joudaweb - časopis Čekanka

Pátek třináctého, pátek a třináctka

27. ledna 2012 11:24:22

Pátek třináctého, pátek a třináctka jsou tři termíny, k nimž se váže pověra, že jsou to původci různých neštěstí, smůly a nepříjemných událostí. Proč tomu tak je a v čem tkví opodstatnění takového smýšlení?

Pátek třináctého je den, který je již po dobu 705 let všeobecně považován za nešťastný a přinášející smůlu.

 

Původ této pověry spadá do roku 1307, když tehdy 13. října francouzský král začal zatýkat příslušníky řádu templářů, který byl jedním z největších rytířských křesťanských řádů. Poté následovalo mučení a smrt mnoha jeho příslušníků, což v konečném důsledku vedlo až k zániku tohoto řádu. Jeho stoupenci pak proto začali pátek třináctého považovat za nešťastný a prokletý a jejich obavy postupně přebírali další a další lidé.

 

Počet těchto dnů není každý rok stejný, mohou ale být maximálně třikrát do roka. A takový rok je právě ten letošní. Jeden pátek třináctého - lednový - již máme za sebou, ještě nás čeká v dubnu a v červenci.

 

Ale není to pouze pátek jako třináctý den v měsíci, který je považován za den, kdy je možné očekávat něco nepříjemného. O pátku jako nešťastném dni se hovoří všeobecně bez ohledu na číslo v kalendáři.

 

Opodstatnění tkví v tom, že se v tento den přihodilo několikrát něco, co ovlivnilo myšlení i životy mnoha lidí i zemí.

 

O dvou nejvýznamnějších a nejznámějších se zmíním podrobněji.

 

Je to především Velký pátek - nejvýznamnější den pašijového předvelikonočního týdne - den ukřižování Ježíše Krista, velký svátek křesťanů, kteří v tento den drží půst a modlí se.

 

Podle pověry se na Velký pátek otevírají hory s poklady. Tuto pověru použil básník Karel Jaromír Erben jako námět k baladě Poklad. Mimochodem o pátku jako nešťastném dni se tento básník zmiňuje i v baladě Vodník.

 

Dále je to tzv. černý pátek - den po krachu na newyorské burze v říjnu 1929, po němž následovala světová hospodářská krize.

 

Název černý pátek ale neznamená vždy jen označení nějaké katastrofy. V USA tak v současné době označují pátek po Dni díkůvzdání a je to den výhodných předvánočních nákupů.

 

A samotná třináctka? Je považována také za nešťastnou a dokonce např. některé instituce nebo hotely v celém světě se tomuto číslu při označování různých místností, kanceláří, poschodí, pokojů a ve výtazích zcela vyhýbají. Četla jsem o tom nějaké pojednání, ale abych si byla jista, že tady nepíši nějaké fámy, tak jsem si tuhle skutečnost ověřovala na recepci hotelu jednoho světového hotelového řetězce, a mělo by tomu tak skutečně být. Někdo se zase třeba vyhýbá učinit ve dnech s tímto datem nějaké závažné rozhodnutí, nebo nechce mít třináctku v poznávací značce svého auta a možná existují další důvody, kdy se číslu třináct vyhnout.

 

Nemusí to ale být vždy třináctka nebo pátek. Někdo může za nešťastné považovat každé jiné číslo nebo den podle svých vlastních zkušeností nebo nepříjemných zážitků, které se mu kdy přihodily a jsou lidé, kteří na to mají dokonce vypěstovanou fóbii.

 

Nechci tímto povídáním zdůrazňovat, že obavy z nějakých nešťastných dnů nebo čísel jsou opodstatněné. Cokoliv nepříjemného se může přihodit kdykoliv bez ohledu na nějaké datum nebo den. Ale třeba to, že se říká o pátku, že je nešťastný, může mít dnes opodstatnění i v tom, že je to (zpravidla) poslední pracovní den v týdnu a lidé již podvědomě očekávají a těší se na víkend a přestanou být dostatečně pozorní, čímž si mohou přivodit nebo způsobit něco nepříjemného.

 

Na závěr své povídání trochu odlehčím.

 

Já a třináctého a třináctka?

