Milí čtenáři, v záři jsem pořádala exkurzi ve “své veřejné knihovně” pro školní a školkové děti. Hlavní náplní této již druhé letošní akce bylo ukázat dětem knihovnu, seznámit je s provozem, nalákat je knížkami a vyprávěním k pravidelnému čtení a půjčování si knih.
Akci jsem rozdělila do dvou dnů. Úterní dopoledne patřilo všem pěti třídám základní školy, středeční školce. Chtěla jsem dětem přečíst pár příběhů o zvířátkách a rostlinách a říci pár slov o čtyřlístku, jeho symbolice i významu. Proč o něm a jak to probíhalo? Nejprve nabízím odpověď na druhou část mé řečnické otázky…
Celá škola se po třídách vtěsnala do knihovny, vyslechla si mou úvodní řeč o jetelíčku a znaku čtyřlístku. Překvapil mě zájem o můj přednes několika povídek s přírodní tématikou, které mi četla už moje maminka a já později svým dětem.
Děti ze školičky byly rozděleny do dvou skupin. Obě si prohlédly knihovnu, obě si poslechly krátké vyprávění o jetelíčku a čtyřlístku. Všechny děti se dozvěděly z povídek, jak si hraje příroda a kdy rostou houby. Zatímco ti větší se po literárních okénku vrhly na knihy a prohlížely je, jako děti školní, ti menší si vystačily s leporely, které jsem jim připravila na stoly.
Na cestu do školy a školky dostaly všechny děti háčkované čtyřlístky a sáček s několika pečenými. Snad jim přinesou štěstí…
A nyní přichází odpověď na první část mé otázky. Ještě musím podotknout, že svou roli hrála městská knihovnická akce Noc literatury. Jen jsem ji pojala v jiném čase a dovolila jsem si “zahrát “ na herečku.
Před prázdninami jsem mimoděk zaslechla rozhovor dvou paní učitelek. Jedna věnovala druhé čtyřlístek s dodatkem, že pouze darovaný jí přinese štěstí. Jaký byl osud čtyřlístku nevím, snad splnil svůj účel. Ale mě tato příhoda přivedla na myšlenku, věnovat školákům čtyřlístky k začátku školního roku, protože pro mnohé z nich to může být počátek nové životní etapy. A s tím souviselo i pozvání do knihovny, aby i ti nastupující do školy či školky se podívali, jak knihovna vypadá, co zde mohou vidět a jaké knížky si půjčit. A protože hlavním tématem byl čtyřlístek, připravila jsem pro děti i “Dopolední čtení” o rostlinách a přírodě, k němuž mě inspirovala knihovní Noc literatury.
Co je čtyřlístek? Je to netradičně složený lístek jetele, který má místo tří lístků jeden navíc. Vyskytuje se ojediněle, asi v poměru 1 na 10 000 lístků. Velmi vzácně můžeme najít i pětilístek nebo šestilístek. Český rekord drží Mikulčice na Moravě s nálezem devítilístku. Světový rekord je neuvěřitelných 56 lístků, jenž se našel v Japonsku.
Jetel můžeme nejčastěji najít na loukách, které se příliš nesekají. Jetel kvete nejčastěji bíle, růžově, či červeně, květenství je kulaté a je složené z mnoha malých kvítků. Květy se trhají, suší a používají při léčbě průjmů, při zvracení nebo na kožní vyrážky. Přidávají se i do koupelí, aby pomohly řešit finanční problémy. Ve vodě na stírání podlahy odpuzují zlé duchy a síly.
Nejdůležitější jsou tyto rostliny pro včely a čmeláky. Ti sbírají z květů nektar, který jim slouží jako zdroj potravy, vyrábějí med a současně opylují rostliny. Med z jetele je světle žlutý velmi příjemné chuti.
Jetele vysévají i zemědělci, protože rostliny mají hodně výživných látek a používají je spolu s dalšími k výživě zvířat. Pokud jetel nezkrmí, zaryjí ho do půdy a tím ji vylepší o nerostné látky důležité pro růst plodin. Říká se tomu zelené hnojení.
Protože nalezení čtyřlístku není běžné, je považováno za výjimečnou událost. Proto se na ně váže řada tradic a symbolik. V duchovním smyslu je chápáno jeho spojení s láskou, manželstvím, věrností, ochranou, bohatstvím a požehnáním.
Pro přehlednost napíši jednotlivé magické spojitosti, známější i ty méně známé…
Nejčastěji spojujeme nalezení čtyřlístku se štěstím. Má ho nálezce, ale i případně ten, komu ho darujeme.
Nálezce se také může těšit na zlato, peníze nebo poklady.
Lásku mohou pro sebe získat dva lidé, kteří se o čtyřlístek rozdělí a spolu ho snědí.
Kdo hledá novou lásku, vloží si čtyřlístek do boty a vydá se na procházku.
