joudaweb - časopis Čekanka

Říše snů

13. června 2015 17:51:32

Sen, co je vlastně sen a proč se nám sny zdají? Mnohokrát jsem nad tím přemýšlela, už proto, že se mi sny zdají poměrně často. Znám ale i spoustu lidí, kterým se nezdá skoro vůbec nic. Několikrát se mi stalo, že jsem svůj sen zaspala a ráno jsem přemýšlela, co se mi vlastně zdálo. Nevzpomněla jsem si. Určitě každému z vás se někdy stalo, že se mu zdál krásný sen, do toho zvonil budík a vy jste si řekli, ne, ještě nechci vstávat, chci si dosnít sen, co se mi právě zdá. Chci vědět, jak to dopadne. Vrátili jste se zpět do „rozesněného“ snu? Já skoro nikdy.

Před několika lety se mi do ruky dostala knížka o snění. Byla velice zajímavá a teprve díky ní jsem se dověděla, že sny jsou rozdělené do různých kategorií. Nevěnovala jsem tomu pozornost, ale časem jsem si uvědomila, že to opravdu tak je. Několikrát se mi zdál sen, kde jsem slyšela hrát hudbu, v knížce jsem si přečetla, že to jsou hudební sny a že se především zdají ženám. Schválně se zamyslete, jaké sny se vám zdají. Barevné, nebo černobílé? Já jsem si vždycky myslela, že barevné. Ale převažují sny černobílé. Když jsem se totiž začala více soustředit, jaké se mi zdají, přišla jsem na to, že převažují právě ty černobílé. Do další kategorie se řadí sny, které se opakující, tzn.opakující se sny. Mně se například několikrát zdálo, že jdu lesem k jednomu krásnému domu. Nikdy jsem se do něho nepodívala a nevím, co to znamená, ale pravda je, že se mi to zdá opravdu často. Třeba mi to má časem něco ukázat.

Před čtrnácti lety mi zemřela tchýně. Dva dny před jejím pohřbem se mi zdál hrozně zvláštní sen. Byla jsem v nějaké chalupě, daleko v lesích a spolu se mnou tam byly jen samé ženy. V dálce jsem slyšela neustále plakat mého tehdy šestiměsíčního synka. Chodila jsem neustále sem a tam a nemohla jsem ho nikde najít. Pak jsem vešla do místnosti, kde byla připravená rakev pro mou tchýni a já v té místnosti ucítila silnou vůni, kterou si umím do dneška vybavit. V té knížce jsem si přečetla, že to jsou sny s čichovými vjemy. To jsem také nevěděla a myslím si, že od té doby se mi nikdy nic podobného nezdálo. Asi největší šok pro mě byl, když jsem přišla do kostela na pohřeb a uviděla úplně stejnou rakev (nevěděla jsem, jakou bude mít), jako v tom snu.

Každý z nás určitě zažil, když se mu zdá, že padá. Říka se, že když ve snu dopadneš, zemřeš násilnou smrtí. Nevím, jestli je to pověra, ale je pravda, že já jsem ještě nikdy nedopadla a doufám, že ani nedopadnu.

Ale, teď k těm příjemnějším snům. Já osobně mám hrozně ráda sny, ve kterých létám. Nikdy ale nemám křídla. Je to pro mě krásný pocit, který si vychutnávám do té doby, než mi zazvoní budík. Cítím se svobodná a hlavně se mi líbí ten pohled z výšky. Komické pro mě je, když se ve snu snažím utíkat, většinou na autobus, který mi stejně ujede. Nejde mi to, mám pocit, že mě nohy neposlouchají. Jenže jsem přišla na fígl (nevím, jak jsem na to přišla), že když se otočím a běžím pozadu, tak mi to jde. Horší je, že narážím třeba do popelnic, nebo do lidí, ale faktem je, že autobus vždycky stihnu.

Další jsou pravdivé sny (myslím si, že i ten o té rakvi, byl trošku pravdivý), a mám jednoho kamaráda, který mi kdysi vyprávěl, že se mu zdálo, že jel s přítelkyní na dovolenou a rozbilo se jim cestou auto. Když pak na tu dovolenou jeli, tak se jim opravdu to auto rozbilo a dokonce přesně v těch místech, jako v tom jeho snu. Bylo velice zajímavé, poslouchat ho, jak o tom vypráví.

Hodně lidem se zdají takové ty „opravdové sny“, kdy, když se ráno probudíte, přemýšlíte, jestli to vůbec byl sen, nebo skutečnost a někdy se nesmyslně pustíte do věcí, či jednání způsobené právě tím snem. Takové sny se nazývají podněcující. Mě se zatím takové sny nezdály, a pokud ano, nepamatuji si je.

