi do Prozatímního divadla
---Josefína zvaná Pepička
---Není Anna jako Anna, a jen jedna byla ta pravá
---Do Ameriky? Ano, ale s rodinou
---Milovaný a slavný ctitel vlaků, jehož sláva nezměnila
FRANTIŠEK KŘIŽÍK – úspěšný samouk, jemuž maminka vymodlila štěstí
---Zklamání, které zajistilo úspěch
---Pavlínka a stěhování
---Milující, obětavá a za synka se modlící maminka
---Křižíkovy „dary“ Praze
EMIL HOLUB – cestovatel, který měl tři velké lásky
---Jak „vzniká“ cestovatel
---Do Afriky s teploměrem
---Výstavy, nevděk i úcta
---Láska k Britince s hořkým koncem
---Rosa či vlastně odvážná a spolehlivá Růžena
JULIUS FUČÍK a nejen jeho Gusta
---Maličký herec i mimořádný posluchač
---Strana zavolala a on vsadil na věrnost
---Mračna se stáhla
---Reportáž s mnoha otazníky
---Julkovy lásky různého kalibru
Knihu, kterou ilustroval Jiří Filípek, vydalo 16. března 2020 nakladatelství Euromedia.
V příštím článku nabídnu malou upoutávku.
ILUSTRACE:
---ad DVOŘÁK: Milované letní sídlo Antonína Dvořáka, které vlastnil a z nějž se těšil od roku 1884 až do konce života. Kresba Jiří Filípek.
---ad KŘIŽÍK: Pavlína, manželka Fr. Křižíka. Kresba Jiří Filípek.
Autor: Stanislava Jarolímková
Od 1. ledna 2021 naleznete každý pátek na adrese Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové nový článek v rubrice této naší autorky, kterou pro ni zřídila průvodkyně a zakladatelka tohoto portálu paní Kristýna Maková.
Krátké tématicky různorodé texty doprovázejí fotografie a kresby, a propojuje je barevná postavička průvodkyně, kterou pro S. Jarolímkovou nakreslil jako dárek známý kreslíř a malíř Karel Benetka.
Možná vás zaujme, že naše autorka Zdeňka Ortová nám utekla ke svému vlastnímu blogu. Pro ty z vás, kteří se nechtějí o její humor připravit, uvádím na tento blog odkaz.
JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz Aktualizováno: 20. 4. 2023