joudaweb - časopis Čekanka

Práce doma. Risk či zisk?

22. října 2012 13:25:15

Zda je práce doma opravdu řešením pro zlepšení tíživé finanční situace nebo jen způsob jak nalákat důvěřivé lidi k přilepšení spíše poskytovatele této služby, je v poslední době velmi vyhledávaným námětem. I mě inspiroval, zajímá mě Váš názor, Vaše zkušenosti…

Podnikatelské záměry v dnešní moderní době jsou velmi rozmanité a mnohdy neznají hranic. Lidský potenciál je již ve velké míře vystřídán různými roboty nebo robotickými součástkami, které vykonají skoro všechnu práci za Vás a rozhodně tak učiní pro zaměstnavatele levněji. Takže pokud nejste zrovna talentovaný vývojář podobného „monstra“, může se objevit problém. Právě technologický pokrok je prioritně považován za přínos nezaměstnanosti. Najít práci, která by určovala směr vlastním snům a zároveň splňovala finanční náročnost jedince, je tak náročnější a náročnější. Proto skoro každý je nucen dělat ústupky. Ale kam až jsme schopní zajít?

Pokrok nezastavíme, ponižovat se stejně nepřestaneme, protože momentální práci skutečně potřebujeme nebo nemusíme mít za současné situace odvahu cokoliv měnit, a tak v sobě často hledáme sílu pokračovat cestou nejmenšího zla. Přesto se najdou lidé, kteří jsou spokojení, dělají práci, která je baví. Mají smysl života i v jiných oblastech než v rodině a jsou tak schopni a ochotni zkoumat své další možnosti skrz svou momentální práci. Jiní jak už jsem zmínila, se trápí nebo spíš trpí jen proto, že jiná „lepší“ práce prostě není a i když je mizerně placená, jsou rádi za ní.

V Americe je běžné, že žena či muž mají i dvě nebo tři zaměstnání. Přes den se moří v kanceláři, odpoledne zaopatří děti a večer ještě stihnou úklid v nemocnici. Proč je však jejich přístup k takovému životnímu rozhodnutí benevolentnější než náš? Je snad naše psychika jiná než těch za oceánem? Někteří vědci se spíše domnívají, že Češi jsou mnohem většími vyznavači jistého druhu „pohodářství“. Více peněz by sice uvítali, lepší a lukrativnější zaměstnání také, ale jejich smysl pro pohodlnost je prostě nutí stagnovat a spokojit se s tím co momentálně mají. Vždyť kde mají jistotu, že změna, ke které se rozhodnou, bude správným směrem. Odhodlat se k takovým riskantním změnám je pro mnohé nemyslitelné, ať už kvůli rodině, hypotéce nebo jiným okolnostem. Snad proto se v poslední době tolik setkávám s poptávkou práce na doma. Pozměněný americký model, který však dokonale splňuje naši teorii klidu a pohody u rodinného krbu. Co dodat, každý den si po práci odpočinu a večer u televizních novin si složím pár obálek, zkompletuji pár kuličkových per nebo sestavím dohromady pomocí zvláštních kleštiček „slušivé“ šperky. Mám svou práci, své děti na blízku, manžel má teplou večeři a já se mohu pyšnit tím, že k domácím pracím ještě stihnu za měsíc svým vedlejším příjmem přispět do rodinného rozpočtu slušnými deseti tisíci.

 

Ale opravdu to funguje? Pokud se ve Vás objeví zrnko zvědavosti a projevíte zájem o podobný druh výdělečné činnosti, zadejte do internetového vyhledávače „domácí práce“ a nabídky se objeví jedna za druhou. Pokud jste však obezřetní, budete chtít znát názory těch, co to již zkusili před Vámi. Najdete si tedy firmu, která něco podobného poskytuje, načež po podrobnějším zkoumání a vynaložení jistého finančního obnosu za různé brožury a smsky zjistíte, že deset pod sebou jdoucích inzerátů patří stejné společnosti nebo jedna zastřešuje tu druhou. Fóra, která naštěstí pro nás a naneštěstí pro podvodníky existují, jsem neponechala bez povšimnutí a náramně se divila nad desítkami znepokojujících vzkazů.