Občas se mi ale zdají sny, které jsou plné divným nesmyslů, a hlavně v nich vidím lidi, které znám třeba jen od vidění. Prožívám v nich situace, které mám schované v hlavě a ve skutečnosti je neumím, nebo nechci řešit. Nevyčetla jsem, jak se tyto sny nazývají a vlastně ani nevím, proč se mi zdají. Možná mě trochu varují před tím, že bych ty situace, které odkládám, měla začít řešit. Vlastně by to mohly být takové ty varovné sny, nebo sny, co mi mají něco sdělit.

A teď ke Snáři. Určitě ho každý zná a hlavně si pamatuji, že dřív ho hodně používaly naše babičky a prababičky. Byly krásně malované a jejich propracovanost mě fascinuje dodnes. Také jeden vlastním a sem tam se do něho podívám. Vyčtla jsem, že když se vám zdá o nějakém symbolu (had, požár, peníze atd.) a den před tím jste o něm nemluvily, tak ty symboly něco znamenají a má smysl je hledat ve Snáři. Když se o nich totiž bavíte, nebo nějakým způsobem se vám dostanou do hlavy, tak symboly nemají žádnou váhu. Musejí přijít jen tak, samy od sebe. Mně se jednou zdál sen o valníku, který byl plný hnoje a přikrytý záclonou (o něm jsem nemluvila ani týden před tím snem). Ve Snáři o tom psali, že se dozvím nějaké tajemství. Přemýšlela jsem, co by to mohlo být. Že by něco v práci? Nebo snad manžel přede mnou něco tají? Do týdne jsem ukojila svou zvědavost. Má kamarádka se mi přišla svěřit, že má milence (byla vdaná) a že má strach, aby to neprasklo. Naštěstí neprasklo a ona měla dost rozumu na to, aby to ukončila, s manželem se odstěhovala na druhý konec republiky a je konečně šťastná. Víme to jen ona a já, takže tajemství je zachováno, přikryté záclonou.

Sny jsou různé, a pokud se vám nezdají takové, při kterých se strachy potíte, je to určitý relax pro naši mysl a duši. Někdy ve snech přijdeme na to, co si doopravdy přejeme, jen se to bojíme vyslovit nahlas, i proto se nám zdají. Určitým způsobem nás popohánějí dopředu. Přeji vám mnoho krásných snů, a pokud se vám zdá takový ten přací sen, uskutečněte ho, určitě to něco znamená a nezdá se vám jen tak. Krásné snění!

Autor: Monika Knápková


přečteno: 6382x   komentářů: 12

Komentáře

(Danka)    vloženo: 22. 07. 2015, 19:27:24

Mám moc ráda sny a hlavně jsem teda taková zásobárna. Proto jsem si s chutí přečetla Váš článeček, moc mě to zajímá. Koukám, že se ve snech taky nenudíte :-) Jednou dobou jsem si je i psala do velkýho sešitu, protože prý po dodatečným přečtení zjistíte souvislosti a pochopíte důvody, proč se nám co zdá. Díky Vašemu příspěvku a  následných komentářů jsem si vzpoměla na svoje lítací manévry. Je fakt, že to jsou pro mě jedny z nejkrásnějších snů. Vždycky se úplně zlehoučka zvednu a lítám si třeba jen po místosti u stropu a je mi to moooc příjemný :-) Pokud si lítám venku, tak cejtím omezený prostor co se výšky týče a když ho "přelítnu", tak mám mrazení a adrenalin v těle. Taky se mi zdál úžasnej sen- běžela jsem z kopce do kopce a jakobych plula ve vysoký trávě, která se vlnila a vlastně mě nadnášela a posouvala...:-) Ale musím říct, že víc snů v mým životě jsou živý thrillery, ze kterých bych mohla napsat hodně scénářů. Tyhle snové zážitky se mi dost často vrací a někdy opakují. Ale ty souvislosti mi pořád chybí, zatím jsem se jich nedopátrala. A "trapasoidní"- krásnej název, tak ten taky mám. Jdu NAHÁ rušnou ulicí! Něco strašnýho. To pak bejvá krása se probudit:-) Jak píše paní Jiřinka, To by bylo na hooodně dlouhej článeček. Každopádně děkuju za zajímavý počtení.

