joudaweb - časopis Čekanka

Smutný příběh malého zajíčka (ale podle všeho s veselým koncem)

13. června 2015 17:51:00

Musím se s vámi neprodleně podělit o dnešní příhodu.

Byli jsme se projít v Kunratickém lese a auto jsme nechali zaparkované na velkém parkovišti u OBI. Na zpáteční cestě jsme se pro něco stavili v OBI a pak se po chodníku vraceli k té části téměř prázdného parkoviště, kde jsme měli auto. Když jsme se blížili k jedné ze spojovacích silniček, zaslechli jsme ptačí křik a spolu s tím nějaký pískot. Poté jsme uviděli, že na přechodu přesně uprostřed té silničky velká straka zuřivě klove do něčeho malého chlupatého. Jakmile jsme popošli blíž, straka uletěla a hnědý chumáček zůstal ležet na silnici. Byl to malý zajíček asi velikosti morčete, nehýbal se a měl poraněné oko, jako by se mu ho ten hnusný pták pokoušel vyklovat. Zajíčka jsem vzala do rukou a podle tlukotu srdce bylo jasné, že žije. Začali jsme se s manželem radit, co s ním. Naštěstí víme, že nedaleko našeho bydliště, v Jinonicích, je záchranná stanice pro volně žijící živočichy. A tak jsme i se zajíčkem nasedli do auta. Protože jsme neměli žádnou vhodnou krabici, kam bychom ho mohli dát, celou cestu jsem to hebké chlupaté tělíčko držela na klíně. A nebylo to jednoduché. Vyděšený zajíček se každou chvíli snažil vysvobodit z mých rukou a celý jeho děs ještě znásobilo počasí, když nám do kapoty začaly bušit obrovské kapky.

 

V záchranné stanici hodná slečna hned vystlala zajíčkovi krabici a uložila jej do tmy, aby se cítil jako v pelíšku a uklidnil se. Sepsala s námi protokol a dala nám vizitku, abychom si mohli zavolat, jak se zajíčkovi vede. Co myslíte, jak dlouho jsem vydržela nevolat? Ani ne dvě hodiny.

 

Před chvílí jsme dotelefonovali. Slečna mi řekla, že vše nasvědčuje tomu, že zajíček to zvládne. Pan veterinář ho sice ještě neošetřil, ale i kdyby se nakrásně stalo, že o oko zajíček přijde, je prý schopen v přírodě přežít i s jedním okem. Každopádně ho nečeká zbytek života v zajetí, protože na to prý zajíci nejsou stavění, je to pro ně příliš velký stres. Vyjádřila obavu, jestli nemá zajíček nějaké vnitřní zranění, jak do něj ten pták tak kloval, ale já si myslím, že ne. Straka se zjevně zaměřila na hlavu.

 

Nikdy bych nevěřila, jak se člověka takovéto blízké setkání s bezmocným poraněným mláďátkem dokáže hluboce dotknout. Od chvíle, kdy jsme zajíčka odevzdali do rukou povolaných, nemyslím na nic jiného než na něj, je mi ho líto a mám o něj strach. Strašně moc mu přeju, aby se z celého toho šoku zotavil, rány se mu zahojily a stalo se z něj veselé zvířátko.

 

Moc by mě zajímalo, kde se na tom parkovišti vzal tak sám, bez maminky. Určitě ani zdaleka ještě nebyl ve věku, kdy může zajíc žít samostatně.

Každopádně jestli ho po uzdravení vypustí do přírody, bude to do blízkého Prokopského údolí. Tam mu bude určitě dobře. Jen prosím vás, pejskaře, kteří do „Prokopáče“ chodíte ze všech okolních sídlišť, nenechte tam své psy běhat volně, aby nějakému takovému zajíčkovi neublížili.

 

Zítra do záchranné stanice zase zavolám a určitě vám dám vědět, jak se zajíčkovi daří. Každopádně jsme, jen co jsme se dostali k počítači, záchranné stanici poslali na účet tolik, aby zajíček dostal mrkvičky, co hrdlo ráčí, a zbylo i na jeho kamarády.

 

A ještě poznámka: fotka je samozřejmě ilustrační. Připadala bych si jako hyena, kdybych byť jen o vteřinku prodloužila zajíčkovo trápení jen kvůli tomu, abych si ho mohla zvěčnit.

Autor: Táňa Kubátová


přečteno: 6328x   komentářů: 13

Komentáře

(Jiřina)    vloženo: 29. 06. 2015, 10:42:32

Tak to je, milá Táňo, dobrá zpráva.

A s tím sběrem papíru máte pravdu, je rozhodně lepší pomoci dobré věci...