 

I když si to, že je třináctého, pokaždé uvědomím, tak nemám z tohoto data nějaké obavy, ale přesto si vždy říkám, že bude dobře, když bude čtrnáctého. Ne, že bych na to věřila, říkám si to jen tak z recese, ale zase na druhou stranu - co kdyby...?

 

Koneckonců na třináctého mám dvě příjemné a milé vzpomínky. První z nich je na den 13. června - bylo to ale pondělí - maturovala jsem a dopadlo to dobře. O šest let později se mi asi patnáct minut před půlnocí a začátkem dne s tímtéž datem narodil syn a já jsem pak prožila další šťastný 13. červen.

 

A když to vezmu do hloubky a z širšího hlediska, tak jedna z poznávacích značek našeho auta byla 94-49, což při součtu jejich číslic představuje třináctku dokonce dvakrát!

Autor: Jiřina Tabášková


přečteno: 5261x   komentářů: 32

Komentáře

(Jiřina)    vloženo: 12. 10. 2017, 10:00:21

Takže zítra nastane opět onen den - pátek třináctého, v letošním roce druhý - poslední.

Když jsem na téma třináctky a s tím souvisejícího pátku jako nešťastného dne a navíc ještě k tomu pátku třináctého v lednu před pěti lety uveřejnila svůj článek a každý další pátek třináctého pak znovu připomínala, tak jej dnes připomínám znovu, přestože na stejné téma si můžete přečíst i nový článek další naší redaktorky.

Protože od toho mého prvního článku již bylo v těch předcházejících jednatřiceti komentářích napsáno na toto téma již všechno možné, tak už mě dnes nic nového dalšího nenapadá a pouze vám to, milé mé čtenářky a případní čtenáři, dávám na vědomí - pouze jen tak, po takové době již ze zvyku...

A vůbec ne proto, abych připomínala tu možnost nějaké nepříjemné příhody. Ono se stejně tak může něco přihodit kdykoliv, že...

Takže mějte zítřejší pátek třináctého raději příjemný, ani na něj nemyslete a dnešní můj komentář nepovažujte za jakousi hrozbu, ale pouze za připomenutí tamtoho článku a případnou možnost si jej znovu přečíst včetně těch mnoha komentářů k němu, které nejsou zrovna nezajímavé.

A mimochodem - v příštím roce 2018 budeme mí opět dva pátky třináctého - v dubnu a července.

Tak do té doby opět na připomenutou!

(Jiřina)    vloženo: 13. 01. 2017, 09:53:47

A další pátek třináctého máme právě dnes! První ze dvou letošního roku 2017. Ten druhý bude v říjnu.

Za dobu od mého prvního článku v roce 2012 a spousty dalších komentářů k němu je už toho málo, co v nich nebylo uvedeno a připomenuto.

Pár zajímavostí však ještě přidám, snad se nebudu opakovat.

Každý rok se vyskytuje alespoň jeden pátek třináctého. Pátek třináctého mají všechny měsíce, které začínají nedělí.

Navzdory tomu, co se o pátku třináctého traduje a u některých lidí, např. je známo, že fóbií na tento den se trápil mimo jiné americký prezident Franklin Roosevelt, většinou si jej připomínáme pouze z toho důvodu, že je to prostě a jednoduše pátek třináctého.

I když je považován za nešťastný většinou s nadhledem, přesto si tento výjimečný den například jako svůj svatební vybírá málokdo. Najdou se však i takové páry, které vstoupí do stavu manželského v pátek třináctého a ještě k tomu v měsíci máji navzdory pověrám o květnových sňatcích. Mimochodem – nemusíme chodit daleko, v loňském roce tak učinila naše biatlonová královna.

Nemusí to však být zrovna pátek třináctého, v některých zemích, například ve Španělsku a Latinské Americe, je za nešťastný den považováno úterý třináctého.

Tak nechť je letošní první pátek třináctého raději pro všechny příjemný!

(Jiřina)    vloženo: 13. 05. 2016, 07:20:41

Čas běží tak rychle... a už je tady zase.

Jediný pátek třináctého v tomto roce!

Navzdory všemu nepříznivému, co se o tomto dni traduje, podle numerologů a astrologů se pátku s tímto datem vůbec bát nemusíme.