Nakonec po delším pátrání jsem sama objevila dva kontakty. Na můj email zareagovaly obě firmy skoro okamžitě. Jedna odkazovala na své webové stránky, které mě celkem přehledně dovedly až k výběru mnou požadované činnosti. Rozklikla jsem tedy kompletaci kuličkových per, po dočtení celkem pochopitelného a lákavého článku, jsem se dostala až k návodu jak získat své heslo k vyplenění objednávkového formuláře. Heslu předchází odeslání smsky, vlastně dvou, takže jsem dost neochotně odeslala smsky v celkové hodnotě něco kolem 190,- Kč a konečně obdržela heslo. S heslem jsem se dostala k objednávkovému formuláři, který obsahoval totožné informace, jaké byly k dispozici po rozkliknutí úvodní stránky, kde jsem žádné heslo ještě nepotřebovala + číslo účtu, na který mám poslat částku v průměru 500,- Kč (za kuličková pera 400,- Kč, ale třeba za obálky i 680,- Kč), abych jim dala na vědomí, že mám zájem o kompletaci v mém případě kuličkových per. Což už mi přišlo zvláštní, protože jsem si nějak naivně myslela, že jsem svůj skutečný zájem už vyjádřila těmi smskami. Neměli by náhodou oni platit mně za služby, které jim chci nabídnout? Své činnosti jsem právě v tomto okamžiku zanechala a vrhla se na druhý kontakt. Zde mi poslali cár papíru, kde bylo popsáno skoro totéž co na internetu té první společnosti a ještě neofrankovanou obálku. Vybrala jsem si tedy opět kompletaci per a rozhodla se využít přiloženého telefonního kontaktu k tomu, abych se dozvěděla podrobnější informace. Paní v důchodu (jak mi sama sdělila) na druhé straně sluchátka byla nervózní a značně neochotná, stále mi opakovala, že nemá oprávnění mi na mé otázky odpovídat, tak jsem raději zavěsila. Nicméně z toho papíru jsem si za 380,- Kč měla objednat brožuru, kde snad konečně dostanu kontakt a následně svou vytouženou bednu s perama. Za tři dny mi skutečně brožura přišla a já se velmi podivila, když jsem na jejich stránkách uviděla stejné články a objednávkové kupóny z té první mnou oslovené agentury, jaké jsem obdržela po zadání hesla ze svých smsek. Takže dalšímu 400,- Kč poplatku se nevyhnu, tedy pokud budu chtít pokračovat, protože kdo ví, co by mě čekalo dál za poplatky. Došlo mi, že zřejmě ta druhá agentura ve svých „katalozích“ informuje o té první agentuře, která se samozřejmě ve velké míře prezentuje i sama a levněji.

Dočetla jsem se spoustu o tom, že práce na doma už není v takové míře využívána, poptávka rozhodně nemůže pokrýt nabídku, protože spoustu firem si své výrobky již skládá sama (především v Číně).

Je tedy práce doma, která se dá momentálně na trhu práce sehnat, opravdu tím správným řešením? Co myslíte?

Autor: Nancy Quinn


přečteno: 5917x   komentářů: 2

Komentáře

(Jiřina - mail)    vloženo: 09. 12. 2012, 23:19:27

Také mě zaujal Váš článek, Nancy, hned po přečtení včetně Tánina komentáře.

Nereagovala jsem hned, čekala jsem, že se třeba ozve někdo, kdo učinil nějakou podobnou zkušenost.

Nedá mi to nevyjádřit se k problému, který jste zde nastínila.

Pokud jde o mě, nikdy bych nedala na podobné nabídky práce doma a nešla bych do toho. Ona vůbec ta práce doma, i když je pro hodně lidí přivýdělek hodně výhodná a mnohdy i potřebná záležitost, tak sebou nese určitá rizika. Teď nemám již na mysli nabídky přes internet, protože nějaké lepení nebo nadepisování obálek, již to nějak podivně zavání. Jedině snad bych pochopila nějaké to zkompletování různých šperků - náušnic, korálků, to může být pro někoho i atraktivní a zajímavá práce, ale i tak...

Ono totiž mít práci doma, cítit povinnost, že musím něco udělat do určitého termínu, vede k tomu, že se člověk od toho vědomí nedokáže oprostit a na úkor jiných - jak domácích povinností, tak i souvisejících s výchovou dětí, ji chce za každou cenu mít co nejdříve hotovou a to může mít vliv na narušení rodinného prostředí, pohody, narůstání nervozity a různých nežádoucích negativních jevů. Pocit takové povinnosti na jedné straně většinou vede k odsouvání nutných domácích prací a jejich postupného nahromadění, které pak mohou vést i k depresím, které jsou pak řešeny různými způsoby...

Když už je to nezbytné a musí to být, tak bych pochopila vzít si navíc nějaký ten úklid - vím konkrétně o případu umývání chodeb ve výškových domech, nebo případně nějakou pomoc při příležitostném hlídání dětí nebo občasné výpomoci v domácnosti - myslím, že teď je to docela aktuální. Zkrátka tak, aby práce byla vykonávána mimo domov.

Vím, že problematika práce doma se týká nejvíce maminek na rodičovské dovolené, které si chtějí tímto způsobem přivydělat, ale to je problém, který by měl být řešen zcela jinak...

No a v té Americe - jestliže mám tři zaměstnání, nevím, jestli - za prvé je to nutné a za druhé - dělám opravdu vše tak, aby něco z toho neutrpělo nějakou újmu? Další otázka je, na jaký výkon je nastavena práce, kterou je třeba vykonávat, když mě neopotřebuje tak, že mohu dělat ještě to, a ještě stačím tohle...

(Táňa)    vloženo: 22. 10. 2012, 14:34:36

Milá Nancy, článek mě opravdu zaujal. Slyšela jsem už o tom, jaké jsou praktiky některých webů nabízejících práci. A oceňuji, že jste neváhala při svém výzkumu obětovat i vlastní prostředky, abyste mohla varovat případné další oběti.