(Táňa)    vloženo: 28. 06. 2015, 13:43:49

Dnes jsme odnesli do záchranné stanice otýpku novin a pár kousků textilu. Nic velkolepého, jen tolik, kolik jsme posbírali doma, ale snad jim to ušetří pár korun, které mohou místo toho použít na krmení a léky. O této formě pomoci jsme se dozvěděli na webu a zdá se nám to parádní. Orvané tričko, roztržené povlečení nebo ošoupaný ručník tak ještě mohou posloužit dobré věci. Při té příležitosti jsme vyzvěděli nejčerstvější zprávy. Zajíček se má dobře a dokonce na to oko vidí.

Když jsme šli kolem kontejneru s papírem, který právě přičinlivě vykrádal ošuntělý chlap s ošuntělým kufrem, jen jsme se utvrdili v tom, že začneme staré noviny a letáky schovávat pro záchrannou stanici. Raději než houmlesovi na pivo přispějeme zvířátkům na podestýlku.

(Alena)    vloženo: 26. 06. 2015, 11:03:26

Taky jsem čekala na nové zprávy, váš závěr, Táňo, se mi líbí a tak si přejme, aby byl správný a zajíčkovi klidný a hezky prožitý život v přírodě.

(Táňa)    vloženo: 26. 06. 2015, 10:53:09

Milá Jiřino, naposled jsem tam volala minulý týden v úterý a měla jsem tak trochu dojem, že mají fofry a že je zdržuji. Navíc mají jen jedno číslo, které zároveň slouží k pohotovostnímu volání, když někdo najde nějaké zraněné zvířátko, tak jsem tam od té doby nevolala. Poslední zprávy o zajíčkovi byly příznivé a odhad byl, že si v záchranné stanici pobude asi měsíc, a tak si prostě udělejme závěr, že zajíček se vrátí do přírody a bude v pořádku.

(Jiřina)    vloženo: 25. 06. 2015, 22:40:20

Máte, milá Táňo, nějaké další informace o tom, jak se malému zajíčkovi vede?

(Jiřina)    vloženo: 15. 06. 2015, 22:31:59

Ale to je moc dobře... Tak snad se podaří...

(Alena)    vloženo: 15. 06. 2015, 14:37:13

Tak to je výborné, jak zvířátka mají chuť k jídlu a jedí, co dostanou, tak to je moc dobré. Věřím, že se z toho vylíže a bude se zase prohánět v trávě.

(Táňa)    vloženo: 15. 06. 2015, 14:20:49

Čerstvá zpráva: zajíček má větší chuť k jídlu. Do oka mu kapou a zítra se na něj zase podívá paní veterinářka.

(Táňa)    vloženo: 14. 06. 2015, 17:06:56

Kdo se víc zajímáte o problematiku záchrany zvířat, najdete krásná videa ze stanice, kam jsme odnesli zajíčka: http://www.lhmp.cz/eko/o-nas/zachranna-stanice-hl-m-prahy/ a další na jejich facebookových stránkách: https://www.facebook.com/ZachrannaStaniceLHMP

(Táňa)    vloženo: 14. 06. 2015, 14:12:27

Právě jsem volala do záchranné stanice. Zajíček žije, ale ještě nemá vyhráno. Je pořád hrozně vystresovaný. Pan veterinář už ho viděl a vyslovil naději, že oko by se mohlo zahojit a mohl by na ně vidět. Zajíček si vzal něco málo mlíčka (musel prý být hrozně vyhládlý), ale ne tolik, kolik by měl. Držme mu palce.

Malý zajíčku, (Leona)    vloženo: 14. 06. 2015, 12:26:00

držím ti palce!

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy je i v Brně, před IKEA. Zjistila jsem to nedávno a hned si zapsala i číslo, pod dojmem předchozí příhody: jdu na kompost vyhodit zbytky zeleniny a strnu bez dechu: před zahradní zdí k sousedovi NĚCO se zmítá a divoce plácá křídly - snad zraněný pták? Jak já mu mohu pomoci! Opatrně se blížím - zmítá se křičící kos ve spárách (nebo spárech?) poštolky. Tak zblízka jsem jí hleděla z oko v oko a ona kosa pustila, ten v mžiku zmizel za vanou s dešťovkou. Jak to tak poštolka trefila přeně před naší zdí? Bezpochyby pro moje poučení. Se strachem, co je kosovi, jsem odešla hledat kontakty na ochránce přírody - no, nic moc, není-li to chráněný druh. Když jsem se vrátila, kos už tam nebyl, tedy musel odlétnout přes vysokou zeď a snad utrpěl "pouhý šok" - příště bude opatrnější.