Je to den, kdy máme dát přednost kreativitě a emocím. Nedoporučují nám však řešit zásadní otázky.

Tak se mějme všichni pěkně, držme se této rady a žádné zásadní otázky neřešme.

A v příštím roce v lednu si tento den opět připomeneme. Nebude to jediný v roce 2017, čeká nás potom ještě jeden v říjnu.

(Jiřina)    vloženo: 12. 11. 2015, 20:18:21

Milé čtenářky, čtenáři, tak už je tu zas...

Komentář, který jsem napsala 13. března letošního roku, jsem ukončila slovy "Tak zase v listopadu na připomenutou.".

Nemohu tedy jinak, než připomenout, že zítra máme opět pátek třináctého - v letošním roce třetí a poslední.

Hodně komentářů již bylo k mému původnímu článku o třináctkách a nešťastných pátcích třináctého napsáno, jistě by se však ještě nějaké zajímavosti našly.

Nikde v nich však není zmínka o odborných názvech fobií, způsobených z úzkostného strachu z těchto důvodů.

Takže pro úplnost - fobie ze třináctky je triskaidekafobie, z pátku třináctého paraskavedekatriofobie.

Tak nevím, myslím, že by nebylo divu dostat fobii jen z těch názvů. Doufám, že jsem nechybovala při jejich napsání.

Věřím, že zítřejší pátek třináctého bude pro vás všechny den jako každý jiný...

A v příštím roce v pátek 13. května opět na připomenutou!

Bude to v roce 2016 jediný!

(Danka)    vloženo: 27. 03. 2015, 16:55:57

Akorát jsem napsala mini komentář k zatmění slunka a teď čtu váš článeček o nešťastných pátcích. Vždycky v člověku trochu hrkne, když zaslechne, že je zrovna pátek 13. Ale mě to nikdy neovlivnilo. Zřejmě budu muset změnit názor, neboť jsem si minulý PÁTEK zlomila kotník. A to nebylo ani 13. Jenže pro změnu proběhlo zatmění slunce. Tak teď babo raď-čím to vlastně bylo?

(Jiřina)    vloženo: 13. 03. 2015, 13:24:04

Když už jsem s tím před třemi lety začala a vytvořila tento článek a pokaždé připomínám, tak dnes opět tedy máme pátek třináctého, v letošním roce již podruhé za sebou. Prvně to bylo v únoru a je to logické, když únor má 28 dní, tak hned v příštím měsíci ta třináctka zase připadla na pátek.

Většinou se vyskytuje v jednom roce jednou nebo dvakrát, ale občas k tomu může dojít i třikrát. Naposled jsme prožili tři takové pátky v roce 2012 v lednu, dubnu a červenci, a také letos nás čeká po tom únorovém a březnovém ještě jeden v listopadu.

Dnes jsem zjistila, že další roky se třemi pátky třináctého budou v roce 2026 a 2037. Uff...

V tom původním článku jsem se zmínila i o fobii, která se k pátku třináctého i k číslu třináct vztahuje, a tak jen doplním, že snad takovouto fobií z pátku třináctého trpěl sir Winston Churchill a fobii na třináctku měl Adolf Hitler.

Světoznámý Chammurapiho zákoník, který má 288 zákonů a nařízení, také číslo třináct vynechal, kdoví, proč tomu tak bylo. Připomínám, že Chammurapiho zákoník byl již na Čekance předmětem diskuse v článku Do Ameriky vtipně a pohodlně.

Podle numerologů a astrologů se pátku s datem třináctého bát nemusíme, nedoporučuje se však řešit zásadní problémy.

Tak zase v listopadu na připomenutou...

(Dáša)    vloženo: 14. 02. 2015, 09:20:16

Když pominu kvanta spotřebovaných kapesníků, tak u nás dobrý. Ale i tak jsem se docela držela a podlehla až po týdnu přesile nachlazených a kašlajících spolupracovníků. když jsem v pátek přišla do práce s kapesníkem u nosu, byla jsem přivítána větou "Konečně seš naša."