(Monika)    vloženo: 15. 06. 2015, 16:49:09

Milá Leono, jak popisujete, že taky jako Táňa létáte stylem, že plavete, tak mě to vykouzlilo úsměv na tváři, protože, když si to představím, přijde mi to krásně zábavné (ale ne směšné!)! Věřím, že to je pořádná fuška! Můžu Vám jen přát snadné létání a to úplně ve všem. Hezký den :).

(Monika)    vloženo: 15. 06. 2015, 16:42:09

Hezký den Pepo a zároveň děkuji za komentář. Koukám, že hodně čtete knížky o věcech, které mě taky zajímají. Určitě si knížku někdy přečtu. To, jak píšete, abych si ve snu prohlédla ruce a pak na něco zkusila sáhnout, tak si nejsem jistá, jestli mě to půjde :), ale pokusím se.

(Monika)    vloženo: 15. 06. 2015, 16:38:56

Děkuji Kamile za komentář. Je dobře, že se Vám sny splnily, od toho sny jsou :) a snít je krásné, takže snad se Vám zase splní nějaký ten hezký sen! Pěkný zbytek dne.

kdo nesni jako by nebyl (Kamil Dobrotivy)    vloženo: 15. 06. 2015, 14:29:17

Zdravim Vas pani Moniko,

jako vzdy me Vas clanek pohladil po dusi. Vzdy se tesim na Vami pridane nove dilko. Ja snim ne jen v noci, ale i pres den:-) A kdo tvrdi, ze zadne sny nema, tak si je jen nepamatuje, ale znamena to, ze je znacne ochuzen. Mohla byste priste vice rozvinout tema snu a jejich nasledne vyplneni. Jiste by toto tema hodne Vasich ctenaru zajimalo. Nektere moje sny, krome letacich, padacich, utikacich, se mi zdaly i pred 10, 15 i 20 lety. A nektere z nich se az po takove dobe splnily. Peju Vam hezky den.

Sny (Pepa M)    vloženo: 14. 06. 2015, 17:00:46

Opět doporučím knihu-Umění snít od Carlose Castanedy. Snáře nejsou tou správnou cestou. Výklad snů z pohledu Freuda může odhalit hluboko ukryté traumata, ale i lépe poznat sebe. Některé sny se opakují dle nálady z prožitých situací. To když neumíme popsat svoji emoci, tak ji přirovnáme k něčemu podobnému. Naopak se mi stává, že si náhle a zdánlivě bezdůvodně vybavím sen, který se mi zdál hodně dávno. A to právě v situacích, které mi navodí náladu díky které se mi sen zdál. Řízení vlastního snu je otázkou energie a vědomí sebe v reálném čase. Film Počátek byl tak trochu právě o tom. A taky se mi létání moc líbilo. Zkuste si ve snu prohlédnout svoje ruce a pak si na něco sáhnout. Díky za článek;)

Ach sny, (Leona)    vloženo: 14. 06. 2015, 12:50:13

to je pane téma.

Moniko máte sny krásné a svědčí o tom i váš snadný vzlet vzhůru jako vhled do věčnosti, schopnost nadhledu...

Též Vaše kreativita - neschopnost útěku vpřed vyřešit pohybem vzad, neumím si představit, jak bych ty nohy vzad dokázala posunout já. Co na tom, že člověk naráží, podstatné je, že se zachrání ;). Pro mě ve snech přilepené a ztěžklé strachem nohy skončily vždy nevyřešeny probuzením. V lepším případě pokusem vzlétnout stylem prsa - jak vidím pokrevní skupina s Táňou ;-).

Šlo to ztuha a končívalo to nevalně - v dětství, snad zamlada. V poslední době mám úspěchy větší, je to fuška, ale dokážu se do toho obout tak a vysoko, jak je třeba a získat aspoň čas k odpočinku - do dalšího útoku, nebo do probuzení ;). Tomu jsem v těchto případech tak jak tak ráda.

Dalo by se mnoho co říci; teď jenom tolik, že v poslední době mé sny pracovně dělím na "útěšné" a "ventilační". V útěšných je to třeba jen obraz, moment, zato veliké povzbuzení do nepohody. Ventilační - tam zase můj mozek zřejmě vyplavuje stresy často dlouhými příběhy těch nejabsurdnějších situací. A dá se z nich vzít též poučení, třeba na co si dávat pozor..

(Táňa)    vloženo: 14. 06. 2015, 12:31:10

To je perfektní, taky bych takto chtěla umět lítat. Já se u toho vždycky hrozně nadřu :-)

(Monika)    vloženo: 14. 06. 2015, 10:25:17

Táňo, já jsem vždycky ve snech létala tak, že stačilo zvednout ruku a letěla jsem tak vysoko, že jsem viděla střechy domů. Moc příjemný pocit! Teď už se mi to také dlouho nezdálo.

