Milí čtenáři, letošní velikonoční svátky mě zastihly v takovém útlumu, že jsem nebyla schopná napsat tradiční článek. Pouze na Jiřinku jsem si udělala čas, na Velký pátek zapálila svíčku a poseděla se vzpomínkou na tuto úžasnou ženu…
Předsváteční období jsem jako již tradičně vyplnila knihovnickou činností. Zorganizovala jsem již druhý ročník knižního hodování, kdy si každý mohl odnést přebytečné knihy zdarma domů. Navíc jsem připravila velikonoční výstavu, protože vánoční sklidila docela úspěch.
Bylo to období hektické, plné příprav a úklidu. Na stoly jsem narovnala předměty spojené s jarními svátky, některé jsem měla od spoluobčanů. Mým zájmem bylo ukázat zejména dětem, jaké symboly jsou se svátky spojeny, a něco jim o nich povědět v souvislosti s historií. Uvědomuji si, že v každém svátečním zvyku najdeme částečky původních obyčejů, a je dobré znát je a neměnit je různými zlozvyky.
Po celý měsíc si lidé mohli prohlédnout vyšívané květinové ubrusy a obrazy, různě zdobená vajíčka v ošatkách, řehtačky i mou malinkou pomlázku. Upekla jsem dětem jako názornou pomůcku mazanec, jidáše i beránka. Nechybělo velikonoční cukroví, které děti dostaly s sebou v sáčku na svačinu. Všichni návštěvníci výstavy, nejen děti, si odnesli i šité ptáčky jako trvanlivější památku na naše setkání. Překvapilo mě, že předškolní i školní děti se zájmem poslouchaly a měly i zvídavé dotazy. Zajímavé bylo, že každá třída reagovala na jiné otázky a chovala se trochu jinak. I mé povídání bylo pokaždé maličko jiné, neumím nic opakovat stejně, měnila jsem text i podle věku dětí.
Mezi informacemi, které jsem dětem předávala, byly i koledy, verše spojené s jarem i nápisy na vajíčkách, které psaly dívky svým chlapcům. Všechny jsou z Mladoboleslavska a byly uveřejněny v knížce a na výstavě Pomlázka teče, dejte, teta vejce. A i když je po svátcích, několik již napíši. Možná si je rádi přečtete, chvíli posedíte a zavzpomínáte. Příští rok jako když je najdete…
Velikonoční mladoboleslavské koledy
Hoši, hoši, hoši!
Zatočte se v koši,
dejte nám po groši,
nebo po vajíčku,
nebo po trojníčku.
Pomlázka teče,
dejte, teta, vejce,
nedáte-li červený, dejte aspoň bílý,
slepička vám snese jiný
na peci v koutku
na zeleným proutku.
Proutek se otočí,
korbel piva natočí.
Panímámo, slyšte chásku,
přicházíme na pomlázku.
Opentlené žíly máme,
kdo nám nedá, uhlídáme.
Panímámo, nemeškejte,
barevné vajíčko dejte.
Však slepičky vykdákaly,
že již vám jich kopy daly.
Jestli jste jich nebarvila,
také jsou nám bílá milá,
schováme je pěkně v ranci,
srovnají se tam s mazanci.
Zaplať Pán Bůh nastokráte,
obilíčko dej vám zlaté,
aby zrní slípky měly,
kuřátka vám vyseděly.
Barbora Hoblová, o níž jsem psala ve svém mladoboleslavském seriálu, zapsala i pár písní, které byly zpívány při koledě. Jednu zde uvedu:
Nesem vám nové leto a dobrou novinu,
radujte se, křesťané, vzkříšení Kristovu.
Barvou se odívejte, stromové, kvítejte,
tráva, koření, svou ourodu dejte.
Kyrie eleison
Poněvadž naše matka země se otvírá,
zima a mráz studený od nás se ubírá,
zelenaj se luka, kdy žezulka kuká,
až i srdce okřehá každého člověka.
Kyrie eleison
Závěrem uvedu několik vzkazů a nápisů, které byly napsány na velikonočních vajíčkách:
To vajíčko malovaný, je vod srdce darovaný.
Komu vajíčko daruju, toho upřímně miluju.
Komu to vajíčko dám, toho jistě ráda mám.
Já tobě dám vajíčko, ty mi dej své srdéčko.
Přeji vám všem krásné jaro, plno sluníčka a pohody, a zejména co nejvíce zdraví…
Autor: Alena Prchlíková
Ali, souhlasím s Tebou, že záleží na tom, jestli děti mají čtenářský vzor v rodině, pak je cesta dítěte ke knize mnohem snažší. I když ani to nemusí být zárukou. Naše starší dcera byla velká čtenářka a tak i obdarovávání (oboustranné) bývalo potěšením. Mladší dcera, duší spíš sportovec a technik, synům též kupuje knížky a čtou pohádky. Ale, sama jsem zvědavá, až kluci dorostou, jací z nich budou čtenáři, protože takové to nedefinovatelné čtenářské NĚCO tam chybí.
Alenko, držím pěsti, ať je nových čtenářů čím dál víc.
Milá paní Johano, moc Vám děkuji za krásná slova. Ano, akce mě stojí mnoho času a i peněz, ale po každé noví lidé do knihovny cestu najdou. A to dokonce i s dětmi, kterým se podaří své rodiče přemluvit. Ono to totiž není tak, že dnešní děti nečtou. Ty by četly a rády, ale mají smůlu, že jejich rodiče nečtou. Mnozí si nenajdou chvilku času, aby s dětmi do knihovny zašli. Snad po vánoční akci, nepříliš vydařené, opět nějací malí čtenáři přibydou. Možná napíši článek.
To co paní Alena dělá pro děti a vlastně i pro celou obec je slovy neocenitelné, tolik péče, nápadů a hlavně dokončených projektů, to se hned tak nevidí. Děti nejsou zvyklé číst a že se dozví o knížkách a začnou číst, to je jen její zásluha. Já osobně si její práce nesmírně vážím a hluboce se skláním nad její trpělivostí.
Milá Dášo, velké díky, zkouším, co lze, co mě napadne, aby lidé do knihovny zase chodili. Dostala jsem dokonce dotaci na nákup lepšího vybavení, zejména pro děti. Mám ale několik členů, kteří knihy po několika návštěvách vrátili a nové si již z různých důvodů neodnesli. To bych potřebovala změnit, ale nevím, jak. Kdo by věděl, napište, prosím. Moc děkuji.
Alenko,
s každou takovou akcí si stále říkám, jaký poklad získali, když jsi svolila stát se paní knihovnicí. Je vidět, že to děláš s láskou a radostí. Přeji spoustu rozzářených dětských očí a spokojených dospělých čtenářů.
Od 1. ledna 2021 naleznete každý pátek na adrese Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové nový článek v rubrice této naší autorky, kterou pro ni zřídila průvodkyně a zakladatelka tohoto portálu paní Kristýna Maková.
Krátké tématicky různorodé texty doprovázejí fotografie a kresby, a propojuje je barevná postavička průvodkyně, kterou pro S. Jarolímkovou nakreslil jako dárek známý kreslíř a malíř Karel Benetka.
Možná vás zaujme, že naše autorka Zdeňka Ortová nám utekla ke svému vlastnímu blogu. Pro ty z vás, kteří se nechtějí o její humor připravit, uvádím na tento blog odkaz.
JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz Aktualizováno: 24. 6. 2024