(Alena)    vloženo: 13. 02. 2015, 23:36:07

Jiřinko, u nás bylo také docela hezky, jen trochu větrno. A moc nám udělaly radost naše rychlobruslařky, obě jely moc hezky,skoro neuvěřitelné, krásný zážitek.

(Jiřina)    vloženo: 13. 02. 2015, 23:24:57

Tak jaký byl a jak dopadl dnešní pátek třináctého?

U nás bylo dnes jako na jaře, úplně modrá obloha, sluníčko docela hřálo do zad, když jsem odpoledne byla venku.

Letos nás čekají ještě dva, a to hned příští měsíc - v březnu, a potom ještě v listopadu.

Jen pro zajímavost - dnes jsem zjistila, že jsem jich ve svém životě zažila 117...

(Leona)    vloženo: 19. 06. 2014, 15:08:36

Mám návrh: použije-li někdo z nás nadále přechodník (alespoň u sebe bych o to stála, jinak doufám, že to není příliš nevážné), budeme o správnosti hlasovat či podávat jiné správné návrhy. Vidíte, Dášo, jak holdujete pravopisu, ať Vás ho učili nebo ne (viz nechal se načapat); my jsme se to asi učili a já mám v matném povědomí - učíc se žena, uče se muž. Dítě bych asi automaticky zahrnula do mužů, pánbů ví proč.

Výklad Táni dobrý; ale jak jsem otevřela ta internetová pravidla, měla jsem pocit, že by mě zmátla, ta pravidla. Proto bych uvítala to jazykozpytné konzilium.

Jinak vzdávám hold Jiřince, jak mi nenápadně vlastním použitím "vysvětlila", že "jsem za to ráda" je sice špatně, ale správně nemusí být jen "jsem za to vděčná", ale prostě Jsem "tomu" ráda.

A je to. V jednoduchosti je krása, nakonec. :-)

(Dáša)    vloženo: 18. 06. 2014, 22:01:29

My jsme se snad tohle ani neučili. Nebo, že bych zrovna chyběla?

Já jsem se při čtení příkladů tak soustředila na -vav, -vši, -vše, že jsem ani nepostřehla, že jedli vestoje.

U toho záletníka mě napadá, jestli by bylo správně takto: Páchaje nevěru nechal se načapat manželkou.

Díík! (Leona)    vloženo: 18. 06. 2014, 09:33:23

Doufám, že před dalším použitím patřičně vyhodnotím ;).

(Táňa)    vloženo: 17. 06. 2014, 23:53:30

Jsou dva druhy přechodníků: přítomný a minulý. Každý z nich má jen tři tvary. 1 - pro mužský rod, 2 - pro ženský a střední rod, 3 - pro množné číslo.

Přítomný se používá pro současné děje:

Muž obědval sedě na židli. Žena obědvala sedíc na židli. Dítě obědvalo sedíc na židli. Všichni obědvali sedíce na židlích.

Minulý pro po sobě jdoucí děje:

Muž poobědvav usedl na židli. Žena poobědvavši usedla na židli.

Dítě poobědvavši usedlo na židli. Všichni poobědvavše usedli na židle. (Neptejte se mě, proč obědvali vestoje :-) a teprve pak si sedli.)

Toť pouze ve stručnosti, protože problematika je přece jen trochu složitější. Zájemci se mohou mrknout třeba sem: http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=590#nadpis2

Doufajíc, že jsem to napsala správně, se s vámi loučím. Napsavši tento zápis jej odesílám ještě s poznámkou, že přechodníky se vztahují vždy k témuž podmětu, proto nelze použít větu podobného tvaru: Páchaje nevěru načapala ho manželka.