Jinak mají kosové k našemu dvoru důvěru a dost se jimi u nás hemží, nebojí se a chodí psovi na granule. Spešl krmivo ptákům nedáváme, i když tu už nejsou kocouři, nemusí být zcela bezpečno, jak se ukázalo, a to ze strany nečekané - z nebe.

Možná k nám kosové chodí i z piety na hrob svých příbuzných, o kterých jste si mohli přečíst v mém článku Smrt krásných kosů, z čehož plyne poučení, že pohřbívat umím, zachraňovat bohužel zrovna ne ;(.

Krásný den nejen zajíčkovi :-)

(Jiřina)    vloženo: 13. 06. 2015, 18:18:19

Také mě Váš článek, milá Táňo, chytil za srdce.

Doufám, že se brzy bude moci malý zajíček vrátit do volné přírody, a také jsem zvědavá, jak se jeho malé tělíčko vypořádá s takovým pro něj prvním nepříjemným zážitkem.

Jen aby to byl současně také poslední takový škaredý zážitek, jenže kdoví, co ho ve volné přírodě a v lese ještě čeká!

(Alena)    vloženo: 13. 06. 2015, 18:11:59

Táňo, budu držet všechny palce, aby se zajíček uzdravil a mohl běhat v přírodě. To, že běhá volně, nemusí být divné. Kolem boleslavské Škodovky jich běhá hodně, bývají malincí a mají tam plno nor a volně se prohánějí.

O strace jsem již několikrát četla, že je dost nebezpečný pták. Ona nejenomže likviduje naše třešně a i jiné ovoce, ale hlavně napadá menší ptactvo. Také sbírá lesklé předměty a co je nejhorší, vybírá z hnízd jiných ptáků jejich vajíčka a mláďata. Považuje se tedy za ptáka, který škodí v přírodě. Když byl tedy zajíček hodně malý, straka na něj zaútočila zrovna tak, jako útočí na jiné menší ptáky.

Napište, prosím, jak se bude zajíčkovi dařit, snad se mu podaří se uzdravit.


Přidání komentáře:

Vaše jméno:

Váš e-mail: (pokud jej uvedete, zobrazí se)

Nadpis:

Text:

vyplňte kontrolní číslo
osmset osmnáct:
(nechte prázdné)
ODESLAT

Nejnověji komentované

přečteno: 296x   komentářů: 1, nejnovější: 12. 05. 2021, 14:10:51
přečteno: 276x   komentářů: 2, nejnovější: 10. 04. 2021, 18:32:42
přečteno: 939x   komentářů: 4, nejnovější: 02. 01. 2021, 08:07:18
přečteno: 6845x   komentářů: 6, nejnovější: 31. 12. 2020, 18:45:26
přečteno: 1021x   komentářů: 3, nejnovější: 17. 12. 2020, 10:58:08
přečteno: 1736x   komentářů: 1, nejnovější: 24. 11. 2020, 22:33:50
přečteno: 1554x   komentářů: 5, nejnovější: 07. 10. 2020, 23:06:08
přečteno: 1355x   komentářů: 1, nejnovější: 23. 09. 2020, 18:23:10

Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové

Od 1. ledna 2021 naleznete každý pátek na adrese Pražské okénko Stanislavy Jarolímkové nový článek v rubrice této naší autorky, kterou pro ni zřídila průvodkyně a zakladatelka tohoto portálu paní Kristýna Maková.

Krátké tématicky různorodé texty doprovázejí fotografie a kresby, a propojuje je barevná postavička průvodkyně, kterou pro S. Jarolímkovou nakreslil jako dárek známý kreslíř a malíř Karel Benetka.

Nejčtenější

přečteno: 13746x   
přečteno: 12146x   
přečteno: 11194x   
přečteno: 11120x   
přečteno: 10467x   

Galerie, které se nevešly do článků

Pozvání na blog

Možná vás zaujme, že naše autorka Zdeňka Ortová nám utekla ke svému vlastnímu blogu. Pro ty z vás, kteří se nechtějí o její humor připravit, uvádím na tento blog odkaz.

Napište nám

Vaše jméno:

Váš e-mail:

(na stránkách se nezobrazí)

Váš vzkaz:

Kontrolní údaje

Sem prosím napište číslo
osmset osmnáct:

Toto pole nechte prázdné:

ODESLAT

Použití cookiesUžití cookies

Na těchto stránkách jsou použity tzv. cookies.

Do cookies se poznamenává údaj o kliknutí na článek pro účely statistiky čtenosti článku.

Použití cookies můžete kdykoliv zakázat v nastavení svého internetového prohlížeče. Stránky pak budou fungovat stejně, pouze bude zkreslena statistika.
 

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 17. 5. 2021