(Monika)    vloženo: 14. 06. 2015, 10:22:00

Jiřinko, děkuji za komentář, určitě něco o snech napište, ráda si to přečtu, protože mě to téma také velice zajímá, budu se těšit!

Hezký den!

(Jiřina)    vloženo: 13. 06. 2015, 22:36:40

Zaujal mě Váš článek, Moniko!

Kdysi jsem někde četla, že když se hned po probuzení podíváme do okna, tak v tom momentě zapomeneme na všechno, co se nám zdálo.

Já to tak raději pro jistotu dělám. Někdy ale mívám občas sny, na které to neplatí a já si je přesně pamatuji.

Říkám si, že ten mozek je tak zajímavá instituce, protože co dokáže ve snech vymyslit, někdy mi zůstává rozum stát. Ne ale, že bych těch snů měla tolik, spíš jaké to jsou...

Nejsou to ale žádné horory - abyste si to náhodou nemysleli! Spíš zajímavé.

To téma mě zajímá, a bylo by toho hodně, co bych napsala, možná celý článek. Tak snad někdy...

(Táňa)    vloženo: 13. 06. 2015, 19:30:14

Sny, kdy něco stíháme a přitom máme nohy jako přirostlé, zjevně máme všichni. Létací sny jsem měla před mnoha lety a teď dlouho nic. Škoda, měla jsem je moc ráda. Také jsem neměla žádná křídla. Ve vzduchu jsem se pohybovala plaveckými tempy. A někdy to byla pořádná fuška. Plavala jsem jako divá a vznesla se sotva kousek nad zem.

Pokud se týče o sny "trapasoidní", u mě vévodí ten, v němž si uvědomím, že se mezi lidmi pohybuji v noční košili.


Přidání komentáře:

Vaše jméno:

Váš e-mail: (pokud jej uvedete, zobrazí se)

Nadpis:

Text:

vyplňte kontrolní číslo
sto sedmdesát jedna:
(nechte prázdné)
ODESLAT

Nejnověji komentované

přečteno: 296x   komentářů: 1, nejnovější: 12. 05. 2021, 14:10:51
přečteno: 276x   komentářů: 2, nejnovější: 10. 04. 2021, 18:32:42
přečteno: 939x   komentářů: 4, nejnovější: 02. 01. 2021, 08:07:18
přečteno: 6845x   komentářů: 6, nejnovější: 31. 12. 2020, 18:45:26
přečteno: 1021x   komentářů: 3, nejnovější: 17. 12. 2020, 10:58:08
přečteno: 1736x   komentářů: 1, nejnovější: 24. 11. 2020, 22:33:50
přečteno: 1554x   komentářů: 5, nejnovější: 07. 10. 2020, 23:06:08
přečteno: 1355x   komentářů: 1, nejnovější: 23. 09. 2020, 18:23:10

Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové

Od 1. ledna 2021 naleznete každý pátek na adrese Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové nový článek v rubrice této naší autorky, kterou pro ni zřídila průvodkyně a zakladatelka tohoto portálu paní Kristýna Maková.

Krátké tématicky různorodé texty doprovázejí fotografie a kresby, a propojuje je barevná postavička průvodkyně, kterou pro S. Jarolímkovou nakreslil jako dárek známý kreslíř a malíř Karel Benetka.

Nejčtenější

přečteno: 13746x   
přečteno: 12146x   
přečteno: 11194x   
přečteno: 11120x   
přečteno: 10467x   

Galerie, které se nevešly do článků

Pozvání na blog

Možná vás zaujme, že naše autorka Zdeňka Ortová nám utekla ke svému vlastnímu blogu. Pro ty z vás, kteří se nechtějí o její humor připravit, uvádím na tento blog odkaz.

Napište nám

Vaše jméno:

Váš e-mail:

(na stránkách se nezobrazí)

Váš vzkaz:

Kontrolní údaje

Sem prosím napište číslo
sto sedmdesát jedna:

Toto pole nechte prázdné:

ODESLAT

Použití cookiesUžití cookies

Na těchto stránkách jsou použity tzv. cookies.

Do cookies se poznamenává údaj o kliknutí na článek pro účely statistiky čtenosti článku.

Použití cookies můžete kdykoliv zakázat v nastavení svého internetového prohlížeče. Stránky pak budou fungovat stejně, pouze bude zkreslena statistika.
 

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 17. 5. 2021