(Leona)    vloženo: 17. 06. 2014, 17:29:02

Kdybych komentovala všechno, co stojí za to, byl by to nekonečný příběh; při Dášině 16tém vydařeném komentáři (myslím, že přechodník "majíc" v tomto případě ženského rodu je správně, ale za svůj názor neručím)a ihned mi to připomnělo mé nemalé rozpaky, když se odhodlám nějaký trefný použít. A nechtíc pátrat v pravidlech, a v případě elektronickém je správnost nejistá, zkouším to u paní šéfové: Táni, co takhle přechodníkový rychlokurz, třeba nejen pro redaktory? Myslím, že řada z nás by to vzala s povděkem... :-)

(Dáša)    vloženo: 17. 06. 2014, 16:42:06

S měsícem je vůbec krásné čarování. Co to povídám čarování, jsou to jen zapomenutá moudra a nasbírané zkušenosti našich předků. Já je znovuobjevuji v knížkách Johanny Paunggerové a Thomase Poppa, např. Neznámá moc luny. (http://www.bux.cz/knihy/135368-neznama-moc-luny-1-vliv-cyklu-mesice-na-nase-zdravi.html)

Samozřejmě v rozumné míře a jen natolik, kolik mi povoluje moje lenost. Je pravda, že už mě několik let provází stolní Lunární kalendář z vydavatelství Baloušek, mám ráda jejich trefné komentáře.

Měsíc je zkrátka nekonečné téma.

Měsíc (Dana)    vloženo: 17. 06. 2014, 13:02:06

Znala jsem kdysi paní, která podle měsíce předpovídala počasí. Protože jsem tehdy byla mladá a blbá, tak jsem tomu nevěnovala pozornost. Až se mi podařilo k tomu pročíst - v knize Valji Stýblové Benjamin.

"Všimni si, jak je měsíc postavený. Dolní růžek je vpředu. Vypadá jako věšák, na který by sis mohl dát čepici. To znamená, že bude teplo."

"...Dědkovi to vyšlo, jako třeba že bude pršet, když má měsíc kolo."

Takže nejen úplněk, C a D, ale i počasí...

(Dáša)    vloženo: 16. 06. 2014, 20:57:06

Když máme dnes šestnáctého, tak ať je těch komentářů šestnáct.

Já jsem místo pátku třináctého perlila dneska. Začalo to "náročným" půlhodinovým hovorem s klientem, po kterém jsem měla pocit, že už dnes stačilo, ale ono né. Během chvilky se mi podařilo nějak šikovně zkombinovat klávesovou zkratku a ejhle - obraz na monitoru se mi otočil o devadesát stupňů. Tak jsem si říkala, že si k tomu asi budu muset lehnout, případně postavit monitor na bok. Majíc (omlouvám se, pokud má přechodník špatný tvar) na paměti slova z mého dětství "když tomu nerozumíš, tak na to nesahej" povolala jsem moudré a znalé, stačilo dvakrát možná třikrát kliknout a bylo opraveno. Samozřejmě se to neobešlo bez patřičného komentáře, jakože štamprlátka už od rána a podobně. Já už jenom konstatovala, že jestli to takhle bude pokračovat dál, tak u nich nejspíš skončím.

Doufám, že už zbývající čas dnešního večera přežiju bez dalších psychických otřesů a zítřek bude zase normální.

a - (Leona)    vloženo: 14. 06. 2014, 17:37:56

takto to tedy bylo! Nenáhodou jste se dozvěděla o Cé a Dé těsně před Dorůstáním a Couváním - :-D.

jenom poznámka - všimla jsem si po dopsání minulého komentáře, že je psáno: Pátek třináctého, pátek a třináctka,

komentářů 13 -

jakoby chtěl říct

A dost!

(promiňte všici, to je ale kravinka)

aspoň je vidět, že v pátek 13. může být veselo

(Jiřina - mail)    vloženo: 14. 06. 2014, 17:01:53

Nějak jsem s těmi čísly na štíru. Bylo to, Leono, naposled v roce 2000, když se sešel pátek třináctého s úplňkem - před čtrnácti lety, jak jsem uvedla ve včerejším komentáři. Doufám, že je ta informace správná, dočetla jsem se o tom. Dnes ráno při psaní dalšího komentáře jsem neuměla odečítat...

Ty verše o couvání a dorůstání se mi líbily moc, však jsem na ně také reagovala komentáři. Byla to náhoda, nedlouho předtím jsem se zrovna o tom C a D dozvěděla.

co jsem (Leona)    vloženo: 14. 06. 2014, 15:07:21

zaznamenala já - ve čtvrtek byl přenádherný - napohled už úplněk dokonalý, říká se jak rybí oko; kdepak, ta krása se nedá popsat. Ve čtvrtek večer se u nás obloha dočista do čista vyjasnila, při stmívání tušené hvězdičky (při soustředěném zahledění jasné)... vyjasnila se poté, co se přeháněla už řádná oblačnost s příslibem deště (a nic).

