"Táto, pojď už do pelíšku," nařizuje Anička svému stejně starému šestiletému bratranci, "a nehraj si pořád s tou autodráhou, musíme umýt okna." Za chvilku si lehá do dětské postýlky, ze které jí už dávno čouhají nohy, a druzí dva mladší kluci se cpou pod nábytek. "Táto, už jsem mimina vyrodila, koukej!" Jeden z čerstvě "vyrozených mimin", vyskakuje z pod postele a ječí nadšením: "Hurá, konečně se o nás bude mít kdo starat!" Pokud by poslouchali sousedé pod oknem, měla bych nervy v kýblu, že na nás zavolají sociálku. A tak šup s nimi pro jistotu zase na výlet. Minibus nevlastníme a tak používáme hromadnou dopravu. Přiznám se, že řidiče oceňujeme podle toho, kolik jízdenek nám napočítá. Největší oblíbenec nad jejich počtem mávne rukou, dodá, že je síla brát pět dětí na výlet a dokonce pomáhá vynést při zpáteční cestě spící jedince z autobusu. Jsem zvědavá, co se jim nejvíc líbilo. Těším se, že ocení Staroměstský orloj, Anežský klášter... Odpověď mě drobet překvapuje. Všichni se shodují: "Sušáky na ruce v Mekáči!" A tak se vám, čtenářům, omlouvám za nevyžádanou radu: stačí vzít drobotinu do Prahy na WC :-) a mají zážitek alespoň na týden a vy ušetříte majlant. Z druhé strany nevím, proč mě to tak rozhodilo. Je to jen pár dní zpátky, kdy vnouček zaujatě hleděl na obraz Van Gogha. Už se v duchu naparuji, že ho zajímá umění, čekám dotaz dokonce snad i ohledně impresionismu, ovšem jeho komentář: "Se babi, divím, že nepřetahoval," mě dostává do kolen. Vnouček se navíc hlasitě domnívá, že obraz namaloval Van Gott. Už mnohokrát jsem se v tomhle dítěti zmýlila. Usilovně hledá svoji flétničku. Zase se vznáším v oblacích, že z něj bude hudebník. Když ji najde, povyskočí a bouchne s ní vší silou do vypínače, kterého přejmenoval na zapínač. Přece se nebude dožadovat, abych mu rozsvítila, když si dokáže poradit sám. Slibujeme mu, že se na něj přijdeme podívat, až bude hrát fotbalový zápas v Lidicích. "No, to asi těžko, když je vypálili," oponuje vnuk a dodává: "Víš babi, já jsem tak šťastnej, že jsem nežil v komunismu." "Proč?" "Musel bych ti říkat, soudružko babičko."
A nejmladší vnučka parádnice: "Babi, kdybych já měla doma takovou šperkovnici" (jedná se spíše o bižuternici), "několikrát denně bych ji otvírala, ale maminka říkala, že jsi ještě mladá babička," následuje hluboký srdečný povzdech. Celá naše ježčí banda pomáhá dědovi se skládáním dřeva. Ovšem, dožadují se odměny a tak si z nich utahuji a slibuji, že si za bridádu mohou vzít od nás každý domů polínko. A vyprávím, jak si z něj moje prababička vyráběla panenku. To je ovšem nijak nedojímá. Pubertální vnučka hudruje: "Jo, to jsem si celý život přála, dostat od vás kus dřeva," ostatní kvílí zklamáním, že takový podraz nečekali. "A jak se mi odměníte vy, když vám vařím, peču..." "Přece láskou," dí ten nejpohotovější. Váhám, jestli mám zamáčknout dojetím slzu v oku, ale to bych nesměla vidět nezbedné jiskřičky v jeho očích. Nakonec slzu nestihnu stejně ani uronit, protože dítě pokračuje: "To jsou přece holčičí práce," a je vymalováno.
Dagmar Ježková
Autor: Dagmar Ježková
Posílám všem vnoučatům, babičkám i dědečkům odkaz na naši čapí rodinku na komíně, než se mladí rozletí do světa:
https://www.capitrebic.cz/webkamera/
Dáši, opět moc hezké čtení...
Milá Dášo, tvar nemohnul mě rozesmál, ale taktéž mám podobný, heč :-). Dcera volala na psa: Sáro, uhni. A malá vnučka odpověděla: už uhnila
U nás je kupodivu zatím klid, žádné ne ani proč. Ale jinak pusu nezavře, povídá a povídá, sama pro sebe, s námi nebo vytváří příběhy mezi zvířátky. Budoucí spisovatelka, jen vymyšlené rozhovory napíše...-:)
Soudružko babičko to nemá chybu!
Nedávno u nás pominulo období, kdy vnuk používal před každým slovem NE. Asi aby nám to bylo jasné...Ne já nepojedu ne domů.
Nyní se usmíváme nad tvary jako např. nemohnul...
Hlásím, že "bagr" jsem již několikrát při neustálých dotazech PROČ použila a naposled mi povídá: A proč mi to říkáš?
Mě přišly vhod, v tom zavařovacím blázinci chvíle oddychu. Dala bych si klidně nášup. Máte chytrá a vtipná vnoučata, to je poklad-:)
Milá Aleno, to mě velice těší, smíchu není nikdy dost. Měla jsem obavy, jestli se svými vzpomínkami nebudu spíš čtenáře unavovat. Díky
Milá Dagmar, už dlouho jsem se tak nezasmála, super-:)
Od 1. ledna 2021 naleznete každý pátek na adrese Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové nový článek v rubrice této naší autorky, kterou pro ni zřídila průvodkyně a zakladatelka tohoto portálu paní Kristýna Maková.
Krátké tématicky různorodé texty doprovázejí fotografie a kresby, a propojuje je barevná postavička průvodkyně, kterou pro S. Jarolímkovou nakreslil jako dárek známý kreslíř a malíř Karel Benetka.
Možná vás zaujme, že naše autorka Zdeňka Ortová nám utekla ke svému vlastnímu blogu. Pro ty z vás, kteří se nechtějí o její humor připravit, uvádím na tento blog odkaz.
JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz Aktualizováno: 16. 1. 2021