Jinak se ale musím přiznat, že mě Vaše tvrzení o americké píli a české pohodlnosti zavedlo v úvahách trochu jinam, než kam míří hlavní smysl Vašeho článku.

Někde jsem četla zamyšlení na téma, kolik času denně potřebuje zvíře k tomu, aby sobě a svým mláďatům zajistilo potravu, a kolik času na totéž potřeboval neandrtálec, později člověk starověký a středověký (a teď nemám na mysli otroky a nevolníky, kterým byla délka práce striktně nadiktována) a kolik člověk dnešní. Ano, hádáte správně. Ta doba je čím dál delší. Ačkoliv by si člověk devatenáctého století mohl naivně říkat, že teď už za něj budou makat stroje, opak se stal pravdou. A mně přijde tak nějak scestné dělat přednost z toho, když někdo pracuje čím dál tím déle a říká tomu pokrok. Opravdu tím, že si za svůj výdělek můžeme koupit čím dál tím víc věcí, zkvalitňujeme svůj život? Jsme šťastnější než naši předkové, kteří jeden den honili mamuta a pak si čtrnáct dnů váleli svá nacpaná břicha? Opravdu má nějaký smysl, když onen dobře vydělávající Američan neustále vyhazuje jen trochu opotřebované či technicky zastaralé (rozuměj ty, které nemají ten nejnovější operační systém - viz fronta na nový iPhone) předměty, aby si místo nich koupil nové, lepší, modernější? Nemáme všichni tak trochu vymyté mozky všemi těmi výrobci zbytečností, co nám je vnucují jen proto, aby na nich vydělali bez ohledu na drancování přírodních zdrojů?

Samozřejmě nezpochybňuji fakt, že jsou mladé rodiny, které z běžných platů opravdu nevyžijí, protože si musí zaopatřit bydlení, a pro které je přivýdělek holou nutností. Ale na druhé straně... také se mi vybavuje nespočet televizních záběrů, v nichž ti nejchudší vykřikují, jak nemohou vyžít a ať na ně platí ti bohatí, a osoba, která takto emotivně sděluje svůj názor, mívá málokdy pod metrák a zcela zákonitě drží v ruce zapálenou cigaretu. Ale to jsem už odbočila až příliš...


Přidání komentáře:

Vaše jméno:

Váš e-mail: (pokud jej uvedete, zobrazí se)

Nadpis:

Text:

vyplňte kontrolní číslo
sto sedmdesát čtyři:
(nechte prázdné)
ODESLAT

Nejnověji komentované

přečteno: 279x   komentářů: 1, nejnovější: 12. 05. 2021, 14:10:51
přečteno: 266x   komentářů: 2, nejnovější: 10. 04. 2021, 18:32:42
přečteno: 918x   komentářů: 4, nejnovější: 02. 01. 2021, 08:07:18
přečteno: 6831x   komentářů: 6, nejnovější: 31. 12. 2020, 18:45:26
přečteno: 1007x   komentářů: 3, nejnovější: 17. 12. 2020, 10:58:08
přečteno: 1721x   komentářů: 1, nejnovější: 24. 11. 2020, 22:33:50
přečteno: 1541x   komentářů: 5, nejnovější: 07. 10. 2020, 23:06:08
přečteno: 1343x   komentářů: 1, nejnovější: 23. 09. 2020, 18:23:10

Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové

Od 1. ledna 2021 naleznete každý pátek na adrese Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové nový článek v rubrice této naší autorky, kterou pro ni zřídila průvodkyně a zakladatelka tohoto portálu paní Kristýna Maková.

Krátké tématicky různorodé texty doprovázejí fotografie a kresby, a propojuje je barevná postavička průvodkyně, kterou pro S. Jarolímkovou nakreslil jako dárek známý kreslíř a malíř Karel Benetka.

Nejčtenější

přečteno: 13735x   
přečteno: 12137x   
přečteno: 11185x   
přečteno: 11110x   
přečteno: 10461x   

Galerie, které se nevešly do článků

Pozvání na blog

Možná vás zaujme, že naše autorka Zdeňka Ortová nám utekla ke svému vlastnímu blogu. Pro ty z vás, kteří se nechtějí o její humor připravit, uvádím na tento blog odkaz.

Napište nám

Vaše jméno:

Váš e-mail:

(na stránkách se nezobrazí)

Váš vzkaz:

Kontrolní údaje

Sem prosím napište číslo
sto sedmdesát čtyři:

Toto pole nechte prázdné:

ODESLAT

Použití cookiesUžití cookies

Na těchto stránkách jsou použity tzv. cookies.

Do cookies se poznamenává údaj o kliknutí na článek pro účely statistiky čtenosti článku.

Použití cookies můžete kdykoliv zakázat v nastavení svého internetového prohlížeče. Stránky pak budou fungovat stejně, pouze bude zkreslena statistika.
 

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 14. 5. 2021