V pátek zase zataženo - a déšť pořád nic... úplněk už neviditelný. Rozhodně jsem vzdálena tomu, že úplněk by měl negativní vlivy. Pro mě je důležitý nádherný pohled.

(Dorůstání a Couvání?) Doporučuji zopáknout "Dorůstání" z 19.srpna a "Dorůstání a jeho pokračování" ze srpna 27ého od Dáši ;).

Čistě informativně, Jiřinko (nechca se mi to hledat) - ten úplněk pátek 13. byl 2000 nebo 2010?

(Alena)    vloženo: 14. 06. 2014, 11:14:51

No vždyť mě to ani nepřekvapilo, jak píšete, čekala jsem, jestli něco přijde. Většinou je klid, ale včera to bylo něco. Já moc nemusím pátky všeobecně a když je ještě třináctého, to tedy nemám vůbec ráda.

Pátek 13.8. v roce 2049 je pro mě také pasé, jinak tento den bývá pro mě vždy hezký.

(Jiřina - mail)    vloženo: 14. 06. 2014, 10:09:22

Tak to vidíte, Alenko, říká se, že "kdo je připraven, není překvapen". Když se Vám včera nedařilo, aspoň jste nemusela přemýšlet, proč tomu tak je, v čem to vězí... Nemám ve zvyku vkládat smajlíky, ale tady by se mi líbil.

V tomto roce už žádný takový strašák nehrozí, zato v příštím roce si to kalendář vynahradí. Ty pátky třináctého budou rovnou tři, to je nejvíc, kolik jich může v jednom roce být. Jen tak, pro informaci - bude to v únoru, březnu a listopadu.

Mě zaujala ale především ta informace o kombinaci pátku třináctého a úplňku, naposled před čtyřmi lety, příště až v roce 2049 - mimochodem - zjistila jsem, že to bude 13. srpna. Ale to už nebude můj problém...

Já sice tu třináctku všeobecně, i když to není třeba zrovna ten pátek, ale cokoliv jiného, sice vždy vnímám, ale vůbec ne fanaticky nebo nějak fatálně, jen si to uvědomím, a tak doufám a věřím, že i všichni, kdo mé řádky přečtou, to berou také s nadhledem. Když už jsem kdysi článek s tím tématem napsala, že?

Já jsem ani nikdy v životě nevnímala a nesledovala, kdy je úplněk, vůbec jsem tomu nevěnovala pozornost. Až teď, když se to i v médiích připomíná, tak to vždy zaregistruji. Je ale pravda, když mě v běhu mého života někdo někdy případně namíchnul, tak jsem jen tak prohodila "není náhodou úplněk?". Ale to byla čistě řečnická otázka, tím to pro mě skončilo a vůbec jsem se nad tím dále nezamýšlela. Ani teď, když se o tom mluví, rozebírá se vliv na psychiku, případné dietní návyky, neřeším to. Zatím... Člověk nikdy neví...

Teprve teď někdy v poslední době jsem také zjistila, přiznám se, nevěděla jsem to, že když má Měsíc v určité fázi tvar připomínající písmeno C, tak se říká, že couvá, když písmeno D, tak že dorůstá. Možná to také víte...

Takže, milé čtenářky, zase v únoru příštího roku bude pátek třináctého...

Ostatně - kdesi jsem zahlédla, že

nešťastný den bývá pondělí pětadvacátého. Kdoví, jak to vlastně je. Říká se, že každý má svoji hvězdu a každý je strůjcem svého osudu. Ale to už zase zabíhám někam jinam...