Čtyřlístky ochránily mladé muže před narukováním na vojnu.
Položíme - li sedm zrnek pšenice na čtyřlístek, uvidíme tančit víly.
Čtyřlístky chrání před zlými duchy, uhranutím, nemocemi či šílenstvím, uchovávají mládí, upozorní na přítomnost duchů.
Čtyřlístky bývaly namalovány i na bojových letadlech a na sportovních vlajkách k vyjádření podpory návratu a štěstí při soutěžích.
Motiv býval často v dřívějších dobách malován na domech nebo i na nábytku, byl součástí výzdoby krojů a lidových kreseb a tradic.
Své místo má i při výrobě šperků.
Čtyřlístky bývají součástí vánočních a novoročních přání.
Čtyřlístek vyjadřuje i pocit sounáležitosti a spojení, například čtyř kamarádů, nebo lidí o něco usilující, podobně jako jsou čtyři lístky jetele přirostlé k jednomu stonku.
S pojmenováním se můžeme setkat i v literatuře, třeba při spojení čtyřlístek zlodějů, lupičů, kamarádů.
Čtyři postavy oblíbeného dětského komiksu Jaroslava Němečka, Fifinka, Myšpulín, Bobík a Pinďa, daly název časopisu Čtyřlístek. Vychází již od roku 1969.
Pětilístky i dvojlístky jsou také vzácné a také opředeny různými pověstmi. Pět lístků symbolizuje slávu, věrnost, zdraví, bohatství a štěstí, dva lístky pomůžou nalézt přítele.
Ale i běžné jetelové lístky nemůžeme jen tak přehlédnout. Na zahradách chrání pozemky před hady a lákají do ní víly. Lístky nošené na pravé straně hrudi přinášejí štěstí v práci, lístek omotaný modrým hedvábím zastrčený u srdce pomůže překonat zklamání v lásce. Kletbu zlomí lístek uložený v amuletu nebo položený do čtyř rohů domu.
Jetel byl pro Kelty symbolem slunce, stále je národní rostlinou Irska. Byl spojován s trojnou bohyní - jeden lístek představoval pannu, symbol čistoty, druhý matku, symbol plodnosti, třetí stařenu, symbol moudrosti. V křesťanské tradici je jetel znakem svaté Trojice - říká “Bůh nám přeje”. I já vám všem přeji krásný nadcházející advent a s jetelíčkem i věrné partnerské “Buď moje”!
Na závěr vám napíši básničku z knihy Jak si hraje příroda, kterou napsala Dagmar Hilarová.
Čtyřlístek
Kam se schoval čtyřlístek?
Do trávy,
do trávy…
Když jej najdu,
budu mít štěstí.
Co je to štěstí?
Přece, když najdu čtyřlístek.
Autor: Alena Prchlíková
To je báječné. Věřím, že když malé děti získají vztah ke knihám, zůstane jim už navždy. Vidím na vnoučcích, jaký je pro návštěva knihovny zážitek. Pro doprovod je to někdy psychicky náročné, ale stojí to za to. Těším se na další povídání.
Dášo, a to ještě jeden za pár dní přidám-:)Je to sice tak trochu chlubení, přemýšlela jsem, zda dávat tyto příspěvky, ale na druhou stranu, vše, o čem píšeme, je z větší části popis toho, co jsme prožili, ať už cestování nebo třeba ty moje akce pro děti. Tedy pokud to není beletrie, ale i tam si myslím, že je toho spousta ze života. Vždy k akcím přidávám trochu toho "moudra", aby to nebylo jen takové, že něco vidí, dostanou dárek a odejdou. Snad si něco z toho i zapamatují. Viděla jsem i pár čtyřlístků na školních taškách, neskončily v koši, tak super. Akce mají úspěch, i když je s nimi plno práce. Na podzim mi přibylo v knihovně 10 rodin s dětmi...
Alenko zdravím, je to jako vánoční dárek - číst po dlouhé době nový článek na Čekance. Věřím, že i knihovně přinesou čtyřlístky štěstí v podobě nových čtenářů.
Od 1. ledna 2021 naleznete každý pátek na adrese Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové nový článek v rubrice této naší autorky, kterou pro ni zřídila průvodkyně a zakladatelka tohoto portálu paní Kristýna Maková.
Krátké tématicky různorodé texty doprovázejí fotografie a kresby, a propojuje je barevná postavička průvodkyně, kterou pro S. Jarolímkovou nakreslil jako dárek známý kreslíř a malíř Karel Benetka.
Možná vás zaujme, že naše autorka Zdeňka Ortová nám utekla ke svému vlastnímu blogu. Pro ty z vás, kteří se nechtějí o její humor připravit, uvádím na tento blog odkaz.
JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz Aktualizováno: 24. 6. 2024