Zhruba před rokem našel na jihozápadě mladoboleslavského okresu místní občan pohádkový poklad. Vlivem eroze a půdního života kořenů se dostal částečně na povrch, a místní občan, který procházel lesní strání, ho našel. Kdysi v těchto místech vedla cesta, dnes již nikoli.
Nálezce objevený poklad ohlásil do muzea a pracovníci ho přímo v místě nálezu zdokumentovali, vyzvedli a převezli do muzea. Teprve tam došlo k prohlídce nalezených artefaktů. Byl odhalen asi půllitrový džbánek, který obsahoval 92 stříbrných tolarů a 10 zlatých dukátů. Mince byly zabaleny v látce, jejíž zbytky byly v nádobě nalezeny. Nejmladší mince je z roku 1626, nejstarší z poloviny 16. století.
Mince pocházejí z velké části Evropy. Nejen z Čech, ale i Německa, Rakouska, Uher, Itálie, Nizozemí, menších knížectví i vévodství. Všechny zlaté dukáty jsou z Nizozemí. Odborníci se domnívají, že mince, podle jejich vysoké hodnoty, ukryl ve volném terénu velmi zámožný obchodník. Kolem něj zuřila třicetiletá válka, a tak se snažil majetek ukrýt. Zůstal nevyzvednut, buď onen kupec zahynul nebo musel rychle opustit území.
V sobotu 5. března mladoboleslavské muzeum vystavilo poklad pro veřejnost. Byla jsem se podívat, vyslechla i komentář z úst archeologa. Takto staré mince jsem viděla na vlastní oči poprvé a dost mě překvapily. Žádné pěkné tvary, jako na fotografiích. Byly většinou tenké, některé i málo čitelné, mnohé hodně opotřebované. Ale moc pěkné podívání to bylo. Líbily se mi i panely se všemi mincemi i s popisem, odkud mince pocházejí. Nafotila jsem si nejen mince, ale zejména informační tabule, které jsou moc hezky zpracované a je možné si mince v klidu domova prohlédnout a zejména se zamyslet nad místem, odkud pocházejí. Velké množství lokalit je další z věcí, které jsou pro mě překvapivé. Nalezený džbánek je poškozený, ale i tak je vidět, že býval krásný.
Pojďte se mnou na počátek 30.leté války a podívejte se, jaké mince si kdosi schoval do džbánečku, a vzpomeňme na onoho kupce, jehož život skončil pravděpodobně v bitevní řeži jako ostatně životy mnohých jiných lidí…
Autor: Alena Prchlíková
Na Spravedlnosti se říkalo místu, kde stávala v Boleslavi šibenice. Bylo to v okolí dnešního plaveckého stadionu a kliniky, nebo se také říká nad Marockou roklí. Jmenovalo se tam také U Staré šibenice. Jeden z vrcholů okolí Švédských šancí, vysoký 226 m, se také nazývá U Spravedlnosti.
Trošku jsem se o popraviště v Dobrovici zajímala, ale je to asi už tak strašně dlouho, že to nikde nedohledáte. Je tam jedno místo, které se jmenuje Na spravedlnosti a někdo mi kdysi dávno takovou pověst vyprávěl.
Jste odvážná, já bych ho do rukou nevzala...
Takhle jsem měla možnost podržet si v ruce v mladoboleslavském muzeu meč mistra kata z dobrovického popraviště, byl to takový divný pocit, ale pro mne zážitek...
Od 1. ledna 2021 naleznete každý pátek na adrese Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové nový článek v rubrice této naší autorky, kterou pro ni zřídila průvodkyně a zakladatelka tohoto portálu paní Kristýna Maková.
Krátké tématicky různorodé texty doprovázejí fotografie a kresby, a propojuje je barevná postavička průvodkyně, kterou pro S. Jarolímkovou nakreslil jako dárek známý kreslíř a malíř Karel Benetka.
Možná vás zaujme, že naše autorka Zdeňka Ortová nám utekla ke svému vlastnímu blogu. Pro ty z vás, kteří se nechtějí o její humor připravit, uvádím na tento blog odkaz.
JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz Aktualizováno: 22. 11. 2023