(Alena)    vloženo: 14. 06. 2014, 07:32:13

Já jsem tedy opravdu ráda, celý den v práci jsem měla různé problémy, začalo to pozdním příjezdem dodavatele s pečivem a skončilo opilým zákazníkem, z kterého šla hrůza. Ale to už pro mě přijel manžel a jeli jsme domů. Pak se vše obrátilo, doma pohoda, relax na zahradě se zvířátky a tak nakonec se vše v dobré obrátilo. Jen bych ještě Jiřinku prosila, aby nám psala špatné zprávy až poté, co proběhnou. Ráno před odchodem jsem si přečetla, že je k pátku ještě úplněk a tak se mi přitížilo:-)

(Táňa)    vloženo: 14. 06. 2014, 00:28:53

Tak teď už si opravdu můžeme libovat, že jsme ho přežili :-)

(Jiřina - mail)    vloženo: 12. 06. 2014, 23:46:16

Když už jsem v článku někdy před dvěma lety o pátku a třináctkách začala a několika komentáři pokračovala, tak navazuji na ten předcházející z prosince minulého roku a připomínám, že zítra je tedy ten jediný pátek třináctého v letošním roce.

A nejen pátek třináctého, ještě k tomu úplněk, který nastane po šesté hodině ranní. Zjistila jsem, že ke stejné situaci došlo naposledy 13. října 2000.

Pro lidi, kteří považují kombinaci obou těchto fenoménů za noční můru, to může být děsivá představa. Budiž jim útěchou, že příště k tomu prý dojde až v roce 2049.

(Jiřina - mail)    vloženo: 13. 12. 2013, 22:01:33

Tak jaký jste měli dnešní pátek třináctého?

Je to jen řečnická otázka, a tak si hned odpovídám sama - jistě dobrý.

Když už jsem to téma v minulém roce otevřela, tak jen pro úplnost připomínám, že po letošních dvou třináctých nás v příštím roce čeká pouze jeden - 13. června.

(Jiřina - mail)    vloženo: 14. 09. 2013, 12:17:02

Navazuji na předcházející komentář.

Tak jej máme - úspěšně? - za sebou - mám na mysli ten letošní první pátek 13.

V letošním roce nás čeká ještě jeden za tři měsíce v předvánočním období, kdy má svátek Lucie, o níž se říká, "že noci upije a dne nepřidá".

Možná to víte, ale přesto - zjistila jsem, že nejen ta třináctka je považována za nešťasné číslo. V Itálii a Brazílii je za nešťastné číslo považována sedmnáctka. V Itálii naopak třináctku považují za šťastnou. V Číně se zase vyhýbají číslu čtyři.

Zajímavé...

Milí čtenáři, (Jiřina - mail)    vloženo: 13. 07. 2012, 10:54:50

když jsem s těmi pátky třináctého a třináctkami někdy v lednu začala a průběžně doplňovala mé myšlenky a zajímavosti o nich, tak dnes jen pro úplnost připomínám, že máme poslední pátek třináctého v tomto roce.

Příště pak bude až 13. září 2013.

Série C-L (Jiřina - mail)    vloženo: 15. 06. 2012, 12:30:59

Nedá mi to, abych se nezmínila o zprávě, kterou jsem právě slyšela v televizním zpravodajství a má vztah k mému předcházejícímu komentáři.

V něm jsem zmínila knihu Eduarda Fikera Série C-L, a právě jsem se dověděla, že v těchto dnech vyšlo další její vydání a že je považována za klasiku v detektivních příbězích. Na tom, že je stále aktuální, mají zásluhu také filmoví tvůrci, kteří podle ní natočili film, jak jsem také zmiňovala ve svém komentáři.

Doporučuji přečíst, mně se opravdu líbila, i ten film.

Kdo ji přečetl, mi jistě dá za pravdu.

(Jiřina)    vloženo: 29. 04. 2012, 16:44:30

Když tak někdy zpětně přemýšlím o tom, co jsem v článku ještě mohla napsat a na co jsem zapomněla, tak mě vždy ještě napadají další souvislosti.

Mohla jsem se ještě zmínit o tom, že každý má svoji tzv. třináctou komnatu, pomyslné místo, do kterého si ukládá svá nejhlubší tajemství, své myšlenky a vzpomínky na nešťastné nebo nepříjemné příhody nebo různá složitá období svého života, které se někdy podařilo - někdy nepodařilo - vyřešit nebo dopadly či nedopadly dobře. Možná jich má někdo třeba i několik.

Právě na tohle téma běží již několik let v televizi dokumentární pořad Třináctá komnata - o problémech známých osobností.

Také je známá pověra, že nikdy nemá sedět u stolu třináct lidí - pro jednoho to údajně nedopadne dobře...

I spisovatele a filmaře třináctka několikrát inspirovala.

Např. spisovatel Vladimír Neff zaznamenal první větší úspěch a vstoupil do povědomí lidí právě svým románem Třináctá komnata - je to příběh z pražské Kampy - kdysi dávno jsem knihu četla. Na její námět byl také natočen film. Mimochodem - četli jste jeho pentalogii nebo sledovali v televizi seriál Sňatky z rozumu?

Nebo mě napadá ještě film Třináctý revír natočený na motivy detektivky Eduarda Fikera Zinková cesta. Knihu jsem četla - mimo jiné jsem od něj četla ještě známou Sérii C-L, podle níž byl natočen film Na kolejích čeká vrah, nebo knihu Kilometr devatenáct, podle níž byl natočen film Strach. Zmiňuji se o těchto detektivkách - i když jsem odběhla od tématu - mimochodem proto, že jsou čtivé, takže kdo má rád tento druh četby...

Tak více mě nenapadá, jestli mě ještě někdy něco dalšího napadne, určitě doplním.

(Alena)    vloženo: 27. 01. 2012, 18:32:19

Hezky napsáno, já patřím k lidem, kterým pátek nepřirostl k srdci. Nemám ho moc ráda, nevadí mi číslovka 13. 13.července jsem se narodila, 13. mám i svátek. To jsou krásné dny.

(Blanka)    vloženo: 27. 01. 2012, 17:01:31

Děkuji paní Jiřinko za shrnutí faktů známých a také za nové informace, o které jsem si moc ráda rozšířila obzory.

Nejsem pověrčivá, ale podobně jako vy, jsem "pro jistotu" raději, když mám pátky třináctého za sebou. ;-))

Souhlasím s vámi, že pátky jako takové přináší větší shon, hlavně na silnicích a proto je větší procento nehodovosti. Jinak si myslím, že je vše dílem náhody. Možná má svůj podíl i to, že pokud lidi věří, dokáží sami sebe znervózit natolik, že pak opravdu víc zmatkují...


Přidání komentáře:

Vaše jméno:

Váš e-mail: (pokud jej uvedete, zobrazí se)

Nadpis:

Text:

vyplňte kontrolní číslo
dvěstě devět:
(nechte prázdné)
ODESLAT

Nejnověji komentované

přečteno: 5x   komentářů: 1, nejnovější: 12. 11. 2018, 21:49:23
přečteno: 168x   komentářů: 2, nejnovější: 19. 10. 2018, 23:58:48
přečteno: 1232x   komentářů: 10, nejnovější: 23. 08. 2018, 19:38:07
přečteno: 429x   komentářů: 2, nejnovější: 22. 08. 2018, 21:32:11
přečteno: 519x   komentářů: 3, nejnovější: 11. 08. 2018, 23:24:55
přečteno: 488x   komentářů: 5, nejnovější: 04. 08. 2018, 21:08:57
přečteno: 471x   komentářů: 2, nejnovější: 02. 08. 2018, 22:32:52
přečteno: 528x   komentářů: 2, nejnovější: 26. 07. 2018, 23:01:50

Nejčtenější

Galerie, které se nevešly do článků

Pozvání na blog

Možná vás zaujme, že naše autorka Zdeňka Ortová nám utekla ke svému vlastnímu blogu. Pro ty z vás, kteří se nechtějí o její humor připravit, uvádím na tento blog odkaz.

Napište nám

Vaše jméno:

Váš e-mail:

(na stránkách se nezobrazí)

Váš vzkaz:

Kontrolní údaje

Sem prosím napište číslo
dvěstě devět:

Toto pole nechte prázdné:

ODESLAT

Použití cookiesUžití cookies

Na těchto stránkách jsou použity tzv. cookies.

Do cookies se poznamenává údaj o kliknutí na článek pro účely statistiky čtenosti článku.

Použití cookies můžete kdykoliv zakázat v nastavení svého internetového prohlížeče. Stránky pak budou fungovat stejně, pouze bude zkreslena statistika.
 

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 12. 11. 2018